Το σερί σταμάτησε στο Τελ Αβίβ

Αν και για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως έπρεπε σε μια «καυτή» έδρα όπως είναι το Τελ Αβίβ, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό. Η Μακάμπι πέτυχε 27 πόντους, ο Θρύλος μόλις 15 και η πρώτη εκτός έδρας ήττα ήρθε με 90-84. Το σερί σταμάτησε στο Τελ Αβίβ.

Συγκλονιστικός ο Λαρεντζάκης που πάλεψε μόνο στη 4η περίοδο με 21π. (5/9τρ.), νταμπλ-νταμπλ ο Βεζένκοφ (17π., 10ρ.). Ο Μπάλντγουιν με 22π. και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ των Ισραηλινών ήταν καθοριστικοί παράγοντες για την ήττα του Θρύλου.

Τον «πλήγωσαν» τα τρίποντα

Καλή αρχή στο ματς για τον Ολυμπιακό. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με τον Παπανικολάου να είναι αποτελεσματικός (7π. με 2/2 δίπ, 1/1τρ.) προηγήθηκαν 9-5, για να βρεθούν και στο +6 με τον Βεζένκοφ (5-11, 5 ‘). Ωστόσο, η περιφερειακή άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα δεν ήταν καλή. Με τα τρίποντα του Μπάλντγουιν η Μακάμπι μείωσε 8-11. Με 4/4 βολές από Φαλ και Γουόκαπ ο Θρύλος βρέθηκε στο +7 (8-15, 6 ‘). Όμως οι Ισραηλινοί από την περιφέρεια μείωσαν 17-18 (9 ‘) και τον Μπάλντγουν να έχει 11 πόντους. Μετά το καλάθι του Βεζένκοφ, η ομάδα του Κάτας έκανε 5-0 και έκλεισε με 22-20 το δεκάλεπτο. Ειδικότερα είχε 6/9 τρίποντα, αλλά 6 λάθη, ενώ ο Θρύλος 4 κλεψίματα.

Έδειξε χαρακτήρα

Θετικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα πώς οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, βοήθησαν επιθετικά. Μιας και με Πίτερς και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 25-24 (11 ‘), ενώ ο Γουόκαπ είχε 7 ασίστ, 2 κλεψίματα. Επίσης, με έμμεσο τρίποντο του Σλούκα και τρίποντο του Λαρεντζάκη ο Θρύλος πήγε στο +5 (28-33, 13 ‘). Οι Ισραηλινοί με τα επιθετικά ριμπάουντ (7 στο πρώτο ημίχρονο) έκαναν ζημιά και ο Μπάλντγουιν (14 π.) μείωσε σε 34-35 (15 ‘). Αν και πήραν το προβάδισμα με τον Μπράουν (41-40, 18 ‘), ο Θρύλος έδειξε χαρακτήρα. Με το τρίποντο του Βεζένκοφ έκλεισε μπροστά το ημίχρονο (45-43). Η Μακάμπι είχε 8/15 τρίποντα και 10 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός 9-14 δίποντα και 7 κλεψίματα.

Ελληνική ψυχή

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λίγο διαφορετικό. Διότι ο Ολυμπιακός ως το 25 ‘ δέχθηκε μόλις 3 πόντους, από βολές. Έτσι, με τον Βεζένκοφ σταθερή αξία, βρέθηκε στο +7 (46-53). Επίσης, με το τρίποντο του Παπανικολάου προηγήθηκε με +10 (46-56). Ωστόσο η απερισκεψία του Κάνααν με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στην περίοδο επέτρεψε στην Μακάμπι να πετύχει το πρώτο σουτ εντός παιδιάς (50-56, 26 ‘). Αλλά με τον εξαιρετικό Λαρεντζάκη (10π.) και τον Παπανικολάου (13π. με 3/3τρ.) το +10 παρέμεινε (56-66, 29 ‘). Εντούτοις, το δεκάλεπτο έληξε 63-69 με το τρίποντο του Κόλσον. Με τα 15 λάθη της Μακάμπι και 10 κλεψίματα του Ολυμπιακού να παίζουν ρόλο.

Το σερί σταμάτησε

Η επίθεση του Ολυμπιακού «κόλλησε» στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου. Ήταν το διάστημα που μετά το καλάθι του Λαρεντζάκη (66-71, 32 ‘) οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ κακές επιλογές. Με σερί 10-2 και δύο τρίποντα του Μάρτιν, οι Ισραηλινοί προσπέρασαν 73-71. Όμως, ο Θρύλος συνέχισε να πηγαίνει σε βιαστικές επιθέσεις. Έτσι η Μακάμπι έκανε επί μέρους 21-11 στο δεκάλεπτο, ως εκείνο το σημείο. Εξαίρεση ο Λαρεντζάκης που πέτυχε τους 11 πόντους του Ολυμπιακού. Αρχικά μείωσε σε 80-77 (1:50) και μετά 84-80 (37,2 ‘ ‘). Τα δύο καλάθια του Σλούκα δεν άλλαξαν κάτι (88-84), για να τελειώσει το ματς 90-84. Το σερί σταμάτησε στο Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84.