ΤΣΑΡΟΣ ο Θρύλος στο Καζάν

Πολύ σημαντικό «διπλό» για τον Ολυμπιακό στην έδρα της Ούνιξ. Ο Θρύλος ήταν ΤΣΑΡΟΣ μέσα στο Καζάν. Νίκησε τη φορμαρισμένη ρωσική ομάδα και συνέχισε το σερί του, πετυχαίνοντας το τρίτο συνεχόμενο νικηφόρο αποτέλεσμα. Πλέον, με ρεκόρ 9-4 είναι σταθερά στην 3η θέση και συνεχίζει να προχωρά στη διοργάνωση. Εξαιρετικός ο Βεζένκοφ και πάλι με 22 πόντους, καθοριστικός ο Λαρεντζάκης, ενώ η ψυχραιμία του Σλούκα ήταν κομβικός. Νέο «διπλό» και επόμενος στόχος είναι το ματς στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα. ΤΣΑΡΟΣ ο Θρύλος.

Νευρικό ξεκίνημα και αστοχία

Οι «ερυθρόλευκοι» στο Καζάν δεν έκαναν εκκίνηση αντίστοιχη με τα ματς κόντρα σε Μακάμπι και Αρμάνι. Επιτρέποντας στον Χεζόνια να ξεκινήσει με 2/2 τρίποντα (6-4). Η αστοχία από την περιφέρεια ήταν θέμα, με αποτέλεσμα ο Τζον Μπράουν να κάνει το σκορ 13-6 (+7) στο 5′. Ο Βεζένκοφ με ευστοχία από τη γραμμή των βολών (3/3) και 5 πόντους συνολικά, ισοφάρισε 15-15 στο 9′. Με τον Ολυμπιακό να έχει 0/6 από το τρίποντο, αλλά να κρατά για σχεδόν 2:30 την Ούνιξ χωρίς σκορ. Γρήγορο 5-0 των Ρώσων για το 20-15, αλλά ο Μακ Κίσικ με κάρφωμα μείωσε στους 3 (20-17) στο δεκάλεπτο.

Άμυνα και καλές επιλογές

Η είσοδος του Σλούκα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βοήθησε στο κομμάτι της δημιουργίας. Σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να αλλάξει τα δεδομένα του ματς. Μάρτιν και Μακ Κίσικ έδωσαν λύσεις. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι από το 20-20 ως το 24-24 (σ.σ.: στο 14′). Ο Ζαν Σαρλ ήρθε από τον πάγκο, πέτυχε δύο καλάθια, ο Σλούκας τρίποντο και ο Θρύλος πήγε στο +5 (24-29). Αυτό ήταν το πρώτο εύστοχο του Ολυμπιακού σε 9 προσπάθειες. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και με 3/3 του Λαρεντζάκη ξέφυγαν με 6 (26-32) στο 16′. Δύο ακόμα σουτ από την περιφέρεια (σ.σ.: Λαρεντζάκης και Σλούκας) έφεραν ξανά τη διαφορά στους 7 (33-40) στο 19′. Αλλά οι σερί πόντοι του Λορέντζο Μπράουν, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι, 40-42, στο ημίχρονο.

Κακή περιφερειακή λειτουργία

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η περιφερειακή άμυνα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέτρεψαν στην Ούνιξ να βρει ρυθμό. Δύο γρήγορα τρίποντα του Κάναν (46-42), ένα από τον Ουζίνσκι και ένα ακόμα του Κάναν. Μέσα σε 4:15 η ομάδα του Κάζαν είχε 4/4 τρίποντα. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε τους πρώτους πόντους (46-44), ενώ ο Βεζένκοφ έδινε λύσεις (52-51). Με τον Φαλ να μπαίνει επίσης στην… εξίσωση της επίθεσης (55-53 και 57-55). Ένα ακόμα τρίποντο του Σπίσου (5/5 η Ούνιξ στο τρίτο δεκάλεπτο ως εκείνο το σημείο) για το 62-57. Με τον Φαλ να μειώνει σε 62-59.

Βιάστηκε να το… τελειώσει

Η άνοδος του Σάσα Βεζένκοφ στο τελευταίο δεκάλεπτο –με τρίποντο ισοφάρισε 62-62 στην αρχή- και οι 5 σερί πόντοι του Σλούκα έφεραν τον Θρύλο στο +3 (64-67) στο 32′. Ο Ολυμπιακός, όμως, έκανε πολλά λάθη στην επίθεση. Κυρίως γιατί είχε εμμονή με τα σουτ από την περιφέρεια. Μπορεί να μπήκαν τα δύο πρώτα, αλλά από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα σερί με 1/6. Αντί να έχει ψυχραιμία και να απειλήσει με καλύτερο τρόπο, η ομάδα του Μπαρτζώκα βιάζονταν. Οι παίκτες της Ούνιξ το εκμεταλλεύτηκαν, με τα σουτ του Κάναν και του Λορέντζο Μπράουν. Τρίποντο ο Βεζένκοφ (69-72), με Λ. Μπράουν και Κάναν ισοφάρισε η Ούνιξ (72-72). Τρίποντο του Ντόρσεϊ (72-75), κόψιμο του Ντόρσεϊ, λάθος πάσα του Βεζένκοφ και τρίποντο του Μπράουν (75-75). Καλάθια σε «νεκρό» χρόνο από Φαλ (75-77) και Τζεκίρι (77-77). Ο Σλούκας δεν τελείωσε τη φάση, ενώ και ο Ντόρσεϊ αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Με καρδιά λιονταριού

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά την παράταση. Με καλάθι του Φαλ, δύο βολές του Βεζένκοφ, αλλά και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, προηγήθηκε 81-77 στα μισά του έξτρα πενταλέπτου. Η επιμονή στα τρίποντα δεν έβγαινε. Ο Λ. Μπράουν μείωσε σε 79-81, 1:33 για το τέλος. Αλλά ο Λαρεντζάκης με ένα παλικαρίσιο καλάθι πέτυχε το 83-79, 1:15 για το τέλος. Οι άμυνες έκαναν δουλειά. Δίποντο του Λ. Μπράουν στα 48” (81-83), για να πετύχει ένα τεράστιο τρίποντο ο Σάσα στα 31” (81-86). Εκεί χάθηκε για λίγο η συγκέντρωση. Τρίποντο του Κάναν στα 20” (84-86). Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ στα 6,2”. Με τον Έλληνα γκαρντ να αστοχεί στην πρώτη και να βάζει τη δεύτερη βολή (84-87). Το τρίποντο του Χεζόνια στο φινάλε δεν βρήκε στόχο. Νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στην 3η και φαρμακερή, φετινή «επίσκεψή» τους στη Ρωσία. ΤΣΑΡΟΣ ο Θρύλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77. Παράταση: 84-87.