Thrylos Attack μες το ΟΑΚΑ

Ενας Ολυμπιακός σοβαρός, σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και με ηγέτες τους Σακίλ Μακίσικ(18 πόντοι), Βεζένκοφ(14) αλλά και μία “γεμάτη” εμφάνιση απο τον Κώστα Σλούκα(16 πόντοι, 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 29 λεπτά, επικράτησε με 65-84 του Παναθηναϊκού στην 3η του νίκη σε τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια στο θεσμό.

Σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό αρκετά γρήγορο , ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του απο την περιφέρεια κάτι που που του έλειψε στο παιχνίδι του Πρωταθλήματος και με ηγέτες του Ντόρσει , Σλούκα και Βεζένκοφ, κατάφερε να προηγείται με 32-45.

Ο Ντόρσει ήταν αυτός που ξεκίνησε με δύο τρίποντα και 0-6, με τους Πειραιώτες να έχουν έλεγχο του ρυθμού  και του σκορ με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να αντιδράσει είτε με Νέντοβιτς, είτε με Παπαπέτρου,αλλά τους Πειραιώτες να μην χάνουν  το προβάδισμα κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-23.

On fire  και “ξύλο”

Ο Ολυμπιακός είχε στοχεύσει την άμυνα του πάνω στο Νέντοβιτς,  και έβρισκε λύσεις με υπομονή στην επίθεση και υπερφορτώσεις  βρήκε τον τρόπο να κάνει τη ζημιά αν και στην δεύτερη περίοδο  ήταν περισσότερο νευρικός και όχι τόσο εύστοχος, αλλά είχε λύσεις πέρα από την τριάδα που αναφέραμε παραπάνω και με τον Μακ Κισικ, και τρη διαφορά να φτάνει στο +16(23-39).

Οταν ο Μπαρτζώκας έβγαλε τον Βεζένκοφ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 31-39   αλλά οι Πειραιώτες με το ταιμ άουτ του Μπαρτζώκα  κατάφεραν να επιστρέψουν και να “κλείσουν” την περίοδο στο 32-45.

Επιστροφή για τον Παναθηναϊκο και ερυθρόλευκο μπλακ άουτ

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα για τον Παναθηναϊκό.Με τους “Πράσινους”¨να βάζουν μεγάλα τρίποντα με Μποχωρίδη -Νέντοβιτς ,ενώ στην άμυνα,έχοντας κολώνα τον Παπαγιάννη,  ανάγκαζαν τον Ολυμπιακό να κάνει κακές επιθέσεις  που όσο  δεν  του έβγαιναν, έφεραν απίστευτο εκνευρισμό. Αποτέλεσμα το επιμέρους  19-9 και ξανά ματς στο ΟΑΚΑ (51-54).

Ματς  με ένταση και φοβερό Μακ Κίσικ

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Παπαγιάννη να απειλεί  τον Ολυμπιακό  που στο πρόσωπο του Μακ Κίσικ βρήκε τον παίκτη που ¨ξεκλείδωσε” την άμυνα του Παναθηναϊκού, που στις δικές του επιθέσεις έψαχνε τρίποντα με τον άστοχο Μέικον,  και με 5 πόντους “ξεκόλλησε” τους Πειραιώτες που βρήκαν την ηρεμία τους και ξέφυγαν με 10  (68-68 και 12 ,με τρίποντο του Βεζένκοφ(60-72). τελειώνοντας και τυπικά το ματς σχεδόν τρία λεπτα πριν το τέλος. Με το τελικό αποτέλεσμα στο 61-79 και τον Τάιλερ Ντόρσει που ξεκίνησε με δύο τρίποντα, να “κλείνει” και πάλι με τρίποντο το δικό του κρεσέντο για το τελικό 65-84.