Θρυλική τρίποντη «εκτέλεση» και 1-0

Το πρώτο βήμα έγινε. Καθώς ο εξαιρετικός Ολυμπιακός του 55% (16/29) στο τρίποντο, πάτησε τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και άνοιξε το σκορ στο «καυτό» ΣΕΦ. Η σειρά των πλέι οφ ανάμεσα στις δύο ομάδες άρχισε με ένα μεγάλο ματς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» του Μπαρτζώκα έδειξαν πώς μπορούν να κάνουν το επόμενο βήμα. Δηλαδή να πάρουν το εισιτήριο για το Final-4 του Κάουνας. Θρυλική τρίποντη «εκτέλεση» και 1-0.

• MVP: Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκπληκτικός με 18 πόντους και 5/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ευστοχία έξω από τα 6,75 μ. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν 16/29 (55%), τα 10 στο β’ ημίχρονο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο πρώην παίκτης του Θρύλου πέρασε απαρατήρητος με 0 πόντους (0/3 σουτ) σε 20:06 και 2 λάθη.
  • THE POINT: Τρίτο φετινό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες και ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά την επίθεση της Φενέμπαχτσε (σ.σ. 68 πόντοι).

Έδειξε χαρακτήρα ο Θρύλος

Το νευρικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού έδωσε στη Φενέρ ένα γρήγορο προβάδισμα (4-7). Αλλά με «όπλο» το μακρινό σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα. Σερί 8-0 και 14-7 (6′). Όμως η άμυνα της ομάδας του Ιτούδη εγκλώβισε την ελληνική ομάδα. Με Πιέρ και Χέις-Ντέιβις, αλλά και τη συνδρομή του Καλάθη, η Φενέρ γύρισε το ματς. Προσπέρασε 17-16 και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (26-21, 13′) με το έμμεσο τρίποντο του Χέις. Αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα, μέσα από την άμυνά τους, ξαναγύρισαν στο ματς. Επιπλέον, άρχισαν να βάζουν μακρινά σουτ. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 29-32 και ο Παπανικολάου έκλεισε το ημίχρονο με ένα ακόμη, στέλνοντας τους «ερυθρόλευκους» με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

«Εκτέλεση» με τα τρίποντα

Μετά από ένα νευρικό τρίλεπτο στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, άρχισε η ραψωδία των «ερυθρολεύκων» από μακριά. Ειδικά από τον Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 5/5 τρίποντα. Έτσι έγινε ο X-Factor του ματς καθώς έδωσε μεγάλες λύσεις στο σκοράρισμα. Σε ένα σημείο που η μπάλα «έκαιγε». Μετά το 26′ ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά και έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη, καθώς βρέθηκε στο +12 στα 6” πριν το τέλος του. Επίσης, ως το 33′ οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα. Διότι η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 63-58. Αλλά εκεί ήρθε ένα ακόμη τρίποντο από τον Σλούκα (70-58, 35′) και δύο του ΜακΚίσικ (73-58 και 76-61) για να τελειώσει το ματς. Θρυλική τρίποντη «εκτέλεση» και 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.