ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το απόλυτο του Ολυμπιακού

Η φετινή είναι η έβδομη χρονιά που ο τίτλος του πρωταθλητή κρίνεται στις 3 νίκες. Αλλά είναι μόλις η δεύτερη φορά που η «μάχη» φτάνει ως το τέλος, δηλαδή τον πέμπτο αγώνα. Όμως, ο Θρύλος έχει ένα εξαιρετικό στατιστικό. Δηλαδή στις τρεις φορές που πήγε στους τελικούς, κατέκτησε τον τίτλο! Το απόλυτο του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός στους τελικούς παίρνει το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που έχει το απόλυτο. Δηλαδή στις τρεις περιπτώσεις που πήγε στον τελικό, κατέκτησε πάντα το πρωτάθλημα με αυτό το σύστημα. Αντίθετα η ΑΕΚ έχει 0/3, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας μία φορά. Εξάλλου, ο Θρύλος είναι το μοναδικό σωματείο που έχει κερδίσει με 3-0 σε σειρά τελικών.

Ωστόσο, σε αντίθεση με την παράδοση των τελικών στις 2 νίκες, στις 3 νίκες οι ομάδες που έχουν το πλεονέκτημα είναι κατά μεγάλο ποσοστό και οι ομάδες που πανηγυρίζουν το πρωτάθλημα. Πέρσι, ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πήρε την κούπα του πρωταθλητή με μειονέκτημα έδρα. Απομένει να φανεί τί θα γίνει απόψε, δηλαδή στη φετινή σεζόν. Αν δηλαδή ο Θρύλος θα συνεχίσει αυτό το σερί. Το απόλυτο του Ολυμπιακού