ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρύλος on fire στη Δράμα!

Ιδανική πρεμιέρα έκανε ο Ολυμπιακός στη φετινή Handball Premier. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με κεκτημένη… ταχύτητα από την πόλη της Μακεδονίας. Διότι ήταν σε καλό σημείο μετά το Super Cup. Ωστόσο στο ματς της 1ης αγωνιστικής έβγαλαν σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές τους αρετές. Έτσι έφτασαν στην επικράτηση με το εμφατικό 41-31! Θρύλος on fire στη Δράμα.

Θρύλος με το… καλημέρα!

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν σχεδόν 3’ για να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα με τον Παπαβασίλη (2-3). Αλλά στη συνέχεια έλεγξαν το ματς. Επιπλέον, ο Κοτανίδης έκανε σημαντικές επεμβάσεις στο πρώτο κομμάτι του ματς. Ωστόσο μετά το +3 (4-7) με τον Μοντόρο (9’) σταθεροποιήθηκε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα. Καθώς ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 10-7 (16’) και 13-10 (20’), από τα γκολ των Κανδύλα και Σάββα. Αν και η Δράμα πλησίασε σε απόσταση ενός γκολ με τον Τόσκα (13-14, 22’), το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το Θρύλο με +4 για πρώτη φορά (19-15) από το τέρμα του Τζίμπουλα.

On fire στη Δράμα

Μέσα σε 4 λεπτά, ως το 34’, το προβάδισμα του Ολυμπιακού έγινε διπλάσιο χάρη σε Βίντα και Σάββα. Το αποτέλεσμα ήταν το +8 (24-16) του Ολυμπιακού. Επιπλέον, ο Τζηράς στο 39’ το αύξησε περισσότερο, στα 9 τέρματα (28-19)! Επιπλέον, το επιθετικό παιχνίδι του Θρύλου ήταν εξαιρετικό και αποτελεσματικό. Καθώς η διαφορά έγινε διψήφια, για πρώτη φορά, με τον Παπαβασίλη στο 40ό λεπτό (29-19). Όμως ήταν λογικό να βγάλει αντίδραση η ομάδα της Δράμας, Έτσι μείωσε ως και τα 7 γκολ (24-31). Αλλά οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού έβαζαν γκολ με άνεση και έφεραν εκ νέου τη διαφορά στο +10 (36-26, 52’). Ακόμα λίγο πριν το φινάλε ο Μιχαηλίδης πέτυχε το 40ό τέρμα του Ολυμπιακού για το +12 (40-28), ενώ ο Σλαβούλιτσα το τελευταίο (41-30). Ακολούθως οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 31-41. Θρύλος on fire στη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19 (ημχ.), 18-25, 20-29, 24-31, 26-34, 27-37, 31-41.

Δράμα (Σάκης Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης 5, Κοτσαμαρίλογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Ζαχαρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 8, Σίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 9

• Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/3-4/5.