ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» και στη Βιτόρια

Με εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ: επί μέρους σκορ 64-34) ο υπερηχητικός Ολυμπιακός νίκησε 97-92 την Μπασκόνια και έκανε το 4/4. Με τον εκπληκτικό Βεζένκοφ (26π.), ηγετικό τον Σλούκα (20π, 6ασ.) και καθοριστικό τον Λαρεντζάκη (11π.) στο φινάλε, σε άμυνα και επίθεση. ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» και στη Βιτόρια.

Καταιγιστικός ΘΡΥΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Με τον Βεζένκοφ σταθερό πυλώνα στην επίθεση και τον ΜακΚίσικ σε εξαιρετική κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 4-4 (2′) έκαναν σερί 14-0 με τον Γουόκαπ να συμπληρώνει την τριάδα των πρωταγωνιστών και προηγήθηκε 18-4 (6′). Η Μπασκόνια σκόραρε με δυσκολία. Έτσι, με δεδομένη και την απόλυτη ευστοχία στις βολές (9/9) βρέθηκε και στο +18 (26-8) με το καλάθι του ΜακΚίσικ (8′). Ο απρόσμενος παράγοντας στο ματς ήταν ο Σεντεκέρσκις για τους Βάσκους. Στα δύσκολα τους κράτησε στο ματς. Παρόλα αυτά, Λαρεντζάκης και Σλούκας ήταν αποτελεσματικοί και το δεκάλεπτο έληξε 16-32. Εξαιρετική η ομάδα του Μπαρτζώκα με 10/12 δίποντα!

«Νεκρό» διάστημα

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για την ομάδα του Πεναρόγια άλλαξαν το momentum του ματς. Ο Κοστέλο μείωσε στους 10 (22-32), αλλά Πίτερς και Λαρεντζάκης με τρίποντα την έφεραν ξανά στους 12 (28-40, 14′). Ο Μπολομπόι πέτυχε το 31-42, 5:29 για το ημίχρονο. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν καθόλου καλή. Ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση. Διότι ως το τέλος της περιόδου είχε 0/11 σουτ (0/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα). Με αποτέλεσμα, οι Βάσκοι να κάνουν σερί 16-0 και να πάνε στο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων, 47-42.

Με κόντρα διαιτησία

Οι διαιτητές ωστόσο έπαιζαν έδρα. Η άνοδος του Βεζένκοφ στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν πόντους στον Ολυμπιακό. Με επί μέρους 5-0 με το τρίποντο του Κάνααν η διαφορά έπεσε στους 3 (50-47). Όμως, η Μπασκόνια βρήκε έναν ακόμα πρωταγωνιστή. Τον Χόμες που έκανε «ζημιά» με τα τρίποντά του (56-49). Αλλά ο Βεζένκοφ απαντούσε (59-55). Εκεί έγιναν πολλά διαιτητικά λάθη. Επιθετικό φάουλ στον Βεζένκοφ δεν δόθηκε, ο Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε και δέχθηκε τεχνική ποινή. Εν συνεχεία δόθηκε τζάμπολ, έγινε φάουλ στον Φαλ που δεν δόθηκε. Με όλα αυτά, η διαφορά πήγε στους 7 (62-55). Ο Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος με 16 πόντους στο δεκάλεπτο και στο 28′ κατέβασε τη διαφορά στο 67-63. Δύο καλάθια από Χάουαρντ και Κότσαρ, διαμόρφωσαν το τελικό 74-65 της περιόδου.

«Ταυρομάχος» και στη Βιτόρια

Η άμυνα ήταν η αρχή. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο. Γρήγορο σερί 7-0 μέσα σε 74 δευτερόλεπτα με Σλούκα και Λαρεντζάκη για το 74-72. Ο Σλούκας με έμμεσο τρίποντο πέτυχε το 74-75 στο 32′. Μια ακόμα εξαιρετική άμυνα του Λαρεντζάκη, καλάθι του Φαλ και του Σλούκα και το σκορ 74-79, με το σερί να φτάνει στο 14-0 (34′). Με τον Φαλ να κόβει στην άμυνα. Η Μπασκόνια πέτυχε πέντε πόντους με τον Μαρίνκοβιτς, με μεγάλη δυσκολία. Αλλά ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός και οργανωτικά. Όταν δεν σκόραρε έδινε ασίστ. Οι Ισπανοί μείωσαν σε 84-85 με το έμμεσο τρίποντο του Κότσαρ.

Δύο σωστές επιθέσεις με Φαλ και Λαρεντζάκη έκαναν το σκορ 84-89, 1:40 για το φινάλε. Το πρώτο τρίποντο του Χάουαρντ έκανε το 87-89. Δύο βολές του Σλούκα στο 1:20 έκανε το 87-91. Ο Φάλ αστόχησε σε δύο βολές στα 27,2”, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σλούκας στα 15,7” έκανε το 97-93. Ένα τρελό τρίποντο του Χόμες έκανε το 90-93 στα 8”, όμως ο Γουόκαπ με 2/2 βολές έκανε το 90-95. Ο Μαρίνκοβιτς στα 6,6” μείωσε σε 92-95. Όμως ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές στα 5,2” διαμόρφωσε το τελικό 92-97. ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» και στη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε και τα στατιστικά του ματς.