Τυφώνας Ολυμπιακός!

Ενας εντυπωσιακός Ολυμπιακός σκόρπισε  στους…τέσσερις ανέμους την  Κηφισιά που στο πρώτο τέταρτο απείλησε τους “Ερυθρόλευκους” αλλά χωρίς να  βρει τρόπο για γκολ. Οι Πειραιώτες ήταν κυνικοί και ουσιαστικοί και με σκόρερ τους Ελ Κααμπί-Ποντένσε-Γιόβετιτς- Ιμπόρα.

ΜVP: Ο Ποντένσε ήταν πραγματικά παντού..Δημιούργησε,σκόραρε και έκανε και το πρώτο τυου 90 λεπτο.. Εξαιρετικός.

Η στιγμή:  Η απόκρουση του Πασχαλάκη  στο 9 και το τετ α τετ του Τετέι.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Σκάρπα ακόμα ψάχνεται. Προσπάθησε αλλά δεν είναι ο Σκάρπα που ξέρουμε από τη Βραζιλία.

Το κοράκι: Εκανε δύο -τρία φαλτσοσφυρίγματα αλλά γενικά πέρασε απαρατήρητος.

Πως ξεκίνησε:  Το 4-2-2-2 που έχει καθιερώσει ο Μαρτίνεθ ήταν γεγονός έστω και με τις πολλές αλλαγές με 5 από τους 11 να είναι διαφορετικοί σε σχέση με το ματς κόντρα στη Φράιμπουργκ. Αυτοί ήταν  οι  Κινι-Ντόη-Αλεξανδρόπουλος-Σκάρπα και Σολμπάκεν. Κατα τα άλλα και επί χάρτου. Πασχαλάκης κίπερ και τετράδα μπροστά οι Κίνι-Ρέτσος-Ντόη-Ορτέγα. Αλεξανδρόπουλος-Μαντί μεσαία γραμμή. Με Σολμπάκεν-Ποντένσε στα άκρα και Σκάρπα  μαζί με τον Κααμπί μπροστά.

Το ματς:

Η αναμέτρηση είχε φοβερά γρήγορο ρυθμό  με τον Ολυμπιακό να έχει, ωστόσο, στο πρώτο τέταρτο σοβαρά προβλήματα  στο τρανζίσιον. Και κάπως έτσι έδινε δικαιώματα στην Κηφισιά που κατέβηκε χωρίς φόβο. Στο 3 ο Σολμπάκεν υποδέχτηκε τη μπάλα από σέντρα του Ποντένσε αλλά το μονοκόμματο σουτ του έφυγε άουτ.

Η Κηφισιά είχε την καλύτερη φάση της στο 9 με τον Τετέι ,τελικό αποδέκτη,  αλλά το πλασε του βρήκε τον Πασχαλάκη σε ετοιμότητα.  Ο Μαρτίνεθ έβγαζε τα ..λαρύγγια του,  η Κηφισιά ήταν απειλητική αλλά τελικά στο 19  το μομέντουμ άλλαξε.

Ελ Κααμπί σαν Αραμπί και Ποντένσε κεφαλοσφαιριστής

Με Ρέτσο …δημιουργό με ημίλόμπα, ο Ποντένσε βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε απο τον Πέϊο. .Ο Ελ Κααμπί εκτέλεσε αλά Πανένκα και το σκόρ άνοιξε για ακόμα ένα γκολ του Μαροκινού με τα “Ερυθρόλευκα” που τρελαίνει κόσμο. Τέσσερα γκολ  σε μία εβδομάδα και επτά συνολικά δεν είναι λίγα.

Εξι λεπτά αργότερα ,ήταν η σειρά του Ποντένσε με …κεφαλιά να κάνει το 2-0. Ο Ορτέγα κινήθηκε απο αριστερά, έβγαλε σέντρα και ο Πορτογάλος με σεντερφορίσια κεφαλιά σκόραρε.

Ουσιαστικά ,το ματς είχε τελειώσει καθώς η Κηφισιά γύρισε πίσω και έψαχνε αντεπιθέσεις με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 40 με την κάθετη Ποντένσε για τον Σολμπάκεν που βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κρίστινσον πρόλαβε και νίκησε στην έξοδο το Νορβηγό.

Αλλαγές και …τέστ

Με το ματς στο 2-0 ,η Κηφισιά μπήκε στο β ημίχρονο με σκοπό  να κρατήσει μπάλα και να ψάξει το γκολ. Αυτό δεν  έγινε ,πρώτα με τον Τετέι(κεφαλιά άουτ στο 47) και με την ατομική ενέργεια και Αντερέγκεν(σουτ λίγο άουτ) στο 60 ,ήρθε το 3-0. Παράλληλα, ο Μαρτίνεθ πειραματιζόταν με τις θέσεις των παικτών αλλάζοντας θέσεις των Σολμπάκεν-Ποντένε και Σκάρπα

Γιόβετιτς το πρώτο…

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 63 και είχε σφραγίδα..Γιόβετιτς.  Ο Μαυροβούνιος που μπήκε αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, έκανε ωραία ατομική ενέργεια , κινούμενος παράλληλα μέσα στην περιοχή, ο Παπασάββας τον έριξε κάτω και ο Κατοίκος έδωσε το δεύτερο πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Με τον Μαυροβούνιο να εκτελεί την εσχάτη των ποινών για το 3-0 και το πρώτο του γκολ με τα “ερυθρόλευκα”.

To ματς είχε σβήσει με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί τη μπάλα, να χάνει ευκαιρίες και τελικά το 4-0 να έρχεται με κεφαλιά του Ιμπόρα στο 92, απο κόρνερ του Μπιελ. Με τον σκόρερ να κυνηγάει το γκολ απο το ματς με τη Φράιμπουργκ  ενώ είχε ακόμα μία κεφαλιά με το που μπήκε αλλαγή.

Ολυμπιακός (Μαρτίνεθ, 4-2-2-2): Πασχαλάκης – Κίνι, Ρέτσος(72 Πορόζο), Ντόη, Ορτέγα – Μαντί(46 Ιμπόρα), Αλεξανδρόπουλος(57 Καρβάλιο) – Ποντένσε, Σκάρπα, Σολμπάκεν(68 Μπιελ) – Ελ Κααμπί(57 Γιόβετιτς)

Κηφισιά (Αναστασίου, 4-3-3): Κρίστινσον – Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Μασούρας(60 Γκόμπελιτς) – Παπασάββας(71 Αντούνεθ), Πέιος(71 Κωνσταντακόπουλος), Ιμπαλίμπο – Ματέους Σάντος(60 Ιλιεφ), Αντερέγκεν, Τετέι