ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρύλος και μέσα στη Βοσνία

Μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό στους «32» του EHF European Cup. Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε 27-19 τη Σλόμποντα Τούζλα και έκανε το «δύο στα δύο» απέναντι στους Βόσνιους. Έτσι συνεχίζει στη διοργάνωση και έδειξε πώς μπορεί να πάει μακριά και στην Ευρώπη φέτος. Θρύλος και μέσα στη Βοσνία.

Ήταν ξανά Θρύλος

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 3-2, με πέναλτι, στο 7ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος έφυγε στην κόντρα και έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με 5-4. Λοιπόν, ο Σλαβούλιτσα, με εξαιρετικό γκολ, «έγραψε» το 6-4, στο 12′. Η Σλόμποντα αντέδρασε και με σερί 4-0, προσπέρασε με 8-6. Επιπλέον, έφτασε και στο 9-7. Αλλά ο Βέμπερ μείωσε σε 9-8, στο 22:40. Ακόμη, ο Αυστριακός άσος ισοφάρισε σε 10-10, στο 24:40. Επίσης, ήταν και αυτός που «έκλεισε» το ημίχρονο, σκοράροντας ξανά στο 28′, για το 12-11 των «ερυθρόλευκων».

Διπλό μέσα στη Βοσνία

Με γκολ του Βέμπερ στο 42′, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (15-18), με την Σλόμποντα να μειώνει σε 19-18 (51:00). Στο 52′, ωστόσο, ο Βέμπερ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, για το 20-18. Στη συνέχεια, ο Νιόκας ανέβασε τη διαφορά υπέρ του Θρύλου στο +5 (18-23, 56:52). Ο Παπαδόπουλος σκόραρε το 26ο τέρμα των «ερυθρόλευκων» για το 26-19. Μετά ο Παπαβασίλης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, αφού διαμόρφωσε το τελικό 27-19. Θρύλος και μέσα στη Βοσνία.

ΣΛΟΜΠΟΝΤΑ ΤΟΥΖΛΑ (Μπούλιτς): Ντραγκίσεβιτς, Βούγιοβιτς, Σούχονιτς 2,Βούκοβιτς, Τζούκιτς, Μπαριακτάροβιτς 1, Ζ. Κάγιτς, Μπαιριτς, Ρ. Κάγιτς, Πίριτς, Μπούλινα 7, Μπόροζαν, Μίλκουβιτς, Χάντροβιτς, Μπέτσιτς 5, Σίσκουσιτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής, Βέμπερ 10, Πασσιάς, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 5-6, 8-6, 10-10, 11-12 (ημχ.), 12-14, 15-17, 15-18, 17-19, 18-22, 19-27.

Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 2/2-3/5.