Τον «σκότωσε» από την περιφέρεια!

Η διαφορά της ποιότητας των δύο ομάδων και τα επιθετικά ριμπάουντ της Εφές έκριναν το ματς στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τα «τρελά» τρίποντα του Λάρκιν, η ομάδα του Αταμάν έφτασε στο «διπλό» στο ΣΕΦ με 84-79. Η επιστροφή του Αμερικανού MVP της περσινής σεζόν ήταν καθοριστική, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αποκτήσουν διάρκεια και όσες φορές έφτασαν κοντά στο σκορ, η Εφές αντέδρασε με δικό της σερί και δεν ξανακοίταξε ξανά πίσω.

Σούπερ επίθεση, άμυνα με τα… μάτια!

Η πρώτη περίοδος ήταν ιδανική για να την βλέπουν όσοι αγαπούν το μπάσκετ. Διότι ήταν ένα δεκάλεπτο με το επιθετικό μπάσκετ και από τις δύο πλευρές να είναι στην πρώτη γραμμή. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην επίθεση. Απέναντι στην Εφές να σημειώσεις 26 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, το λες και εξαιρετική επίδοση. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, όμως, οι παίκτες της ομάδας του Αταμάν έκαναν ό,τι ήθελαν. Πολλά ελεύθερα σουτ, ιδιαίτερα υψηλά -σε εκνευριστικό βαθμό- τα ποσοστά ευστοχίας των Τούρκων και σκοράρισμα 29 πόντων στο ίδιο χρονικό σημείο. Μέχρι το 10-10 υπήρχε ισορροπία, αλλά μετά η τουρκική ομάδα πήρε το προβάδισμα. Ο Έλις έδωσε λύσεις επιθετικά, αλλά η Εφές ρυθμό και έκλεισε το δεκάλεπτο με 29-26.

Τραγική εκκίνηση και κόφτης Ζαν Σαρλ!

Η δεύτερη περίοδος χωρίζεται σε δύο επί μέρους διαστήματα. Το πρώτο, ως το 13ο λεπτό, με την Εφές να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Ήταν το διάστημα που ο Τζένκινς πέτυχε το μοναδικό καλάθι του Ολυμπιακού, με τους Τούρκους να συνεχίζουν να είναι ιδιαίτερα παραγωγικοί. Αρχικά με τον Πλάις μέσα από τη ρακέτα, τον Μίσιτς να έχει βρει ρυθμό και τον Λάρκιν να βρίσκει το χέρι του από την περιφέρεια. Εκεί κάτι άλλαξε. Ήταν λες και γύρισε ο διακόπτης. Η άμυνα δυνάμωσε και σε επτά λεπτά η Αναντόλου σκόραρε μόλις ένα τρίποντο, με τους «ερυθρολεύκους» να τρέχουν σερί 10-3. Ήταν διάστημα που ο Ζαν Σαρλ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, με τρία κοψίματα και το ημίχρονο, με το τρίποντο του Χάρισον να ολοκληρώνεται 38-44.

Εκπληκτικό ξεκίνημα, αλλά ξέμεινε από… δυνάμεις

Με μπροστάρη τον Σακίλ ΜακΚίσικ που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση και τον Βεζένκοφ να ξεκινά και να κάνει αυτό που ξέρει καλά, να δίνει λύσεις από μακρινή απόσταση, ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο. Με σερί 9-0 γύρισε το ματς και προσπέρασε με 47-44. Ήταν ένα διάστημα μέσα στο ματς που όλα λειτούργησαν μια χαρά. Αλλά ως εκεί. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Διότι από εκείνο το σημείο και μετά ο Μπομπουά ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη ζημιά στους «ερυθρόλευκους». Ταυτόχρονα, η επίθεση «κόλλησε» σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι μια διαφορά η Εφές και να ξεφύγει με +8 (58-50), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Πρίντεζη που μείωσε σε 63-57.

Τα «τρελά» τρίποντα του Λάρκιν

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν κάτι. Μία σκόραρε η μία, μία σκόραρε η άλλη. Η διαφορά έμεινε στους 6 πόντους (61-67). Εκεί ήταν το σημείο που ο Λάρκιν το πήρε πάνω του. Δύο σερί τρίποντα, το ένα πιο «τρελό» από το άλλο! Με άμυνα από τον Ολυμπιακό, το δεύτερο από το… σπίτι του για το 73-63, 5:54 για το φινάλε. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μπαρτζώκα το πάλεψαν. Δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν να έχουν φάσεις, ο Σλούκας έδωσε λύσεις και το μεγάλο τρίποντο από τον Σπανούλη έφερε τον Ολυμπιακό στο -4 (73-77), 2:03 για τη λήξη και στο 77-80 με τον Σλούκα στα 33″. Ως εκεί, όμως. Μίσιτς και Άντερσον από τη γραμμή των βολών έφεραν τη διαφορά στο +7, για να διαμορφώσει ο Χασάν το τελικό 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84.