Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τους … τελειώνει όλους στο φινάλε! (videos)

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά 27 γκολ εκ των οποίων τα περισσότερα πολύ σημαντικά έχει πετύχει φέτος ο Ολυμπιακός στα τελευταία δεκάλεπτα των αναμετρήσεων του σε όλες τις διοργανώσεις.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Χαρακτήρα νικητή αναδεικνύει σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός και είναι αυτή μία από τις σημαντικές παραμέτρους, που τον κάνουν να ξεχωρίζει από τους εγχώριους αντιπάλους του.
Απέναντι στον Άρη ο Θρύλος μπορεί να χρειάστηκε την … οξυδέρκεια του Ανδρέα Μπουχαλάκη στο 87ο λεπτό, ώστε να «αποδράσει» με το εισιτήριο της πρόκρισης στις αποσκευές του από το «Κλεάνθης Βικελίδης», ωστόσο, για ακόμη μία φορά επιβεβαίωσε ότι είναι με διαφορά η πιο συνεπής ομάδα σε αναμετρήσεις «ειδικών καταστάσεων».
Έτσι, όπως κυλάει η σεζόν, σε «αγαπημένο» χρονικό διάστημα εξελίσσεται για τον Ολυμπιακό το τελευταίο δεκάλεπτο των αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις.
Κι αυτό φάνηκε περίτρανα από το γεγονός ότι ο Θρύλος «σκότωσε» και τους τρεις τελευταίους χρονικά αντιπάλους του σκοράροντας από το 80 ‘ κι έπειτα και παίρνοντας έστω και το τέλος το σκορ που επιθυμούσε. Αρχικά στο Philips Stadion» το γκολ του Αχμέντ Χασάν στο 88’ του επέτρεψε να μειώσει σε 2-1 το σκορ απέναντι στη Αϊντχόφεν και να πάρει μία μεγαλειώδη πρόκριση, ενώ στο Πανθεσσαλικό, χρειάστηκε ΄να γκολ του
Γιαν Εμβιλά στο 81ο λεπτό, ώστε να λυγίσει με 2-1 την αντίσταση του γηπεδούχου Βόλου και να επιστρέψει στις νίκες στη Supe League. Για να φτάσουμε στο χθεσινό … κατόρθωμα του Ανδρέα Μπουχαλάκη στο 87ο λεπτό απέναντι στον Άρη!

Για όσους δεν το έχουν συνειδητοποιήσει, το γκολ πρόκρισης του Ανδρέα Μπουχαλάκη σηματοδότησε αισίως το 27ο (!) τέρμα που πετυχαίνει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (σ.σ. μαζί με τις καθυστερήσεις φυσικά), εκμεταλλευόμενη την ποιότητά της, αλλά και το βάθος εναλλακτικών λύσεων που διαθέτει.

Σκοράρει με ποσοστό 35,5% μετά το 80′

Και να φανταστεί κανείς ότι τα μέχρι τώρα γκολ, που έχει πετύχει ο Ολυμπιακός σε όλες τις διοργανώσεις είναι αισίως 76 … Με  απλά μαθηματικά το 35,5 % των τερμάτων τους οι νταμπλούχοι Ελλάδας το πετυχαίνουν από το 80ό λεπτό κι έπειτα!
Aν μη τι άλλο, απίστευτο ποσοστό για μία ομάδα με τη δυναμική του Ολυμπιακού, η οποία είναι [μέσα σε όλους τους στόχους της!
Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα είναι ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με 7 τέρματα και ακολουθούν οι Αχμέντ Χασάν και Γιώργος Μασούρας από 4.