ΘΡΥΛΙΚΟ πάρτι στο ΟΑΚΑ

Η διαφορά των δύο ομάδων φάνηκε ξανά! Μιας και ο Ολυμπιακός είναι ΟΜΑΔΑ με όλη τη σημασία της λέξης. Καταρχάς επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο από το -7. Επιπλέον, στην παράταση άρχισε με σερί 12-0 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Καθώς είχε επιθετική πολυφωνία με πέντε διψήφιους (Πίτερς 17π. και 10ρ., Γουόκαπ 17π., Γουίλιαμς-Γκος 16π., Μιλουτίνοφ 15π., Κάνααν 14π.). Έτσι συνέχισε το σερί με τους «πράσινους» στο 2-0 φέτος και 18-1 συνολικά. ΘΡΥΛΙΚΟ πάρτι στο ΟΑΚΑ.

• Ο MVP: Άλεκ Πίτερς. Μπήκε στα… παπούτσια του Βεζένκοφ με μια πληθωρική εμφάνιση και double-double (17π., 10ρ., 4ασ., 4κλ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα σερί 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και 12-0 στην εκκίνηση της παράτασης που έκριναν αυτό το σπουδαίο «διπλό».
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κάιλ Γκάι έπαιξε 11:28 και δεν κατάφερε ούτε σουτ να κάνει, ενώ παρουσιάστηκε ως μεγαλειώδης μεταγραφή!
  • THE POINT: Τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού (+4,3%διπ., +5.2%τρ.), οι ασίστ και τα λάθη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Ελαφριά υπεροχή

Σε αντίθεση με το Super Cup στη Ρόδο, οι «πράσινοι» δεν ήταν άστοχοι από μακριά. Μιας και από το 0/13 πριν από μια εβδομάδα, είχαν 2/5 στα πρώτα 3:15. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε… απάντηση. Δηλαδή βρήκε δύο πρωταγωνιστές. Καταρχάς τον Γουόκαπ που ξεκίνησε δυνατά και πέτυχε 8 πόντους (1/1διπ., 2/4τρ.) ως το 5:09 (10-11). Επιπλέον τον Πίτερς με 6π. (2/2τρ.) για το 10-14. Όμως, το ματς είχε υψηλό τέμπο και αυτό δεν βόλευε τους «ερυθρόλευκους». Καθώς κράτησαν μεν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο, αλλά με μικρό προβάδισμα (23-22). Επιπλέον, ο Μιλουτίνοφ βοήθησε αρκετά (5π. με 1/1β., 2/4διπ.)

«Νεκρό» διάστημα

Ωστόσο στα 26’’ της δεύτερης περιόδου, ο Σέρβος σέντερ έκανε το δεύτερό του φάουλ. Αναγκαστικά ο Μπαρτζώκας τον άλλαξε, ενώ με δεδομένη την απουσία του Φαλ πήγε σε πιο χαμηλά σχήματα. Έτσι, ο ΠΑΟ πέρασε την μπάλα μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν μετά το πρώτο τρίλεπτο με τις εναλλαγές στο σκορ (28-27) οι «πράσινοι» να βρουν πόντους κυρίως με τον Σλούκα (13π. στο α’ ημίχρονο) και να ξεφύγουν με 10 (39-29). Διότι ο Θρύλος έμεινε 3 λεπτά χωρίς σκορ, ενώ έκανε και 6 λάθη στην περίοδο. Βέβαια, στο φινάλε του δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Κάνααν, η διαφορά έπεσε στους 7 (43-36).

Το… χάλασε στο φινάλε!

Όπως έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, στην αρχή του, έτσι και στο τρίτο. Δηλαδή ο Ολυμπιακός, με την παρουσία του Μιλουτίνοφ στην πεντάδα του, είχε ορθολογικό παιχνίδι. Επίσης, ο Παπανικολάου πέτυχε το πρώτο του καλάθι. Ακόμη, ο Θρύλος κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και έψαξε τα ελεύθερα σουτ. Για την ακρίβεια, τις καλύτερες επιλογές. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ένα πολύ καλό πεντάλεπτο και να μειώσει σε 51-49 με το τρίποντο του Κάνααν. Ο Αμερικανός με ένα ακόμα, έφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο 53-52 (28′). Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμειναν χωρίς σκορ για 2:55 και τελικά το δεκάλεπτο τους βρήκε στο -7 (59-52).

Ο Θρύλος επέστρεψε!

Βέβαια, αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει τον Ολυμπιακό αυτό είναι η άμυνά του! Μιας και στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου, όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά προσπέρασε. Καταρχάς με τους ψηλούς του, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Στη συνέχεια ήταν ο Γουίλιαμς-Γκος. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 11-0 για τον Ολυμπιακό, για το 63-59 (34′). Ωστόσο, εκεί έγιναν λάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Έτσι οι «πράσινοι» έκαναν δικό τους σερί 7-0 και προηγήθηκαν 66-63 (36′). Όμως η αντίδραση του Θρύλου ήταν δύο σερί τρίποντα από Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ, για το νέο προσπέρασμα (66-69, 37′).

Στη συνέχεια, δύο σερί τρίποντα του Γκριγκόνις (72-69, 38′), ένα του Γουόκαπ και καλάθια από Σλούκα και Πίτερς για το 74-74 (56.9”). Ακολούθως επιθετικό φάουλ του Σλούκα (40.1”), άστοχος ο Γουίλιαμς-Γκος, αλλά λάθος του Λεσόρτ και μπάλα στον Ολυμπιακό (20.4′). Ωστόσο Γουόκαπ και Σλούκας αστόχησαν, επομένως το ντέρμπι πήγε στην παράταση. ΘΡΥΛΙΚΟ πάρτι στο ΟΑΚΑ.

Πάρτι στο ΟΑΚΑ

Η καρδιά του πρωταθλητή, όμως, χτύπησε δυνατά! Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν την παράταση με σερί 7-0. Καταρχάς τεράστιο τρίποντο του Κάνααν, στη συνέχεια καλάθι του Πίτερς. Ακολούθως ο Μιλουτίνοφ έκοψε στην άμυνα τον Σλούκα και στην επίθεση κάρφωσε για το 81-74 (43′). Επιπλέον, ο Γουίλιαμς-Γκος με «τρελό» τρίποντο έδωσε… αέρα 10 πόντων (74-84), ενώ ο ίδιος με ατομική ενέργεια έκανε το 86-74 στα 1:06! Δηλαδή έδωσε… αέρα νίκης στο Θρύλο! Επιπρόσθετα το νέο κάρφωμα του «Μίλου» στα 17,2” έβαλε τους τίτλους… τέλους στο ΟΑΚΑ, με το ματς να λήγει 88-78. ΘΡΥΛΙΚΟ πάρτι στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.α.), 78-88.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.