ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Βασίλισσες της Ευρώπης για πρώτη φορά! [Video]

Το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ κατέκτησε σαν σήμερα 20 Νοεμβρίου του 2015  η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού για πρώτη φορά θριαμβεύοντας της Πάντοβα με 10-6 στο  φλεγόμενο «Παπαστράτειο»- Θα ακολουθήσουν δύο ακόμη ανάλογες κατακτήσεις….

Με την κατάκτηση του πρώτου από τα τρία μέχρι στιγμής Ευρωπαϊκά Σούπερ Καπ συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία για την ομαδάρα Πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού!

Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη σαν σήμερα πριν από οκτώ ακριβώς χρόνια αφού κατέκτησαν το πρωτάθλημα Ελλάδας και Ευρώπης επικράτησαν 10-6 της ιταλικής Πάντοβα στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά

Η Αβραμίδου με πέντε γκολ και η Μπιανκόνι με τρία (τα δύο στη «δύσκολη» πρώτη περίοδο) ήταν οι κορυφαίες των «ερυθρολεύκων», που κράτησαν τη φιναλίστ του LEN Trophy «άσφαιρη» επί δύο οκτάλεπτα.

Οι πρωταθλήτριες Ιταλίας  προβλημάτισαν ως ένα σημείο τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο. Όταν το συγκρότημα Χάρη Παυλίδη βελτίωσε τις επιστροφές του στην άμυνα και βρήκε λύσεις την επίθεση με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σουτ από πλάγια, έφερε το ματς στα μέτρα του και προηγήθηκε 5-3 στο ημίχρονο, παρότι είχε 0/3 στην παίκτρια παραπάνω σε αυτό το διάστημα.

Όταν βελτιώθηκαν και σε αυτό τον τομέα (2-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου), οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν 7-3 και «καθάρισαν» τη νίκη, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.