Τρίτο «διπλό» σε μια εβδομάδα

Η εβδομάδα ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Τρίτο εκτός έδρας ματς, ισάριθμες νίκες για τους «ερυθρόλευκους». Το απόγευμα της Παρασκευής στη Σκύδρα ήταν σοβαρή και επικράτησαν 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-20) σε μία ώρα και 20 λεπτά. Τρίτο «διπλό» σε μια εβδομάδα.

Με καλό σερβίς

Αν και δεν είχαν περάσει ούτε 48 ώρες από το φινάλε του ματς στο Κομάρνο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ (0-2) και την επίθεση του Στερν (1-3). Ωστόσο ορισμένα λάθη οδήγησαν τον Αριστοτέλη στην ισοφάριση (5-5). Με την πάιπ του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» ξανά στο +2 (7-5), αλλά η ομάδα της Σκύδρας προσπέρασε (9-8). Οι άσσοι έκαναν τη διαφορά. Ο Στερν το 13-10, ο Ιντάλγκο το 16-11 και ο Τράβιτσα το 19-13. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο πέτυχε το 21-13. Το σετ τελείωσε με δύο διαδοχικούς πόντους του Παγένκ (18-25).

Δυνατό μπλοκ

Οι κεντρικοί του Ολυμπιακού στην αρχή του δεύτερου σετ ήταν καθοριστικοί. Με άσσο του Παγένκ (0-1) και πόντους του Λινάρδου (2-3) και δύο διαδοχικούς άσσους (5-8). Ακολούθησαν δύο πρώτοι χρόνοι του Παγένκ (6-10). Με την πάιπ του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός διατήρησε το +3 (13-10). Με ένα εκπληκτικό πόντο, με αλλαγή χεριού και πλασέ, ο Στερν πέτυχε το 12-14. Το μπλοκ (12-15) και ο  άσσος του Λινάρδου έδωσαν… αέρα 4 πόντων (13-17). Ο Στερν με δύο σερί πόντους πέτυχε το 17-21. Επίσης, με τον άσσο του Τράβιτσα έγινε το 18-23. Ωστόσο, το σετ τελείωσε με το μπλοκ του Ιντάλγκο για το 19-25.

«Διπλό» με ποιότητα

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά. Αλλά οι ακραίοι αρχικά έδωσαν λύσεις. Με Ιντάλγκο (4-5) και Δαλακούρα (5-6). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν αρκετά με το σερβίς και οδήγησαν τους παίκτες του Αριστοτέλη σε λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε 13 πόντους από λάθη αντιπάλου, ενώ στα δύο πρώτα 15 συνολικά! Αλλά στην τελική ευθεία του σετ, μέτρησε η ποιότητα. Το μπλοκ του Στερν (16-17), ο πόντος του Δαλακούρα (16-19), αλλά και του Ιντάλγκο (19-22). Ο Σλοβένος διαγώνιος πέτυχε το 19-23 και ο Σαλβαδόρ το 20-24. Όμως το σετ τελείωσε με το λάθος (σ.σ.: υπέρβαση) του Μέντες για το 20-25 και τη νίκη 3-0 σετ. Τρίτο «διπλό» σε μια εβδομάδα.

Τα σετ 0-3 σε 1.20: 18-25, 19-25, 20-25

1ο σετ: 7-8, 11-16, 13-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 20-25

• Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραφκάκης): Μέντες 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ), Φλόρες 8 (8/16 επ., 57%υπ.-24% άριστες), Ρόχας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσέλιος 5 (2/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ.-29% άριστες), Βλαχόπουλος / Συναδινός (λ. 45% υπ. – 32% άριστες), Παντακίδης, Παπαγεωργίου, Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Στερν 15 (12/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τράβιτσα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 4 (4/9 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Λινάρδος 6 (2/5 επ., 3 άσσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Τζιάβρας (λ. 58% υπ. – 37% άριστες).