Η τύχη -τα δοκάρια και οι γρήγορες αποφάσεις

Η Εθνική άξιζε πολλά περισσότερα πράγματα απο μία φτηνή ήττα στη Σουηδία

H πρόκριση για την Εθνική μας ομάδα ήταν δύσκολη και έγινε ακόμα πιο δύσκολη μετά την ήττα από τη Σουηδία με 2-0.  Προσωπικά έχω περάσει γενεές 14 τον προπονητή αλλά τώρα θα του βγάλω το καπέλο του Φαντ΄Σχιπ.

Ο Ολλανδός είχε διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι των Σουηδών, έκανε ματ με την κίνηση να βάλει τον Τσιμίκα τρίτο στόπερ και τον Γιαννούλη μπακ αλλά και με το να παίζει σωστά η ομάδα τον Μασούρα στις αντεπιθέσεις και αυτό που της έλειψε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ. Που θα μπορούσε είτε και στίς δύο περιπτώσεις δοκαριών (Μασούρας -Παυλίδης) να πάει με αβαντάζ  στα αποδυτήρια αλλά η παλιομπάλα δεν ήθελε να μπει μέσα.

Ισως το λάθος του Ολλανδού ήταν που δεν έβαλε τον Δουβίκα στη θέση του Παυλίδη κάτι που δεδομένα θα τρόμαζε  τους Σουηδούς (είναι η προσωπική μου άποψη) και θα ανάγκαζε τον αντίπαλο κόουτς να είναι πιο προσεκτικός.

Τελικά με τον τρόπο που θα τους την φέρναμε εμείς, μας την έφεραν οι Σκανδιναβοί .Με τον “έγχρωμο” Ιμπραϊμοβιτς, τον Αλεξάντερ Ισάκ ,να εκμεταλλεύεται την ποιότητα και την ταχύτητα που έχει έπιασε κορόιδο τον Μαυροπάνο και στη φάση του πέναλτι και στο 2-0 όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας και αφού απέφυγε τον Χατζηδιάκο, ο αμυντικός της Στουτγκάρδης ήταν βούτυρο στο ψωμί για την ποιότητα του .

Αυτό το ματς και ειδικά το κομμάτι του πρώτου μέρους, ήταν το καλύτερο που έχουμε δεί απο την Εθνική μαζί με τα 60 λεπτά του αγώνα του ΟΑΚΑ και πάλι με τους Σουηδούς.

Το να κερδίσουμε την Ισπανία, εδώ το θεωρώ απίθανο, οπότε πρέπει άμεσα να παρθούν αποφάσεις. Και αυτές έχουν να κάνουν με την επόμενη ημέρα στον πάγκο της ομάδας.

Η που θα μείνει ο ΦαντΣκίπ  τον οποίο οι παίκτες γουστάρουν,ως φαίνεται, και θα πάμε σε ένα τριετές πλάνο ή οι υπεύθυνοι θα πρέπει να βρούν ένα προπονητή που θα μας αλλάξει επίπεδο και θα κάνει αυτός και μόνο κουμάντο.