ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Βούλιαγμα» στο Λαιμό – Πρωτάθλημα στο Παπαστράτειο

Με τρομερή άμυνα, καθώς κράτησε τον ΝΟΒ στα 3/13 στον παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο Ανδρών. Νίκησε 8-5 στο Λαιμό. Το απόγευμα της Τετάρτης, στον Πειραιά, θα σηκώσει το 36ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. «Βούλιαγμα» στο Λαιμό – Πρωτάθλημα στο Παπαστράτειο.

Ο Ολυμπιακός είχε καθαρό μυαλό

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα δύο πρώτα οκτάλεπτα. Με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω από τον ΝΟΒ. Στοιχείο κομβικό για την εξέλιξη του δεύτερου ματς στη σειρά των τελικών. Μετά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου οκταλέπτου, η Βουλιαγμένη με πέναλτι κατάφερε να προηγηθεί 2-1 με τον Καπότση. Εκεί, όμως, η άμυνα του Θρύλου έπιασε δουλειά. Με σερί 3-0 με δύο γκολ του Φουντούλη κι ένα ακόμα του Μπούσλιε προηγήθηκε 4-2. Έχοντας στο δεύτερο οκτάλεπτο 3/4 στον παίκτη παραπάνω. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 3-4, μετά από το γκολ του Μυλωνάκη με τη βοήθεια του δοκαριού.

«Βούλιαγμα» στο Λαιμό

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα έκανε πολύ καλή δουλειά. Με χαρακτηριστικό πώς στο τρίτο οκτάλεπτο κράτησε το μηδέν. Με τον ΝΟΒ να έχει τέσσερις ευκαιρίες να σκοράρει στον παραπάνω. Αλλά καμιά δεν είχε θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Κόλιανιν. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε καλές επιλογές. Κατάφερε να σκοράρει άλλα τρία γκολ και να βρεθεί στο φινάλε της στο +3 (7-3).

Η ομάδα του Βλάχου είχε βάλει τις βάσεις για το 2-0 στους τελικούς της Α1 πόλο Ανδρών. Όσο κι αν προσπαθούσε ο ΝΟΒ τόσο ο Ζερδεβάς έλεγε συνεχώς όχι. Τη μια επέμβαση μετά την άλλη έκανε ο διεθνής τερματοφύλακας του Θρύλου. Η Βουλιαγμένη βρήκε γκολ μετά από σχεδόν 19 λεπτά και μείωσε σε 4-7. Το γκολ του Φουντούλη στο τελευταίο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη, με τον ΝΟΒ να μειώνει στο τελικό 8-5. «Βούλιαγμα» στο Λαιμό – Πρωτάθλημα στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 2-1.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:58), 1-1 Μυλωνάκης (π/π, 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Καπότσης (πέναλτι, 7:07), 2-2 Φουντούλης (π/π, 5:52), 2-3 Φουντούλης (π/π, 4:48), 2-4 Μπούσλιε (π/π, 2:31), 3-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:14)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:32), 3-6 Φιλίποβιτς (κόντρα, 3:46), 3-7 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:26)

4ο οκτάλεπτο: 4-7 Καπότσης (π/π, 4:20), 4-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:54), 5-8 Καπότσης (π/π, 0:11)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Καλογερόπουλος, Αρ. Χαλυβόπουλος, Καπότσης 3, Κουρούβανης, Σκουμπάκης, Λεβαντής, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Μαθιόπουλος