Και τώρα..Λεωφόρος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με  2-0 της Λαμίας στο ματς για την 10η αγωνιστική σε ένα απόλυτα κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο όπου οι Πειραιώτες είχαν σαν σκόρερ τους Χάμες και Μπακαμπού ,Τραυματίστηκε ο Μπα και είναι αμφίβολος για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Πως ξεκίνησε:  Ακρως επιθετικό το σχήμα για τον Ολυμπιακό απέναντι στη Λαμία με τερματοφύλακα τον Πασχαλάκη και τετράδα στην άμυνα τους Αβιλα-Μπα- Ντοι-Ρεάμπτσιουκ. Μεσαία γραμμή Σαμασέκου-Ινμπομ και 10αρι ο Χάμες- Μπιελ και Μασούρας στα άκρα με τον Μπακαμπου προωθημένο.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ήθελε από νωρίς να τελειώσει  το παιχνίδι αλλά το πρώτο τέταρτο είχε μόλις μία φάση άξια αναφοράς  στο 3, όταν ο Αβιλα κινήθηκε από δεξιά, έκανε σέντρα την οποία δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν Μασούρας και Χάμες  με τη μπάλα να φτάνει στον  Ρεάμπτσιουκ που έξω απο την περιοχή σούταρε δυνατά αλλά ψηλά άουτ.  .Ενα λεπτό πριν , ο Μπα είχε κάνει λάθος αλλά ο  Πασχαλάκης πρόλαβε το Νούνιες.

Τραυματισμός Μπα και Σωκράτης

Ο Μπα δεν πρόλαβε  να συμπληρώσει 10λεπτο αφού τραυματίστηκε  σε μία μονομαχία με τον Γιακουμάκη και έγινε αλλαγή με τον Παπασταθόπουλο να μπαίνει μέσα ,ως παρτενέρ του Ντοι, και η άμυνα, είναι αλήθεια ότι συνήλθε. Μέχρι το 20, ο Ολυμπιακός είχε απλά κατοχή άλλά όχι λύσεις για δημιουργία καθώς και ο Χάμες δεν είχε μπει σε ρυθμό και η Λαμία είχε κοντά τις γραμμές και ήταν δύσκολο  για τους Πειραιώτες να κάνουν πράγματα.

Γκολάρα απο Χάμες

Δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα  ήρθε η στιγμή …μαγείας από τον Χάμες που ουσιαστικά και ξεκλείδωσε το ματς. Ολα ξεκίνησαν απο τον  Αβιλα που πάσαρε για τον Ινμπομ και ο Κορεάτης, με τη μία, γέμισε προς την περιοχή  με τον Χάμες να υποδέχεται τη μπάλα και με μία φοβερή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Μπακα…ντου και 2-0

Πέντε λεπτά μετά  ο Αβιλα και πάλι ήταν ο δημιουργός με μία φοβερή κάθετη μπαλιά προς τον Μπακαμπού που βγήκε στην αντεπίθεση και αφού κατάφερε να νικήσει τον Αντέτζο ,στην προσωπική τους μονομαχία,  την κατάλληλα στιγμή “εκτέλεσε”  τον Σαράνοφ για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός έριξε στροφές, η Λαμία προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αλλά χωρίς ουσία με τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μέρος να το έχει ο Μπιελ που ΄με ένα σουτ όπως το γκολ στον Παναιτωλικό, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι νωθρός  και αυτό παραλίγο να το εκμεταλλευτεί η  Λαμία με την προβολή του Ασκόφσκι που  όμως δεν είχε επιτυχία.

Ευκαιρίες αλλά χωρίς γκολ

Οσο πέρναγε η ώρα, οι Πειραιώτες ανέβαζαν απόδοση και στο 56 ο Χουάνγκ είχε δοκάρι σε σούτ έξω απο την περιοχή, οριζόντιο γαρ, με τον Μίτσελ να βάζει τον Μαρσέλο ,για πρώτη φορά αριστερό μπακ  και είναι αλήθεια πως η εμφάνιση του ήταν πολύ καλή ,κάνοντας ένα καταπληκτικό τάκλιν στο 62  και μία φοβερή 40 αρα μπαλιά λίγο αργότερα. Ο ενθουσιασμός ήταν δεδομένος και ο Ολυμπιακός,αντί να ρίχνει απόδοση, την ανέβαζε με την είσοδο των Ελ Αραμπί  και Βρουσάι… Πρώτα στο 73 με τον Χάμες που έκανε τρομερή ατομική ενέργεια αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ,εν συνεχεία το σουτ του Μαρσέλο έφυγε ψηλά άουτ.

Λίγο αργότερα, ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει από πάσα του Μαρσέλο  στο 80 ,ενώ στο 82, ήταν η σειρά του Μπιελ  και ένα λεπτό αργότερα του Ελ Αραμπί να νικηθούν απο τον καταπληκτικό Σαράνοφ. Με το ματς να ολοκληρώνεται και τον κόσμο να ζητάει από τους παίκτες διπλό στη Λεωφόρο.

Η στιγμή: Τι άλλο από το καταπληκτικό-υπέροχο όπως θέλετε πείτε το γκολ του Χάμες που άνοιξε το σκορ του αγώνα και τον δρόμο για τη νίκη του Ολυμπιακού.

MVP: Ο Χάμες Ροντρίγκες ήταν εξαιρετικός και είχε το γκολ, αλλά ο Γκονσάλο Αβιλα ήταν φοβερός και στο επιθετικό κομμάτι όντας μέσα και στα δύο γκολ, ενώ και στην άμυνα ήταν ιδιαίτερα συνεπής.

Ο αδύναμος κρίκος: Μέτρια εμφάνιση απο τον Μαπκαμπού που μπορεί να σκόραρε αλλά δεν ήταν τόσο καλός όσο σε άλλα παιχνίδια.

Ο Ρέφερι: Περίεργα σφυρίγματα απο τον Μανούχο που προστάτευε τη Λαμία.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Άβιλα, Ντόι, Μπα (11’ Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ (60’ Μαρσέλο) – Χουάνγκ, Σαμασέκου – Μασούρας (60’ Βαλμπουενά), Μπιέλ, Χάμες (74’ Βρουσάι), Μπακαμπού (74’ Ελ Αραμπί)

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Σιμόν, Κορνέζος, Αντέτζο, Γκοράνοφ (86’ Σαραμαντάς) – Σλίβκα, Τζανδάρης – Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Ασκόφσκι (58’ Γκουστάβο) – Γιακουμάκης (86’ Καραμάνος)