ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Ακόμα ένα βήμα για το πλεονέκτημα της έδρας έκαναν σήμερα ο Ολυμπιακός. Διότι πέρασε από το κλειστό της Εργάνης. Όταν βελτιώθηκε στην άμυνα, στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, «τέλειωσε» το ματς. Κατά συνέπεια πήρε δίκαια τη νίκη κόντρα στον Αθηναϊκό, με 97-71. Διότι για άλλη μια φορά είχε επιθετική πολυφωνία. Το «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο.

• Η MVP: Ρεμπέκα Τόμπιν. Σπουδαία εμφάνιση από την Αμερικανίδα σέντερ που έκανε double-double (24π., 13ρ., 2ασ.) και είχε σημαντική προσφορά.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Αθηναϊκός είχε 7/11 τρίποντα ως το 23′, αλλά στο διάστημα ως το φινάλε του ματς περιορίστηκε σε 1/7!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ελεάννα Χριστινάκη. Τελείωσε το ματς με 5 πόντους και μόλις 2/8 σουτ, καθώς δεν μπήκε στο κλίμα του ματς.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι μετά το 23′ (51-51) και με επί μέρους σκορ 46-20 έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Θέμα ποιότητας

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλά στο ματς. Έτσι στο 2′ προηγήθηκαν 6-0 με τις Σύρρα, Γουίλιαμς και Βίτολα να σκοράρουν. Αλλά στην άμυνα δεν είχαν την ίδια προσήλωση. Μιας και επέτρεψαν στις παίκτριες του Αθηναϊκού να έχουν 2/2 τρίποντα. Το αποτέλεσμα ήταν το 12-15 (5′). Βέβαια η υπεροχή του Θρύλου μέσα στη ρακέτα ήταν ξεκάθαρη. Κατά συνέπεια, Βίτολα και Τόμπιν είχαν 10 από τους 17 πόντους (12-17, 6′). Εξάλλου και η Γουίλιαμς ήταν «ζεστή» (8π.) και με γκολ-φάουλ έκανε το 12-20 (7′), ενώ η Καρλάφτη έφερε το +10 (12-22, 8′). Συμπερασματικά το δεκάλεπτο έληξε 16-24 με τις Γουίλιαμς και Βίτολα (6ρ., 2ασ., 1κλ.) να έχουν σκοράρει από 8 πόντους.

Κακή άμυνα

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε καθόλου ρυθμό. Επιπρόσθετα στο 9:09 για το ημίχρονο υπήρξε διακοπή για 2 λεπτά, καθώς έσβησαν τα φώτα! Επιπλέον, ο Αθηναϊκός έκανε σερί 9-0 ως το 13′ και προσπέρασε 25-24 με το δίποντο της Γκάβιν. Όμως ξανά η Βίτολα (10π.) έδωσε τη λύση για το 25-26 (14′). Αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ (σ.σ.: 5) που έπαιρναν τα κορίτσια του Θρύλου, τους έδωσαν πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Κατά συνέπεια, με σερί 7-0 το 28-26 έγινε 28-33 με τη Χριστινάκη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (15′). Βέβαια, οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την Γκάβιν (21π.) ως το 38-37 (18′). Αξίζει να σημειωθεί πώς και η Τόμπιν έκανε καλή δουλειά (15π.), για να λήξει το ημίχρονο με το καλάθι της Νικολοπούλου (40-45). Αν και οι 24 πόντοι παθητικό στην περίοδο, δεν ήταν κολακευτικοί!

Άνοιξε ο ρυθμός

Το τέμπο στο ματς συνέχισε να είναι αργό. Καθώς αυτό επεδίωξε η ομάδα του Αθηναϊκού. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι είχαν 7/11 τρίποντα ως το 23′ για το 51-51. Όμως η ανωτερότητα του Θρύλου μέσα στη ρακέτα ήταν το «κλειδί». Καθώς η Τόμπιν (21π.) έκανε το 51-55 (24′). Αλλά η άμυνα «έσφιξε» και η Νικολοπούλου με έμμεσο τρίποντο έδωσε… αέρα 7 πόντων στον Ολυμπιακό (53-60, 26′). Επίσης, η Τόμπιν έφτασε στο double-double (24π., 10ρ.) για το 53-63 (26′). Κατόπιν, πίεση από την πρώτη πάσα και κλεψίματα που οδήγησαν στο +14 (56-70, 28′) με τη Βίτολα. Επιπλέον και η Γουίλιαμς ανέβασε την απόδοσή της (17π.) για το 56-72 (29′). Για να κλείσει η περίοδος με το τρίποντο της Νικολοπούλου (22,8”) για το +15 (60-75). Ειδικότερα, σε αυτή οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν 30 πόντους.

Το «καθάρισε»

Εκκίνηση στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο της Χριστινάκη (60-78), ενώ οι 2/2 βολές της Σύρρα (9:02) δημιούργησαν διαφορά +20 (60-80). Κατά συνέπεια, το ματς είχε κριθεί. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχες και ειδικά η Γκάβιν δεν σταμάτησε να σκοράρει (28π., 67-84, 33′). Επιπλέον, τα λάθη και από τις δύο πλευρές έριξαν το ρυθμό στο σκοράρισμα. Όμως η Κολλάτου και η Νικολοπούλου βοήθησαν οργανωτικά και η διαφορά έφτασε ξανά πάνω από τους 20 (+21, 71-92) στο 39′ με τη Βίτολα. Ακόμα η Κολλάτου έγινε επίσης διψήφια και με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 71-97. Το «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-45, 60-75, 71-97.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.