Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η βραδιά που «καθάρισε» την Λιλ [Video]

Στις 17 Οκτωβρίου του 2001 ο Θρύλος υπέταξε τη γαλλική ομάδα με 2-1 στο ΟΑΚΑ κάνοντας επική ανατροπή χάρη σε γκολ των Ανδρέα Νινιάδη και Αλέξη Αλεξανδρή.

Με μία σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη επί της Λιλ με 2-1 συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία

Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται κιόλας 22 χρόνια από την μαγική βραδιά της 17ης Οκτωβρίου του 2001 όταν ο Θρύλος με τον Τάκη Λεμονή στην άκρη του πάγκου του λύγισε με 2-1 τη γαλλική ομάδα στο ΟΑΚΑ για την φάση των ομίλων του Champions League.

Η Λιλ έκανε το … λάθος προηγηθείς το 39’ Ήταν μια ατομική προσπάθεια του Μπασίρ, ο οποίος ξεπέρασε τον Ανατολάκη και πλάσαρε υποδειγματικά τον Ελευθερόπουλο

Στην επανάληψη ο Τάκης Λεμονής άλλαξε τα πάντα στην αγωνιστική διάταξη του Ολυμπιακού. Πέρασε στον αγώνα τον Τζιοβάνι ως δεύτερο επιθετικό και «τράβηξε» πιο πίσω τον Οφορίκουε σε ένα «καθαρό» 4-4-2 με τον Βραζιλιάνο να παίρνει τη θέση του Παρ Ζέτερμπεργκ.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του β΄ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που τού άξιζε. Ο Αλέξης Αλεξανδρής ήταν αυτός που για ακόμη μία φορά έβγαλε τα «κάστανα από τη φωτιά› καθώς εκμεταλλεύθηκε το (μοναδικό) λάθος του Πασκάλ Σιγκάν και από κοντά νίκησε τον Βιμπέ.

Ο Λεμονής αποφάσισε να ρισκάρει ακόμη περισσότερο, αντικαθιστώντας τον Ανατολάκη με τον Νινιάδη στο 63’. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο προπονητής του Ολυμπιακού δικαιώθηκε, αφού ο Νινιάδης έσπασε το τεχνητό οφ-σάιντ και μόνος του με τον Βιμπέ έστειλε τη μπάλα (κάτω από τα πόδια και) στα δίχτυα του Γάλλου τερματοφύλακα.

Από το 70ο λεπτό η Λιλ άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο τους πρωταθλητές, επιδιώκοντας την ισοφάριση. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο, είχαν την ευκαιρία να «τελειώσουν» το ματς, όμως ο Γκρεγκορί Βιμπέ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τζιοβάνι στο 78.

Ο Βραζιλιάνος όμως στη συνέχεια έπεσε θύμα της υπερβολικής αυστηρότητας του διαιτητή Τρανταλάντζε, ο οποίος του έδειξε την κόκκινη κάρτα, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Μπερμούντες (46 Αμανατίδης), Ανατολάκης (63 Νινιάδης), Βενετίδης, Μαυρογεννίδης, Καρεμπέ, Ζέτερμπεργκ (46 Τζιοβάνι), Τζόρτζεβιτς, Αλεξανδρής, Οφορίκουε.

Λιλ (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς): Βιμπέ, Μουράτι, Σιγκάν, Εκερ, Φαχμί, Λαντέν, Ολουφάντε (59 Πισό), ΝτΑμίκο, Μπενουά Σεϊρού, Μπακαρί (5 Μπασίρ), Ντελμπιέρ