Τρίμπαλο παρά τα διαιτητικά λάθη

Ο Ολυμπιακός τους έκανε τα κατάλληλα… εγκαίνια στην «OPAP Arena». Η πρώτη ήττα στην ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο ήρθε από τον Θρύλο! Οι «ερυθρόλευκοι», επιπλέον, συνέχισαν το εξαιρετικό σερί στο πρωτάθλημα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους». Πέντε χρόνια αήττητοι με 11 νίκες και 5 ισοπαλίες! Εντάξει είμαστε; Εντάξει είμαστε. Αλλά η νίκη το βράδυ της Κυριακής έχει διπλή αξία και σημασία. Τρίμπαλο παρά τα διαιτητικά λάθη!

Τρίποντο με κόντρα διαιτησία

Η ουσία είναι πώς παρά τη μεγάλη νίκη, δηλαδή τον «ερυθρόλευκο» θρίαμβο στη Νέα Φιλαδέλφεια, ο Ολυμπιακός «νίκησε» και τη διαιτησία. Καθώς ο Ιταλός Μαριάνι έκανε σοβαρά λάθη. Τόσο αυτός όσο και οι συμπατριώτες βοηθοί τους. Το πρώτο νωρίς-νωρίς στα ματς. Διότι στο 5′ υπάρχει η ανατροπή του Κανός από τον Μουκουντί οριακά έξω από την περιοχή. Ξεκάθαρο φάουλ. Ωστόσο ο Ισπανός εξτρέμ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Οπότε θα έπρεπε να τον αποβάλλει ο Μαριάνι. Αλλά τόσο εκείνος όσο και ο πρώτος βοηθός, ο Ντανιέλε Μπιντόνι! Καθώς ούτε το φάουλ δεν υπέδειξαν!

Χάρισε και δεύτερη κόκκινη στην ΑΕΚ

Στην παραπάνω φάση ο Ιταλός ρέφερι έδειξε κίτρινη κάρτα στον Μπιέλ για διαμαρτυρία. Ήταν η πρώτη που δέχθηκε ο Ισπανός, με την δεύτερη να έρχεται στο 70′. Έτσι αποβλήθηκε από το ματς και θα χάσει την πρεμιέρα των πλέι οφ. Όμως ο Μαριάνι χάρισε και δεύτερη αποβολή στην ΑΕΚ. Πιο συγκεκριμένα στο 63′, όταν ο Άμραμπατ (σ.σ.: είχε κάρτα από το 60′) έσπρωξε τον Ρέαμπτσιουκ. Με το σκορ στο 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Τρίμπαλο παρά τα διαιτητικά λάθη!

Υ.Γ. Υπάρχει και η φάση με τον Μακαμπού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, που δέχεται μαρκάρισμα από τον Χατζησαφί. Θα έπρεπε να ελεγχθεί η φάση από το VAR αναφορικά με πιθανή παράβαση, γιατί ο αμυντικός της ΑΕΚ βρίσκει τον φορ του Ολυμπιακού.