ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

«Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος»

Το στίγμα της ενόψει των επερχόμενων τελικών με τον Παναθηναϊκό, έδωσε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης για τους τελικούς της Α1, χάρη στο εκκωφαντικό 106-64 επί των Εσπερίδων και πλέον στρέφει την προσοχή του στις επερχόμενες αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό. Με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να αναφέρει τα εξής:
«Είμαστε, πλέον, στην τελική ευθεία. Το πρωτάθλημα, όπως μας λέει και ο κόουτς, δεν είναι ένα σπριντ, είναι ένας μαραθώνιος, τώρα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Σήμερα, στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαμε πει να περιορίσουμε μια παίκτρια των Εσπερίδων, δυστυχώς επιτρέψαμε να έχει 21 πόντους, επομένως και η ατομική και η ομαδική μας άμυνα δεν λειτούργησε τόσο καλά. Στην επίθεση γνωρίζουμε ότι έχουμε πολλά ατού, πλουραλισμό, άτομα που μπορούν να βάλουν την μπάλα εύκολα στο καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώσαμε την άμυνα μας, άνοιξε η διαφορά, τρέξαμε πολύ, είναι κάτι που θέλουμε να κάνουμε, να σκοράρουμε στο τρανζίσιον. Πλέον, στρέφουν την προσοχή μας στους τελικούς και στο βασικό μας στόχο».