Το φάουλ μαρς στον Γουίλιαμς-Γκος [vid]

Μετά το φινάλε του ματς στην Κωνσταντινούπολη, ο Ιτούδης στις δηλώσεις του έκανε αναφορά στη διαιτησία! Θα πέσει να τον πλακώσει η οροφή της Ulker Arena! Μιας και είναι τρομερό αυτό που έγινε! Δύο φάσεις σε ένα κλειστό ματς ήταν κάτι παραπάνω από κομβικές. Θα τις αναλύσουμε παραπάνω για να εξηγήσουμε κάτι σημαντικό. Το φάουλ μαρς στον Γουίλιαμς-Γκος.

Το φάουλ στον Γουίλιαμς-Γκος!

Λοιπόν, 1:30 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο φάουλ σε τρίποντο του Φαλ στον Ντόρσεϊ. Μόνο που ο ομογενής γκαρντ προσγειώθηκε πάνω στα πόδια του Γάλλου σέντερ. Ειδικότερα, με το σκορ στο 53-52! Επίσης είναι δύο φάσεις στην τελευταία περίοδο που ήταν κομβικές. Καταρχάς οι τρεις βολές που κέρδισε ο Γουίλμπεκιν, 7:01 για το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο παίκτης της Φενέρμπαχτσε χρησιμοποίησε το πόδι του. Διότι η φάση είναι εύκολη. Δηλαδή υπάρχει παράβαση επιθετικού φάουλ! Αλλά το σκορ από 62-61 έγινε 65-61. Ειδικότερα σε μια επίθεση που η τουρκική ομάδα δεν ήταν σε καλό momentum και θα μπορούσε να προσπεράσει στο σκορ ο Ολυμπιακός! Αλλά είχε χρόνο το ματς

Όμως δεν ισχύει το ίδιο με τη φάση στην τελευταία επίθεση. Επειδή πολλά μπορούν να ειπωθούν! Δηλαδή ο Μάνταρ έκανε φάουλ στον Αμερικανό γκαρντ του Θρύλου, όταν τον περνάει. Για την ακρίβεια, δεν το λέμε εμείς! Πιο συγκεκριμένα, το βίντεο είναι ο καλύτερος «μάρτυρας»! Καθώς όταν περνάει ο «ερυθρόλευκος» άσος, ο Ισραηλινός της Φενέρμπαχτσε τον χτυπά με το δεξί χέρι στο αντίστοιχο δικό του! Μετά αστοχεί ο Νάιτζελ και το σκορ μένει 79-77. Ωστόσο ο Ιτούδης έκανε παράπονα για το instant replay και τη φάση που κέρδισε ο Ολυμπιακός το challenge στα 17.1”.

Όλα καλά με τη διαιτησία;

Επομένως το ερώτημα που προκύπτει είναι ένα. Ο νέος πρόεδρος της Euroleagueε είναι ευχαριστημένος; Δηλαδή όλα ήταν μια χαρά στο ματς της Κωνσταντινούπολης; Έτσι, πώς γίνεται τρεις διαιτητές να μην είδαν το φάουλ του Μάνταρ; Αλλά βλέπετε, όταν άλλοι φωνάζουν Euroleague Mafia «τρέχει» στα γήπεδά τους! Ωστόσο περιμένουμε να δούμε αν η αρμόδια επιτροπή της διαιτησίας θα πάρει θέση για τη φάση αυτή! Το φάουλ μαρς στον Γουίλιαμς-Γκος.