Θρυλικό γλέντι στη Βαρκελώνη!

Ένας μεγάλος Ολυμπιακός καθοδηγούμενος από τον εξαιρετικό Σλούκα (15π., 10ασ.) «άλωσε» την Βαρκελώνη, νικώντας 96-88 την Μπαρτσελόνα.

Μια τρομερή εμφάνιση μέσα στην Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός έκανε ένα τεράστιο διπλό, απέναντι στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειξε απέναντι στην Μπαρτσελόνα πώς είναι ομάδα με τα όλα της. Είναι ομάδα που μπορεί να νικήσει ακόμα και τον αντίπαλο με το καλύτερο ρεκόρ στη διοργάνωση. Κάτι που πέτυχε έχοντας πολλούς παίκτες σε καλή βραδιά. Ο Μάρτιν (17π.), ο Μακ Κίσικ (16π.), ο Βεζένκοφ (10π.), ο καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο Χάρισον και ο Τζένκινς που ήταν κομβικός στο ξεκίνημα.

Βομβάρδιζε στη Βαρκελώνη
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ και Μάρτιν. Μια πεντάδα που είχε δύο σημαντικά πλεονεκτήματα. Πρώτον έπαιξε άμυνα και δεύτερον, ξεκίνησε εντυπωσιακά σε ό,τι αφορά την ευστοχία από την πλευρά της ομάδας του Μπαρτζώκα. Όταν αρχίζεις μέσα στη Βαρκελώνη με 5/5 τρίποντα και 5/6 δίποντα στα πρώτα οκτώ λεπτά, είναι λογικό να έχεις το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 12-0 στο τρίλεπτο και συνέχισαν να σκοράρουν. Μία ο Τζένκινς, μία ο Παπανικολάου από την περιφέρεια που έκανε το 6-21 και έφερε τον Ολυμπιακό στο +15, στη μεγαλύτερή του διαφορά. Η είσοδος του Χάνγκα και του Ντέιβις άλλαξε λίγο το μομέντουμ, η Μπαρτσελόνα βρήκε σκορ και κατάφερε να μειώσει σε 17-26 στο δεκάλεπτο.

Τα κενά διαστήματα και το πάθος του Μακ Κίσικ
Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα έπαιξε πιο δυνατά στην άμυνα. Στην… εξίσωση μπήκε ο Κούριτς με τα τρίποντά του. Την ίδια στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν την ίδια άνεση στο σκοράρισμα. Με αποτέλεσμα το 17-28 από το καλάθι του Πρίντεζη να γίνεται 26-32. Η είσοδος του Σπανούλη άλλαξε λίγο τα δεδομένα, διότι ο αρχηγός δεν βοήθησε, η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν επικεντρωμένη πάνω του και οι Καταλανοί ξαναμπήκαν στο ματς. Όμως, ο Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μακ Κίσικ. Ο Αμερικανός έδωσε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ειδικά όταν η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μείωσε σε 34-37. Εκεί ο Σακίλ του Ολυμπιακού μαζί με τον Μάρτιν έδωσαν λύσεις, οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν την αντεπίθεση και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 51-47.

Μυαλωμένο και ώριμο παιχνίδι
Η διαφορά του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη σε σχέση με τα προηγούμενά του ματς στην Ευρωλίγκα ήταν μια. Η υπομονή και η ωριμότητα στο παιχνίδι. Σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έκαναν του… κεφαλιού τους. Στην μεν άμυνα πάλευαν για κάθε μπάλα. Δεν επέτρεπαν στους Καταλανούς να πετύχουν εύκολα καλάθια. Στη δε επίθεση κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν να βρουν το καλό σουτ, να εκτελέσουν με σωστές προϋποθέσεις. Ο Σλούκας για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στον Ολυμπιακό ήταν αυτός που έπρεπε. Ήταν ο παίκτης που πήρε την ομάδα πάνω του. Καθοριστικά καλάθια, πολλές ασίστ. Ο Μάρτιν ήταν σταθερός και έδινε λύσεις, ενώ και ο Βεζένκοφ βοήθησε από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Έλληνα γκαρντ προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (60-50) και στο +13 (63-50) με το τρίποντο του Παπανικολάου (4:43 για το δεκάλεπτο). Κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 72-63.

Η καρδιά του Θρυλικού λιονταριού
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει όσα λάθη δεν είχε κάνει το προηγούμενο διάστημα του ματς. Η επίθεση δεν λειτουργούσε καλά, με κακές επιλογές και βιασύνη. Στην άμυνα ο Χίγκινς μπήκε στην εξίσωση, ενώ και ο Ντέιβις δέσποζε μέσα στις δύο ρακέτες. Με σερί 8-2 στα πρώτα δυόμιση λεπτά, οι Καταλανοί πλησίασαν στους τρεις πόντους (71-74). Το πάθος δεν έλειπε από την πλευρά των «ερυθρολεύκων». Το τρίποντο του Μακ Κίσικ (6:28) έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό για το 77-71. Η διαιτησία έπαιζε… έδρα και επέτρεψε με το έτσι θέλω στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 77-77, 4:52 για το τέλος.

Αλλά με καλάθια των Μάρτιν και Χάρισον οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά τα ηνία του ματς (82-77, 4:12 για το τέλος). Η Μπαρτσελόνα πλησίασε στο καλάθι (82-84) με τον Αμπρίνες, αλλά η εξαιρετική άμυνα, το κλέψιμο και το αντιαθλητικό που πήρε ο Χάρισον τον Αμπρίνες σε συνδυασμό με το τρίποντο του Μακ Κίσικ, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +7 (89-82), 2:18 για το τέλος. Μία ακόμα εξαιρετική άμυνα του Χάρισον που πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Καλάθη, 1:37 για το φινάλε, ήταν παράσταση νίκη για τους «ερυθρόλευκους». Μία ακόμα σούπερ άμυνα του Χάρισον και καλάθι του Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά στους +7 (91-84). Αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Σερί 4-0 της Μπαρτσελόνα και το σκορ στο 88-91, 16.6 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Η τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους 7,8 δευτερόλεπτα για το τέλος ήταν το κύκνειο άσμα και το κάρφωμα του Μάρτιν διαμόρφωσε το τελικό 96-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96.