Θρύλος «εξπρές» και στην Κηφισιά

Μία ακόμα νίκη για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πέρασε, με ανατροπή, από το Ζηρίνειο. Με κορυφαίους τους Στερν και Ιντάλγκο που ήταν ασταμάτητοι από το σερβίς και τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 20 άσσους, νίκησαν 3-1 την ομάδα των βορείων προαστίων. Θρύλος «εξπρές» και στην Κηφισιά.

Έχασε τη συγκέντρωση

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 7-3 και 12-8. Όμως ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 15-14, με μπλοκ του Παγένκ. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 15-15 και βρέθηκε μπροστά με 22-20. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με Στερν (9π.) και Παγένκ έκανε το 22-23. Μετά, όμως, έχασαν τη συγκέντρωσή τους, δέχθηκαν δύο διαδοχικά μπλοκ και έχασαν το σετ 25-23.

Ανέβασε στροφές

Η διαφορά στο δεύτερο σετ ήταν πώς ο Ολυμπιακός από την αρχή το έλεγξε. Δεν «κυνηγούσε» το σκορ, αλλά είχε το πάνω… χέρι. Με τον Στερν να συνεχίσει το ίδιο δυνατά (7π.). Μετά το 6-8 ο Θρύλος έκανε σερί 3-0 για το 6-11, ενώ με τον μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο προηγήθηκε 14-8. Ο Σλοβένος διαγώνιος ήταν σούπερ από το σερβίς (5 άσσοι) για το 11-20, ενώ τελείωσε και το σετ με 25-15, για την ισοφάριση.

Ζήτημα ανωτερότητας

Τη σκυτάλη από τον Στερν πήρε ο Ιντάλγκο στο τρίτο σετ. Με τον κορυφαίο σέρβερ του πρωταθλήματος να έχει 6 άσσους. Μετά το 8-8 που πήγε στο σερβίς, έδωσε.. αέρα στον Ολυμπιακό για το 8-14. Η διαφορά έφτασε στο +7 (12-19), για να τελειώσει το σετ με χαμένη επίθεση της Κηφισιάς για το 18-25.

«Εξπρές» στην Κηφισιά

Ωστόσο, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Καθώς συνέχισε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός από το σερβίς. Ειδικά ο Ιντάλγκο. Με άσσο έκανε το 11-9, ενώ πήρε ένα ακόμη πόντο για το 15-14. Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 24-24. Νέα ισοπαλία εκεί 25-25, λες και το σετ αυτό δεν ήταν «γραφτό» να τελειώσει. Όμως, ο Ιντάλγκο και μια χαμένη επίθεση της Κηφισιάς στο τέλος διαμόρφωσαν το 27-25 των «ερυθρολεύκων» στο Ζηρίνειο. Θρύλος «εξπρές» και στην Κηφισιά.

Τα σετ 1-3 σε 2.01: 25-23, 15-25, 18-25, 25-27

• 1ο σετ: 8-3, 16-15, 21-19, 25-23
  • 2ο σετ: 5-8, 11-16, 11-21, 15-25
  • 3ο σετ: 8-7, 9-16, 15-21, 18-25
  • 4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 25-27

** Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 20 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 23 (17/44 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουσόπουλος 2 (2/3 επ.), Ρικάρντο 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 27% άριστες), Σπηλιώτης, Μαϊκόν 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Τσέιβερς 16 (11/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Σιημητράς, Στιβαχτής, Γ. Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (4/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 23 (16/29 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (11/21 επ., 11 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 69% υπ. – 52% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνη 1 (1/1 επ.), Δαλακούρας.