ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρυλικό πάρτυ στην Βαρκελώνη

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν την αναμέτρηση με την Σαν Αντρεου στην Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες δείχνοντας την ποιότητα τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης διέλυσαν με 7-16 τις Ισπανίδες και έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση στο  Final-4 της Euroleague.

O Θρύλος χάρη στη σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 9 γκολ διαφορά, βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκας την οποία θα σφραγίσει και τυπικά στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο 9 Μαρτίου (17:30) στο Παπαστράτειο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Σαν Αντρέου να ανοίγει πρώτη το σκορ φτάνοντας στο 1-0 με την Σλίκινγκ στον παίκτη παραπάνω (6:46). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση αφού στην επόμενη επίθεση η Αβραμίδου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 (6:36) και στη συνέχεια η Έγκενς με σουτ από την περιφέρεια έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» αμύνονταν πολύ καλά και έφτασαν στα τρία διαδοχικά τέρματα , με την Αβραμίδου να διπλασιάζει τα προσωπικά της γκολ για το 3-1 (1:44). Το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-3 μετά από το δεύτερο γκολ της Σαν Αντρέου στον παίκτη παραπάνω το οποίο προήλθε από την Ρουίθ (01:16).

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο 2ο οκτάλεπτο ο Θρύλος και χάρη στο τρίτο προσωπικό τέρμα της Αβραμίδου (5:59) διαμορφώθηκε το 2-4 ενώ η Μόνικα Έγκενς σκόραρε το δεύτερο δικό της γκολ στον παίκτη παραπάνω (4:39) δίνοντας «αέρα» τριών τερμάτων για πρώτη φορά (2-5). Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ήταν σειρά της Νικόλ Ελευθεριάδου να προσθέσει το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ και να αυξάνει στο +4 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 2-6 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έφτασε στο 7-2 με την Μπάκλινγκ (2:07). Ακολούθησε το χαμένο πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου, 59’’ πριν τη λήξη της περιόδου και με το επιμέρους 4-0, παρέμεινε το 7-2 με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην έναρξη της 3ης περιόδου, χρονικό διάστημα στο οποίο ανέλαβε δράση η Αλεξάνδρα Ασημάκη, η οποία έγραψε το 8-2 (6:43), διευρύνοντας στο 5-0 το σερί των «ερυθρόλευκων» γκολ από το 2-3 στο 1:16 του 1ου οκταλέπτου. Η Σαν Αντρέου ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, περίπου 12 αγωνιστικά λεπτά μετά το προηγούμενο της τέρμα και μείωσε στο 6:33 σε 3-8 με την Γιάκοβιτς. Στο γκολ αυτό απάντησε άμεσα η Αλεξάνδρα Ασημάκη που διπλασίασε τα τέρματά της αυξάνοντας ξανά στο +6 το υπέρ του Θρύλου, προβάδισμα για το 3-9 (6:09). Ακολούθησε το γκολ της Κένινγκ για το 4-9 (4:54), αλλά η Ασημάκη με το τρίτο προσωπικό της γκολ πέτυχε το 4-10, 2:54 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Στη συνέχεια η Σαν Αντρέου μείωσε σε 6-10 με τις Μπαρίγκα (1:50) και Εσπιναγκόζα (1:09) αλλά η Χριστίνα Τσουκαλά στην εκπνοή έγραψε το 11-6.

Χωρίς φρένο στη νίκη με +9!

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε στροφές ούτε στην τελευταία περίοδο, στην έναρξη της οποίας έφτασε στο 6-13 (5:56) με τα τέρματα της Μπάγκλινγκ και της Ασημάκη. Μεσολάβησε το γκολ της Σλίκινγκ για το 7-13 αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν και πάλι. Αυτή τη φορά με την Μαργαρίτα Πλευρίτου η οποία πέτυχε το 14-7 και η Ελευθερία Πλευρίτου εκτόξευσε τη διαφορά στο +8, γράφοντας το 15-7 στα 3:45. Το προβάδισμα του Ολυμπιακού διεύρυνε κι άλλο η Μυριοκεφαλιτάκη η οποία σημείωσε το 16-7 και με αυτό το επιμέρους 5-1 της 4η περιόδου, ήρθε άνετα η τελική επικράτηση του Θρύλου με 9 γκολ διαφορά.

Η Ιωάννα Σταματοπούλου αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, λόγω μικροπροβλήματος τραυματισμού που αντιμετώπισε η Χρυσή Διαμαντοπούλου, με τον Ολυμπιακό να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να κυριαρχεί απόλυτα από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Αλεξάνδρα Ασημάκη που σημείωσε 4 γκολ και ακολούθησαν με 3 η Άλκηστη Αβραμίδου, από 2 πέτυχαν η Μόνικα Έγκενς και Χάνα Μπάκλινγκ και από 1 η Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελευθερία Πλευρίτου, Νικόλ Ελευθεριάδου, Χριστίνα Τσουκαλά και Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 4-4, 1-5