Τον «πρόδωσε» η άμυνά του

Χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη. Μιας και ο Θρύλος θα μπορούσε να φύγει νικητής. Αλλά η κακή του αμυντική συμπεριφορά σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο ήταν θέμα. Επίσης η αστοχία στο φινάλε της τελευταίας περιόδου, οδήγησε στην ήττα με 86-78. Τον «πρόδωσε» η άμυνά του.

• Ο MVP: Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (10π.), όταν η Μπαρτσελόνα έβαλε τις βάσεις της νίκης.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Καταλανών, ειδικά στο διάστημα 21′-28′, όταν έκαναν επί μέρους σκορ 25-13.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Παπανικολάου. Σε γνώριμο «περιβάλλον» ο αρχηγός του Θρύλου έκανε κακή εμφάνιση με 0/3 σουτ σε 16:05.
  • THE POINT: Τα +10 ριμπάουντ (33-23), οι +6 ασίστ (20-14) και το +8% (44%-36,4%) στα τρίποντα της Μπαρτσελόνα ήταν «κλειδιά».

«Ζημιά» από τα τρίποντα

Αν και το ματς άρχισε θετικά για τον Ολυμπιακό, στη συνέχεια αντιμετώπισε δύο σημαντικά θέματα. Έτσι μετά το 5-5 (3′), οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά. Επίσης, δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Πάρκερ. Ο Αμερικανός φόργουορντ (11π. με 3/3τρ.) έκανε ζημιά για το 16-7 (6′). Επίσης, το περιφερειακό σουτ της Μπαρτσελόνα (5/8τρ.) οδήγησε στο 21-10 (7′) με τον Κάλινιτς. Ωστόσο, ο Πίτερς (10π.) κράτησε το Θρύλο στο ματς (23-20, 9′) με επί μέρους 10-2 μέσα σε 2:35. Όμως στο φινάλε οι Καταλανοί έκαναν 4-0 για το 27-20 του δεκαλέπτου με 75% στα δίποντα και 62,5% στα τρίποντα.

«Πληγή» τα επιθετικά ριμπάουντ

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του. Επίσης κατέβασε το ρυθμό που είχαν οι Καταλανοί στην επίθεση. Όμως, τα επιθετικά ριμπάουντ (7) της Μπαρτσελόνα, την κράτησαν στο ματς. Όταν ο Ολυμπιακός μείωσε 29-24 (12′), οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +7 (33-26, 15′). Ειδικότερα ο Γουίλιαμς-Γκος πέτυχε 8 πόντους για το 36-33 (17′) και το 40-38 (19′). Ακόμα ο Μπραζντέικις έδωσε προβάδισμα στο Θρύλο (40-41, 1:09). Αλλά το τρίποντο του Πάρα (4,7”) μετά από ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ (8) οδήγησε στο 44-41 του ημιχρόνου. Θέμα για τον Ολυμπιακό οι μόλις 6 ασίστ, με μία στη 2η περίοδο.

«Γκρέμισε» ό,τι έχτισε…

Εντούτοις, το σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου επαναλήφθηκε. Μιας και σε 2:28 οι Καταλανοί έκαναν επί μέρους 10-4, με 2/2 τρίποντα για το 54-45. Βέβαια ορισμένα σφυρίγματα ήταν ξανά εις βάρος του Ολυμπιακού! Ακόμα, τα μακρινά σουτ ήταν μείζον θέμα με την Μπαρτσελόνα να έχει 3/3 για το 58-47 (24′). Έτσι, μαζί με τα λάθη των «ερυθρόλευκων» η διαφορά έγινε διψήφια (62-52, 26′), ενώ πήγε και στους 15 (69-54, 28′) με επί μέρους σκορ ως εκείνο το σημείο, στο τρίτο δεκάλεπτο, 25-13.  Όμως με γρήγορο 5-0 με Πίτερς και ΜακΚίσικ το σκορ έγινε 69-59. Αντίθετα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, τώρα ήταν η σειρά του Ερνανγκόμεθ (14π.) να «πλήξει» το καλάθι του Θρύλου για το 75-63.

Τον «πρόδωσε»…

Το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου ήταν για τους Καταλανούς (77-63). Αλλά μετά ο Ολυμπιακός τους κράτησε για 4 λεπτά χωρίς σκορ. Επίσης, ο Θρύλος ένα σερί 10-0 με Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ μείωσε σε 77-73 (35′). Στη συνέχεια, ο Κάνααν μείωσε στους 3 (79-76, 36′ και 81-78, 39′). Αλλά η αστοχία σε 4 συνεχόμενες επιθέσεις ήταν κομβική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Επιπρόσθετα το καλάθι του Κάλινιτς στα 41,1” (83-78) έκρινε το ματς. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Σατοράνσκι στα 32,7” διαμόρφωσε το τελικό σκορ (86-78) και έριξε τους… τίτλους του τέλους. Τον «πρόδωσε» η άμυνά του.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.