ΑΚΑΔΗΜΙΕΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το δεύτερο βήμα των Κορασίδων

Πράγματι η ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη δείχνει ικανή την υπέρβαση. Ήδη έκανε το «2 στα 2» στον Α’ όμιλο της τελικής φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Διότι επικράτησε 41-22 της Ακαδημίας των Σπορ. Επόμενο ματς το απόγευμα (18:00) κόντρα στον ΑΟ Προσοτσάνης. Αλλά μετά τις δύο νίκες έχει περάσει στην 4άδα. Το δεύτερο βήμα των Κορασίδων.

Οι Κορασίδες πέτυχαν τη δεύτερη νίκη

Αν και το ματς της Τρίτης με τον ΓΣ Καματερού ήταν πιο δύσκολο, ωστόσο το σημερινό, πρωινό ήταν εύκολο. Διότι τα κορίτσια του Θρύλου το έκαναν. Πιο συγκεκριμένα, μετά τα πρώτα 15 λεπτά, επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους. Για να αποκτήσουν προβάδισμα 8 τερμάτων στο ημίχρονο. Επιπλέον, στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα ως το 47:30, ο Θρύλος έκανε επί μέρους 14-6.

Για να ξεφύγει με +16 (33-17). Ακολούθως, μετά το 55′ η διαφορά μεγάλωσε κι έφτασε στα 19 γκολ στο φινάλε, (41-22). Μετά το σερί 3-0 που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» στα τελευταία λεπτά. Επομένως, τώρα έχουν στρέψει την προσοχή τους, στο τρίτο ματς του ομίλου με τον ΑΟ Προσοτσάνης. Το δεύτερο βήμα των Κορασίδων.

Τα πεντάλεπτα: 2+1, 4-4, 6-7, 11-9, 15-10, 19-11 (ημιχ.) 24-13, 27-14, 31-15, 34-19, 38-21, 41-22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Ανδριώτη, Πασχαλούδη 4, Ωρολογά 10, Νομικού 1, Νίνου 7, Μητσάκου 2, Τεμπέλη, Μελίνα-Μαρία Νέζερη, Σιτζάκη 10, Ρέμμα, Ριζογιάννη 2, Σελημάι 5, Καραμπινάκη, Χριστίνα Νέζερη, Ταμβακίδη, Αντωνακάκη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Βασιλική Βουκελάτου): Νικολίτσα Τσαγκαράτου 11, Μαραγκού, Λούη 4, Γρηγορία Γεωργίου 3, Ελευθερία Γεωργίου, Λιβάνη 1, Σωτηρακοπούλου, Χαμίτι 2, Βλαστοπούλου, Τσινιά, Πεντώτη, Σωμεωνίδη, Χριστοπούλου 1, Αναστασία Τσαγκαράτου.

• Διαιτητές: Ψύλλος – Δρακόπουλος, Δίλεπτες: 2-4, Πέναλτι: 4/4 – 0/0.