ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τρίποντο με εξαιρετική Κούμπουρα

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έχει βρει αγωνιστικό ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν άλλη μια νίκη. Το απόγευμα του Σαββάτου νίκησαν 3-0 στο Μαρκόπουλο, την τοπική ομάδα, που είχε μόλις μια ήττα στις 5 πρώτες αγωνιστικές, από τον ΠΑΟΚ. Τρίποντο με εξαιρετική Κούμπουρα.

Η Γουίντερς έκανε τη διαφορά

Με την πετυχημένη επίθεση της Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς με 5-4. Η Αμερικανίδα ακραία έδωσε πόντους και με δύο διαδοχικούς της, το σκορ έγινε 6-10. Με τον άσσο της, ο Θρύλος προηγήθηκε 12-7. Το πλασέ της Χριστοδούλου έδωσε… αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό (16-10), για να πάρει έναν ακόμη πόντο με την πάιπ της Κούμπουρα (21-13). Το μπλοκ της Εμμανουηλίδου διαμόρφωσε το 23-14, για να τελειώσει το σετ με μια ακόμη επίθεση της Γουίντερ για το 25-15 και το 1-0 στα σετ.

Βάσεις για το τρίποντο

Στο δεύτερο σετ ξανά το Μαρκόπουλο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-2. Με τον άσσο της Κούμπουρα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού ισοφάρισαν 4-4. Η Γουίντερς ήταν αποτελεσματική (5-8), ενώ το μπλοκ της Χριστοδούλου ανέβασε τη διαφορά στους 6 (11-5). Μπλοκ από Γουίντερς και Εμμανουηλίδου για το νταμπλ σκορ που είχαν οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο σετ (14-7). Η Κούμπουρα αποτέλεσε βασική επιθετική επιλογή για την Χριστοδούλου και την δικαίωσε (10-17). Το μπλοκ της αρχηγού έκανε το σκορ 11-19, ενώ ο πόντος της Όλμπρεχτ έφερε το Θρύλο στο +10 (21-11). Η Βελγίδα έδωσε στον Ολυμπιακό το πρώτο σετ μπολ (24-12), ενώ εκείνη τελείωσε το σετ για το 25-14 και το 2-0.

Καθοριστική η Κούμπουρα

Με δύο άσσους από την Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια διέλυσε την υποδοχή του Μαρκόπουλου με τα σερβίς της. Όταν δεν ήταν άσσοι, δημιουργούνταν οι προϋποθέσεις για κόντρα επίθεση. Αλλά ήταν και άσσοι (2-7). Η Χριστοδούλου με μπλοκ πέτυχε το 12-8 και η Κούμπουρα με μπλοκ άουτ το 14-9. Αλλά εκεί έγιναν ορισμένα λάθη, κακές επιλογές και το Μαρκόπουλο πλησίασε στον πόντο (16-17). Όμως «μίλησε» ξανά η Κούμπουρα, καθώς πέτυχε το 18-16, αλλά και το 20-18. Επίσης, δυο ακόμη δικοί της πόντοι για το 22-18. Το μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου έκανε το 23-19, για να τελειώσει το σετ (25-21) και το ματς (3-0 σετ) με τον ίδιο τρόπο από την Σέρβα διαγώνιο. Τρίποντο με εξαιρετική Κούμπουρα.

Τα σετ 0-3 σε 73′: 15-25, 14-25, 21-25