Το «διαμάντι» από την Γουινέα

Εξαιρετικός ο Μαντί Καμαρά, ήταν ο παίκτης «κλειδί» που έφερε τον Ολυμπιακό στη νίκη και ακόμα πιο κοντά στο 45ο.

Μέσα σε έντεκα λεπτά (27’-38’) ο Ολυμπιακός έκανε τα δύσκολα, εύκολα. Ένα ματς που έκρυβε… παγίδες, το «καθάρισε». Έκανε το «δύο στα δύο» στα πλέι οφ, νικώντας 3-1 τον Άρη. Και είναι στο +17 από τη δεύτερη ΑΕΚ, στο +19 από τον τρίτο ΠΑΟΚ και οδεύει για την μαθηματική κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος. Τι χρειάζεται πλέον; Να πάρει 8 βαθμούς σε 8 ματς ή και 7 ακόμα, αν νικήσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική των play off.

Έντεκα λεπτά ήταν αρκετά. Αυτό αποδείχθηκε την Κυριακή το βράδυ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός για σχεδόν 25 λεπτά δεν είχε τον έλεγχο του ματς. Ο Άρης έδειχνε πώς πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Αλλά σε αυτά τα ματς η ποιότητα των παικτών των πρωταθλητών -το μόνο που μένει είναι η μαθηματική κατάκτηση του τίτλου- έκανε τη διαφορά. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Μαντί Καμαρά να ξεχωρίσει, να αναδειχθεί στον παίκτη «κλειδί», τον MVP του ματς. Διότι τα έκανε όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έδειξε σεβασμό στον Άρη, επέλεξε το ίδιο σύστημα. Έκανε μόλις μια αλλαγή, σε πρόσωπα, στην ενδεκάδα. Επιβεβλημένη αφού ο Σισέ πήρε τη θέση του Σεμέδο. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους, να πλησιάσουν την περιοχή του Κουέστα με εξαίρεση τη φάση στα πρώτα δευτερόλεπτα όταν ο Μασούρας δεν βρήκε την μπάλα, ενώ ήταν σε πλεονεκτική θέση. Όμως μέσα σε 88 δευτερόλεπτα το ματς τελείωσε.

Αυτό ήταν το χρονικό διάστημα που το «διαμάντι» από την Γουινέα έδωσε… αέρα δύο γκολ στον Ολυμπιακό. Και δέκα λεπτά μετά, έφτιαξε το τρίτο γκολ και η «παράσταση» ετελείωσε! Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μαρτίνς έκανε σχετικά νωρίς αλλαγές, αλλά παρά τη νίκη υπάρχουν και… ψεγάδια. Η ανασταλτική λειτουργία στο τέλος, μαζί με τα αβίαστα λάθη έπαιξαν ρόλο και χάλασε η εικόνα που ήταν πολύ καλή για σχεδόν μια ώρα. Όπως η φάση στο 90ό λεπτό με το εγκληματικό λάθος του Σα με τον Ιντέγε, αλλά τον Μπα να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Λογικό είναι να υπάρχει μια κούραση, καθώς ο Ολυμπιακός συμπληρώνει ένα χρόνο από την έναρξη της προετοιμασίας, αλλά δεν πρέπει να κάνει αβίαστα λάθη. Απόψε δεν στοίχισαν, αλλά στο μέλλον μπορεί να στοιχήσουν. Πλέον, το μυαλό όλων είναι στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και θα πρέπει εκεί ο Ολυμπιακός να νικήσει τους «πράσινους» όπως έκανε και στην κανονική περίοδο, για να μπορέσει να πάει με την καλύτερη ψυχολογία στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Υ.Γ. Πάλι ασίστ ο Βαλμπουενά, αλλά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία ήταν η κίνηση του Ελ Αραμπί στο δεύτερο γκολ. Σέντερ φορ, θα μπορούσε να τελειώσει εκείνος τη φάση, αλλά έδωσε πάσα στον Καμαρά για να το σιγουρέψει. Δείγμα της μεγάλης κλάσης του Μαροκινού σέντερ φορ.