Θρύλος θρησκεία μέσα στη Βαυαρία

Ένα μεγάλο «διπλό» έψαχνε ο Ολυμπιακός στο Μόναχο. Αλλά τελικά το πήρε. Καθώς μετά το 24′ έπαιξε μπάσκετ επιπέδου πλέι οφ. Με καλή δουλειά στην άμυνα, σωστές επιλογές στην επίθεση. Πιο συγκεκριμένα, νίκησε 72-76 και έφτασε σε ρεκόρ 14-11 στην Ευρωλίγκα. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ σημαντικό για τη συνέχεια και την είσοδο στην 6άδα. Ωστόσο όταν υπάρχουν πολλοί πρωταγωνιστές, η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει τον τρόπο της. Θρύλος θρησκεία μέσα στη Βαυαρία.

• Ο MVP: Πολλοί ξεχώρισαν, κορυφαίος ήταν ο Γουόκαπ. Ο «Θωμάς» ήταν συγκλονιστικός με 16 πόντους, 8 ασίστ αλλά και 0 λάθη.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού. Κράτησε σε δύο δεκάλεπτα την Μπάγερν κάτω από τους 14 πόντους, στους 34 στο β’ ημίχρονο!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κάρσεν Έντουαρντς. Ο γκαρντ των Βαυαρών πέρασε και δεν… ακούμπησε. Είχε 0/7 σουτ εντός παιδιάς και 2 λάθη.
  • THE POINT: Οι 13 «ερυθρόλευκοι» πόντοι για 10 λάθη των Γερμανών, όπως και οι 5 έξτρα ασίστ. Συν τα ποσοστά ευστοχίας.

Από τη Λιθουανία με… αγάπη

Ματς με άρωμα… πλέι οφ στο Μόναχο. Διότι από την αρχή φάνηκε πώς και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη. Επομένως υπήρχε πίεση. Έτσι στην αφετηρία, ο Ιμπάκα αποτέλεσε πρόβλημα (5π.) για το 7-3 (3′). Όμως, μέσα από την άμυνά του ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Το αποτέλεσμα ήταν η ισοφάριση 7-7 (5′) με τον Γουόκαπ και τις ομάδες να έχουν αμφότερες 3/8 σουτ. Ωστόσο ο Θρύλος είχε κομβικό στην αρχή τον Μπραζντέικις. Καθώς ο Λιθουανός (9π., 5ρ.) έπαιξε πολύ έξυπνα. Για την ακρίβεια, με το δεύτερο γκολ-φάουλ τους έβαλε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά (9-10, 6′). Επίσης, με το τρίτο έδωσε… αέρα 4 πόντων (9-13, 8′). Πράγματι έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κάνει 5-0 σερί μετά το 14-13 από τον Φρανσίσκο (1:01).

Έλλειψη συγκέντρωσης

Ο ρυθμός άνοιξε λίγο στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Καθώς ο Ολυμπιακός είχε ένα μεγάλο… πρόβλημα. Πιο συγκεκριμένα, δεν κατάφερε να περιορίσει τον Χάρις (9π.) ως το 15′. Έτσι το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές. Όμως ο Θρύλος πήρε σκορ από τα γκαρντ του. Κατά σειρά οι Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκης (τρίποντο) βοήθησαν για το 24-26 (14′). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο αρχηγός. Μιας και με 5 συνεχόμενους πόντους, ο Παπανικολάου διαμόρφωσε το 27-31 (18′). Αλλά μετά το καλάθι του ΜακΚίσικ για το 31-35 (19′) όπου υπήρχε και φάουλ, χάθηκε η συγκέντρωση. Έτσι, η Μπάγερν με σερί 7-0 στα τελευταία 89” και το τρίποντο του Γουάιλερ-Μπαμπ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων.

«Μίλησε» η άμυνα

Πράγματι, η αντιμετώπιση του Ιμπάκα ήταν μείζον θέμα. Μιας και μετά το καλάθι του Ράιτ (38-37, 21′) ο σέντερ της Μπάγερν με 6 διαδοχικούς πόντους έκανε το 44-37 (24′). Ειδικότερα, η ομάδα του Μονάχου έκανε επί μέρους 13-2 από το 31-35! Όμως σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Γουόκαπ και η άμυνα. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την Μπάγερν στους 13 πόντους στην περίοδο, συνολικά. Επιπλέον, ο «Θωμάς» έκανε μεγάλο ματς. Καθώς από το 44-39 ως το 51-54 που έληξε η περίοδος πέτυχε 9 πόντους, ενώ έδωσε και 3 ασίστ. Αρχικά έφερε μπροστά το Θρύλο (47-48, 29′) πριν ο Πετρούσεφ αξιοποιήσει την πάσα του για το 51-54.

Θρύλος μέσα στη Βαυαρία

Επίσης, συνέχισε το… ρεσιτάλ του. Μιας και με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στους 9 (51-60, 33′). Αλλά είχε αντίπαλο… δέος. Καθώς ο Λάσο βρήκε νέο πρωταγωνιστή, στο πρόσωπο του Φρανσίσκο! Έτσι, οι Βαυαροί μείωσαν στον πόντο (59-60, 34′). Επίσης με τον Γάλλο άρχισε ένα σερί με τρίποντα και των δύο ομάδων ως το 65-68 με ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Φρανσίσκο και Λούτσιτς (36′). Βέβαια, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και βρήκε σκορ με δίποντο (σ.σ.: μετά από σχεδόν 3 λεπτά) με τον Γουίλιαμς-Γκος (65-70, 37′).

Μετά 2/2 βολές του Πετρούσεφ (67-72, 39′) και λέι απ του Φρανσίσκο (69-72, 57.4”). Ακολούθως ο Γουόκαπ αστόχησε σε δίποντο (37,8”). Η άμυνα δούλεψε, ο Φίλιπ αξιοποίησε την ασίστ του Λαρεντζάκη (69-74, 10.5”), ενώ ο Φρανσίσκο έβαλε τρίποντο (72-74, 3.7”). Μετά 2/2 βολές του Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το τελικό 72-76 (3,7”). Θρύλος θρησκεία μέσα στη Βαυαρία.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-25, 51-54, 72-76.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.