ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βασικός ο Χασάν, «διπλό» η Αίγυπτος (video)

Με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να αγωνίζεται ως το 56ο λεπτό, η εθνική του ομάδα νίκησε 3-1 στο Τόγκο και θέλει ένα βαθμό για την πρόκριση.

Όπως είχαμε αναφέρει τις προηγούμενες ημέρες, υπήρχε μια πίεση προς τον ομοσπονδιακό τεχνικό της Αιγύπτου για να βάλει βασικό τον «ερυθρόλευκο» σέντερ φορ. Κι αυτό συνέβη τελικά. Ο Ελ Μπαντρί τον επέλεξε να αγωνιστεί στο αρχικό σχήμα ο Χασάν.

Ο παίκτης των νταμπλούχων Ελλάδας αγωνίστηκε για 56 λεπτά, πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Μουσταφά Μοχάμεντ. Μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έδειξε καλά στοιχεία και ήταν καταλυτική η παρουσία του για να έρθει αυτή η άνετη νίκη.

Με τους «Φαραώ» να φτάνουν σε μια σημαντική νίκη, με σκορ 3-1 μέσα στο Τόγκο. Μια νίκη που ήρθε με σχετική άνεση. Κι αυτό διότι η Αίγυπτος είχε βάλει τις βάσεις από νωρίς. Στο 18′ ο Μαγκντί και στο 32′ ο Σαρίφ έδωσαν… αέρα δύο τερμάτων στην εθνική του, για να έρθει ο Τρεζεγκέ και να σημειώσει και τρίτο γκολ, στο 52′, για το 0-3. Το μόνο που άλλαξε ήταν το γκολ του Νία Βέντζι στο τέλος, για το τελικό 1-3.