Toν ….ξεπουπούλιασε από το ημίχρονο

Με κορυφαίο τον Αγκιμπού Καμαρά(γκολ και ασίστ) ο Ολυμπιακός νίκησε  με 2-1 τον ΠΑΟΚ  και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 απο την ΑΕΚ και +4 απο τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απο την ομάδα του Μαρτίνς, συντήρηση στο δεύτερο μέρος.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με το κλασικό 4-3-3  και τερματοφύλακα τον Βατσλικ. Τετράδα στην άμυνα οι Λαλα-Σωκράτης-Σισέ και Ρεράμπτσιουκ. Εμβιλά -Μαντί και Αγκιμπού Καμαρά τριάδα  στη μεσαία γραμμή. Με Μασούρα-Ροντρίγκεζ στα άκρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός στόχευε στην γρηγοράδα και την τεχνική του Γκάρι Ροντρίγκεζ που ξεκίνησε ορεξάτος, αλλά  οι Πειραιώτες δεν είχαν ανησυχήσει τον Πασχαλάκη πλήν της φάσης του 3 , όταν Αγκιμπού και Μασούρας βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να “χτυπήσει” χωρίς επιτυχία την πλευρά του Λαλά με τον Μπίσεσβαρ.

Το πρώτο χτύπημα με Αγκιμπου

Στο 22, ο Ολυμπιακός που πίεζε ψηλά, άνοιξε το σκορ. Ρεάμπτσιουκ και Αγκιμπού πίεσαν τον Εσίτι, που έχασε τη μπάλα χωρίς φάουλ, και ο νεαρός μέσος βρήκε χώρο για να σουτάρει χαμηλά, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0.

Μασούρας οn fire

Μετά το 1-0, ο ΠΑΟΚ  σαν να παρέδωσε.  Ο Ολυμπιακός με τον Αγκιμπού σε ρόλο 10 αριου ,να μαρκάρει αλλά και να δημιουργεί έμοιαζε θέμα χρόνου το 2-0. Και αφού στο 29, ο Ελ Αραμπί σε δύο χρόνους νικήθηκε απο Πασχαλάκη και δοκάρι, δύο λεπτά μετά , ο Αγκιμπού έκλεψε μπάλα, έβγαλε ασίστ για τον Μασούτρα που μπαίνοντας διαγώνια στην περιοχή σούταρε για το 2-0.

O ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μία τελική που έγινε στο 35, όταν ο Ζίφκοβιτς γύρισε για τον Σβαμπ που πάτησε περιοχή ,σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Με αλλαγές και 1-1 δοκάρια!

Ο Λουτσέσκου διέκρινε την αδυναμία του Εσίτι και έβαλε τον Ελ Καντουρί, με τον Μαρτίνς να βγάζει τον Ροντρίγκεζ για τον Ονιεκούρου. Σε ένα ματς με ένταση, ο Ολυμπιακός βρήκε φάση στο 51 με τον Αγκιμπού να συγκλίνει απο αριστερά και να σουτάρει, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε στη γωνία του. Οσο πέρναγε η ώρα η κούραση του Ολυμπιακού στο κέντρο φαινόταν και ο Λουτσέσκου ρίσκαρε βάζοντας στο 58, Μιτρίτσ,Bιερίνια και Σφιντέρσκι αντί Μπίσεσβαρ,Σίντκλει και Ακπομ. Δευτερόλεπτα πριν ο Μιχαηλίδης είχε δοκάρι, .οταν σε φάουλ του Ζιφκοβιτς, ο νεαρός αμυντικός ξεγέλασε την άμυνα του Ολυμπιακού και βρέθηκε φάτσα με τον Βατσλικ αλλα το σουτ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τικίνιο αντί Γιουσέφ

Οι  Πειραιώτες είχαν θέματα στα χαφ αλλα ο Μαρτίνς προτίμησε να βγάλει τον Ελ Αραμπί για τον Τικίνιο στο 58 και 11 λεπτά στο 70 ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Μαντί που τα έδωσε όλα.

Ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή και σε αυτό το διάστημα οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία για το το3-0, αλλά ο Τικίνιο δεν βρηκε στόχο στο 79 και κάπως έτσι στο 81 ο ΠΑΟΚ μείωσε όταν ο Ελ Καντουρί γύρισε απο αριστερά,  και ο Μούργκ που πήρε τη θέση του Μίτριτσα(ενοχλήσεις στον προσαγωγό) έκανε το 2-1. Στη φάση, ωστόσο προηγήθηκε φάουλ του Βιειρίνια στον Μπουχαλάκη

Ο ΠΑΟΚ ,έχοντας κατοχή μπάλας, προσπαθούσε να απειλήσει,μάταια διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χερι του Σισέ στο 93(δεν ήταν κανένα πέναλτι) και τελικά κάπως έτσι η ιστορία έγραψε 2-1 υπέρ των Πειραιωτών που αυξάνουν πια τη διαφορά απο τον αντίπαλο τους και κάνουν ακόμα ένα βήμα για το 47.

Η στιγμή: Τα δύο γρήγορα γκολ στο ημίχρονο  καθόρισαν και το ματς,

MVP: Ο Αγκιμπού Καμαρά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα πάντα για τον Ολυμπιακό

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Χένρι Ονιεκούρου με την παρουσία του δεν δικαιολόγησε τα 5.000.000 για την μεταγραφή του. Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα.

Ο Ρέφερι: Ο Ντενίζ Αιτέκιν χαρακτηρίζεται απο μία λέξη. Επιβλητικός. Μαθήματα διαιτησίας απο τον Γερμανό

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ- Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Ροντρίγκες, Μασούρας(85 Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά(85 Κούντε)- Ελ Αραμπί(58 Τικίνιο)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ(58 Βιειρίνια) – Σβαμπ, Εσίτι(46 Ελ Καντουρί), Αουγκούστο – Ζίβκοβιτς, Άκπομ(58 Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ(58 Μιτρίτσα. 78 Μούργκ).