Θρυλική πρωτιά στο Βελιγράδι

Όλα πήγα μια χαρά. Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι έπρεπε στη Σερβία. Καθώς μετά την Ράντνικ, ο Θρύλος νίκησε και την Παρτιζάν. Όπως τους Βόσνιους, έτσι και τους Σέρβους, με 3-1 σετ. Αλλά η ουσία είναι πώς με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στην πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου. Θρυλική πρωτιά στο Βελιγράδι.

Εξαιρετικός

Αν και οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή βρέθηκαν πίσω με 3-1 σετ, αντέδρασαν άμεσα. Με τον Ζουπάνη ισοφάρισαν 3-3, ενώ με το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη προηγήθηκαν 7-5. Ένα ακόμα μπλοκ άουτ από τον Παγένκ και προβάδισμα τριών πόντων του Θρύλου (11-8). Όμως η Παρτιζάν δεν το παράτησε και μείωσε σε 10-11. Αλλά ο Ιντάλγκο έδωσε ξανά… αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (14-11). Επιπρόσθετα, ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του σετ (19-15), αλλά δέχθηκε σερί 4-0 για το 19-19. Με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ έγινε το 21-20. Στο φινάλε, το μπλοκ του Τράβιτσα έκανε το 24-22 και η χαμένη επίθεση της Παρτιζάν το 25-22 και το 1-0 στα σετ.

Έλειψε η συγκέντρωση

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ. Με το… καλημέρα ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 1-1. Με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο (12-11). Στη συνέχεια, με άσσο του Γερμανού ακραίου, έγινε το 15-14. Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο. Αλλά αυτό ως το 20-19. Διότι στην τελική ευθεία του σετ, η Παρτιζάν ήταν περισσότερο αποτελεσματική. Ίσως να ήθελε και παραπάνω να το κατακτήσει και το έκανε. Μιας και το 20-19 έγινε 25-20 για το 1-1 στα σετ.

Ήταν Θρύλος

Δυνατά «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Κουμεντάκη, προηγήθηκε με 4-0. Στη συνέχεια με τον άσσο του Γκουσταβάο το 5-0. Η σερβική ομάδα «ξεκόλλησε» και μείωσε σε 5-2, όμως με δύο μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με 9-4 και 11-6. Νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά του Κουμεντάκη, για το 16-10. Ακολούθως, με τον Τράβιτσα να κερδίζει άσσο, έγινε το 18-12. Με πόντο του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 23-17 και ο Γκουσταβάο σήκωσε «τείχος», για το 24-18 και το σετ μπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το σετ, με μπλοκ του Κουμεντάκη, για το 25-19.

Πρωτιά στο Βελιγράδι

Επιπρόσθετα με ανεβασμένη ψυχολογία, ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά και στο τέταρτο σετ. Καθώς από την αρχή είχε τα ηνία του σετ. Ειδικότερα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έπρεπε. Διότι είχαν καλύτερα ποσοστά στην επίθεση, με 57%. Ακόμα η υποδοχή πλησίασε τα ποσοστά του πρώτου σετ. Με το πλασέ του Κουμεντάκη έγινε το 8-6, ενώ ο Ζουπάνη πέρασε την μπάλα στο τέλος. Το αποτέλεσμα ήταν το 25-16 υπέρ του Θρύλου. Για τη νίκη 3-1 σετ και το 2/2 του Ολυμπιακού στη Σερβία. Θρυλική πρωτιά στο Βελιγράδι.

• 1ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 22-25
  • 2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 25-20
  • 3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 19-25
  • 4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 16-25

Τα σετ 1-3 σε : 22-25, 25-20, 19-25, 16-25.

• Οι πόντοι της Παρτιζάν προήλθαν από 2 άσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Μπόγιαν Γιάνιτς): Μπίτσανιν, Μαρίνοβιτς 10 (10/25 επ., 50% υπ. – 42% άριστες), Μρντακ 16 (14/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τάντιτς 18 (14/32 επ., 4 μπλοκ, 37% υπ. – 27% άριστες), Γιάνκοβιτς 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβέτκοβιτς 1 (1/4 επ.) / Κρστέσκι (λ., 27% υπ. – 13% άριστες), Ντόπουτζ 1 (1 άσος), Πόποβιτς (λ.), Τζούρτζεβιτς, Άλεξιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Βουρδέρης): Παγένκ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (2/5 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/20 επ., 5 μπλοκ, 56% υπ. – 52% άριστες), Ζουπάνη 13 (11/28 επ., 2 άσοι), Τράβιτσα 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (10/19 επ., 50% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 48% υπ. – 42% άριστες)