Θρύλος ήταν αλλά χωρίς τύχη!

Το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε τεράστια ζημιά στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις του. Ειδικότερα κατάφεραν να γυρίσουν από το -16. Καθώς η εξαιρετική τους 3η περίοδο με επί μέρους 24-12 τους έβαλε στο ματς. Ωστόσο στο φινάλε, το σουτ του Γουίλιαμς-Γκος βρήκε σίδερο! Επίσης, η μπάλα αναπήδησε βασανιστικά, ενώ έκανε τέτοιο γκελ που ο Μιλουτίνοφ (σ.σ.: έπαιξε με ένεση λόγω τενοντίτιδας στο γόνατο) δεν μπόρεσε να κάνει το φόλοου. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη της Φενέρμπαχτσε με 79-77. Θρύλος ήταν αλλά χωρίς τύχη!

• Ο MVP: Γιώργος Παπαγιάννης. Ο Έλληνας σέντερ με 15 πόντους, 8 στα τελευταία 4′, έκανε τη διαφορά στο φινάλε.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το κακό πρώτο δεκάλεπτο που «πλήγωσε» αφάνταστα τον Ολυμπιακό στο ματς, καθώς έπρεπε να «κυνηγάει» στο σκορ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ δείχνει απίστευτα κουρασμένος. Επίσης είχε 0/5 σουτ, 5 ασίστ αλλά 3 λάθη.
  • THE POINT: Η κακή άμυνα του Θρύλου στο πρώτο ημίχρονο με τη Φενέρμπαχτσε να έχει 88,2% στα δίποντα, στο διάστημα αυτό!

Καταστροφικό δεκάλεπτο!

Εφιαλτικό ξεκίνημα στην Κωνσταντινούπολη για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Στα πρώτα 146” του ματς βρέθηκε πίσω με 11-1. Καθώς η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα του Πιέρ. Αλλά και 2 λάθη των «ερυθρόλευκων» που είχαν μόλις ένα σουτ! Αμέσως μετά 13-1! Όμως μετά από σχεδόν 4′ ήρθε το πρώτο σουτ εντός παιδιάς με τον Κάνααν (13-4). Ο Αμερικανός με δεύτερο τρίποντο μείωσε προσωρινά σε 17-9 (6′). Αλλά το κρεσέντο του Πιέρ ήταν εντυπωσιακό. Διότι σε 8′ είχε 14 πόντους (1/1β., 2/2διπ, 3/3τρ.) για το 27-13. Επιπρόσθετα με 5 λάθη σε μια περίοδο, 9/10 δίποντα από την Φενέρ που είχε και 3-0 κλεψίματα, η διαφορά έφτασε ως τους 16 (29-13) στα 90”.

Αντίδραση μέσω άμυνας

Επίσης κακή αρχή στο δεκάλεπτο. Καθώς η Φενέρμπαχτσε σκόραρε σε επίθεση 2.5” (31-16). Πράγματα, το θέμα με τις βολές ήταν… άλυτα, αφού στο 12′ είχε 3/6! Εντούτοις, με το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους 11 (31-20, 12′)! Όμως η ομάδα του Ιτούδη έφερε ξανά τη διαφορά στους 16 (38-22, 14′). Αλλά μέσα από την άμυνά του, ο Θρύλος έδειξε… σφυγμό! Διότι κράτησε την Φενέρμπαχτσε χωρίς σκορ για 2:42, ενώ με τον Μιλουτίνοφ μείωσε 39-28 (17′). Στον αντίποδα, οι Τούρκοι «χτύπησαν» τα μις-ματς της άμυνας του Θρύλου για το 43-29 (19′) και το 46-33 του ημιχρόνου. Ακόμα έκλεισαν το α’ μέρος με 88,2% στα δίποντα (15/17), έκαναν παραπάνω λάθη στην περίοδο, ενώ δεν πήραν επιθετικό ριμπάουντ!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Βέβαια αυτά που θα μπορούσε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν δύο πράγματα. Καταρχάς να έχει την ίδια προσήλωση στην άμυνα. Επίσης, να έχει κίνηση χωρίς την μπάλα! Λοιπόν, αυτά έγιναν ως το 25′ με επιτυχία. Μόλις ένα καλάθι της Φενέρμπαχτσε, σε φάση από επαναφορά! Το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ καλό διάστημα 4:30 για τους «ερυθρόλευκους». Δηλαδή επί μέρους 13-2 με Πίτερς (4π.), Κάνααν (4π.) και το τρίποντο του Παπανικολάου (48-46, 25′). Αλλά ο Παπαγιάννης έδωσε… ανάσα στην τουρκική ομάδα με τρίποντο (51-46)! Όμως η αντεπίθεση του Ολυμπιακού είχε συνέχεια. Ειδικότερα με τον Πίτερς (8π.) που έδωσε πολλές λύσεις. Αρχικά μείωσε σε 53-52 (29′), ενώ με τρίποντο του Κάνααν στα 31” οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο στον πόντο (58-57)! Για την ακρίβεια με το απίστευτο 8/8 δίποντα!

Ο Ολυμπιακός «φώναξε»

Ακολούθως στο 32′ ο Κάνααν αστόχησε σε τρίποντο για το προσπέρασμα, με το σκορ στο 60-59. Ωστόσο ήταν φανερό πώς ο Ολυμπιακός ήταν ξανά στο ματς. Όπως και στη διεκδίκηση της νίκης. Καθώς η άμυνά του είχε «κλείσει» αρκετά! Μετά το καλάθι του Μιλουτίνοφ (62-61) η Φενέρμπαχτσε πήρε τρεις βολές από φάουλ εφεύρεση του Γουόκαπ, ενώ ήταν φανερά επιθετικό του Γουίλμπεκιν (65-61, 33′). Όμως αν και ο Μαντάρ με δύο ενδιάμεσα σουτ έκανε το 67-62, ο Θρύλος επέστρεψε ξανά. Για την ακρίβεια, ο Γουίλιαμς-Γκος πήρε το 5ο φάουλ του Μότλεϊ, ενώ με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 69-67 (36′).

Θρύλος χωρίς τύχη!

Στη συνέχεια, με ασίστ του Παπανικολάου, ο Μιλουτίνοφ ισοφάρισε 71-71 (37′). Επιπλέον, ο Γουίλιαμς-Γκος «απάντησε» στο τρίποντο του Παπαγιάννη (74-74, 38′). Εντούτοις, ο Έλληνας σέντερ με κάρφωμα, κόψιμο της μπάλας στην άμυνα και τρίποντο έκανε το 79-74 (1:11). Εξάλλου, ο Πίτερς με τρίποντο (53,7”) μείωσε στο καλάθι (79-77). Ακόμα, στα 17,1” ο Μπαρτζώκας κέρδισε το Challenge για την κατοχή της μπάλας, που έβγαλε ο Παπαγιάννης. Εντούτοις, ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε, αν και του έκανε φάουλ ο Μάνταρ! Επιπλέον, η αναπήδηση της μπάλας δεν επέτρεψε στον Μιλουτίνοφ να κάνει το φόλοου. Έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 79-77! Θρύλος ήταν αλλά χωρίς τύχη!

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.