Το έχασε μέσα στο Ρέντη

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν χάθηκε. Διότι ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε, στον τελικό του Super Cup με τον ΠΑΟΚ. Καθώς οι πρωταθλητές υστέρησαν σε καίρια σημεία. Ειδικά στο τάι μπρέικ που το υπέρ τους 4-3, έγινε 10-6 για τους Θεσσαλονικείς. Επιπλέον, όταν δίνεις 37 πόντους από λάθη στον αντίπαλο, σε ένα «κλειστό» ματς, είναι λίγες οι πιθανότητες για νίκη. Το αποτέλεσμα ήταν η επικράτηση με 3-2 σετ για την ομάδα του Μιλενκόσκι κόντρα σε εκείνη του Καστελάνι. Αλλά και η κατάκτηση του τίτλου στο «Μελίνα Μερκούρη». Τo έχασε μέσα στο Ρέντη.

Τα «χάλασε» στο τέλος

Λοιπόν ο Ολυμπιακός άρχισε νωθρά τον τελικό και βρέθηκε πίσω με 3-0. Αλλά το γύρισε και πέρασε μπροστά με άσσο του Τράβιτσα (5-4). Σερί 4-0 για τον ΠΑΟΚ που πήγε στο 5-8, αλλά ξανά αντίδραση για το Θρύλο. Έτσι βρέθηκε μπροστά με 10-8. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το πάνω… χέρι στο σκορ ως το 18-16. Έτσι, το ματς γύρισε και ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά με 20-19 και 22-21. Αν και ο Ιντάλγκο ισοφάρισε 22-22 και έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό με 24-23, το σετ χάθηκε με 27-25.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε!

Ισορροπία στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (5-5). Κάτι που συνεχίστηκε, αλλά στο καίριο σημείο ο Θρύλος πήρε… κεφάλι. Με μπλοκ του Παγένκ έγινε το 12-10. Κατόπιν ο Στερν έκανε το 16-14 και ο Τζούριτς έδωσε… αέρα 4 πόντων (19-15). Επιπρόσθετα ο Ολυμπιακός κατάφερε με τον Κουμεντάκη να βρεθεί στο +5 (21-16). Κατόπιν ο Παγένκ έδωσε έναν πολύτιμο πόντο (23-19). Έτσι το σετ κατέληξε στους «ερυθρόλευκους» μετά το χαμένο σερβίς του Βαν Γκάρντερεν (25-21), που ισοφάρισαν σε 1-1.

Δεν είχε… απάντηση

Βέβαια το τρίτο σετ στην εκκίνησή του ήταν άκρως ενδιαφέρον. Μετά το 3-3 με την επίθεση του Στερν, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-3, αλλά με το μπλοκ του Τζούριτς έγινε το 5-5. Όμως, ο Δικέφαλος πήρε ξανά διαφορά 3 πόντων (5-8). Ωστόσο ο Στερν κράτησε κοντά τον Ολυμπιακό (7-8, 8-9) και με τρεις σερί πόντους ισοφάρισε 12-12. Αλλά πάλι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +3 (12-15) και +5 (13-18). Επιπλέον, τα λάθη έστειλαν τη διαφορά στους 6 (14-20). Αντίθετα με τη ροή του σετ, ξανά ο Στερν λύσεις και μείωσε 17-20. Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν 17-23 με τον άσσο του Γάτση και πήραν το σετ με τον Βαν Ντε Ντρις (20-25).

«Ερυθρόλευκη» επιστροφή

Πράγματι, το μπλοκ του Ολυμπιακού δεν είχε λειτουργήσει καλά ως εκείνο το σημείο. Ωστόσο στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσαν καλύτερα. Κατά συνέπεια, με μπλοκ του Κουμεντάκη ο Θρύλος πήγε στο 5-2, ενώ με τον ίδιο τρόπο από τον Παγένκ έγινε το 8-5! Ακόμα ένα από τον Στερν για το 10-6. Επίσης με επίθεση και άσσο του Σλοβένου διαγώνιου το σκορ έγινε 13-7. Ακολούθως ο Παγένκ πήρε δύο σερί πόντους με πρώτο χρόνο και μπλοκ (18-12). Πράγματι ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ο Κουμεντάκης το 22-16, ενώ ο Τρούτσεφ σημάδεψε την αντένα για το 23-16. Επίσης από μια κόκκινη σε Τράβιτσα και Τρούτσεφ έκανε το 24-17. Για να τελειώσει ο Ιντάλγκο το σετ με πάιπ για το 25-18 και το 2-2.

Το έχασε στο Ρέντη

Αν και ο Τζούριτς μπήκε δυναμικά στο τάι μπρέικ με 2 μπλοκ (3-1), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 3-3. Επίσης, ο Ιντάλγκο τέλειωνε τις επιθέσεις (2) για το 4-3. Όμως η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε, ενώ τα μπλοκ (2 σερί) του Σαμοϊλένκο μέτρησαν. Επιπλέον οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 4-7, με άσσο του Τρούτσεφ. Αλλά ο Θρύλος μείωσε 6-7 με τον Κουμεντάκη. Ωστόσο με δύο διαδοχικά μπλοκ από Γαλιώτο και Λινάρδο, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +4 (6-10). Αξίζει να σημειωθεί πώς με δύο πρώτους χρόνους του Παγένκ το σκορ έγινε 8-11. Πέρα από αυτό, τα σερβίς των «ερυθρόλευκων» δεν άλλαξαν την κατάσταση. Καθώς ο Βαν Γκάρντερεν έκανε το 10-14. Ακολούθως ο Στερν και ο Τζούριτς με μπλοκ μείωσαν σε 12-14. Αλλά ο Τρούτσεφ, με μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 12-15 και το 2-3 στα σετ για τον ΠΑΟΚ. Τo έχασε μέσα στο Ρέντη!

Τα σετ 2-3 σε 2.04: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15

• 1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-27
  • 2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-21
  • 3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 20-25
  • 4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18
  • 5ο σετ: 4-5, 6-10, 8-12, 12-15

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 68 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 13 (10/19 επ., 3 μπλοκ), Στερν 28 (26/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 45% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (15/30 επ., 68% υπ. – 42% άριστες)/ Τζιάβρας (λ., 58% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (100% υπ. – 50% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Βαν Γκάρντερεν 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 29% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούτσεφ 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 35% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 20 (20/36 επ.), Λινάρδος 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 48% υπ. – 43% άριστες), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.