Θρυλική 33άρα και 3-2 στους τελικούς

Αυτός ήταν Ολυμπιακός. Αυτή ήταν η εμφάνιση που άξιζε στις παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς. Στους δύο πρώτους τελικούς ήταν λες και δεν κατέβηκαν. Αδίκησαν τους εαυτούς τους. Αλλά η ουσία είναι πώς την κρίσιμη ώρα ήταν όπως έπρεπε. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και διέλυσαν 87-54 τον ΠΑΟ. Θρυλική 33άρα και 3-2 στους τελικούς.

Μεγάλο ματς από τη Βίτολα με νταμπλ-νταμπλ (16π./11ρ.). Πρώτη σκόρερ η Σταμολάμπρου με 21 (5/8τρ.), καθοριστικές οι Νικολοπούλου (16π.), Σταμάτη και Σπυριδοπούλου. Οι «ερυθρόλευκες» είναι πλέον μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα και μπορούν να το τελειώσουν την προσεχή Κυριακή, 15 Μαΐου, στις 15:00 στο κλειστό της Λεωφόρο.

Οι βάσεις της 33άρας στο α’ δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά. Με την αρχηγό του, τη Σταμάτη, να πετυχαίνει 5 πόντους (5-3). Ο ΠΑΟ μείωσε σε 7-5 στο 3′, αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» ήταν κυριαρχικές σε άμυνα και επίθεση. «Έτρεξαν» σερί 15-0 και μετέτρεψαν το 7-5 σε 22-5 στο 7′. Με τις «πράσινες» να σκοράρουν μόλις έναν πόντο ως το τέλος του δεκαλέπτου, με μια βολή της Ριντ (22-6). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο.

Με την Σταμολάμπρου να είναι μαζί με τη Σταμάτη αποτελεσματικές από την περιφέρεια (σ.σ.: 8 πόντους η καθεμία με δύο τρίποντα) και τη Βίτολα να κυριαρχεί στη ρακέτα με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Το τρίποντο της Εβίνας έφερε τη διαφορά στο +21 (30-9) στο 13′. Στην άμυνα δύο φορές δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟ να σουτάρει μέσα στο 24άρι. Η Νικολοπούλου στο 19′ πέτυχε το +23 (39-16), για να φτάσει η διαφορά στη μέγιστη τιμή για το πρώτο μέρος, στο +24 (43-19) στα 32” για το φινάλε. Με το ημίχρονο να λήγει 43-21.

Εύκολα ήρθε τελικά το 3-2 στους τελικούς

Με δύο τρίποντα από τη Σταμολάμπρου στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά πήγε στο +28 (49-21). Ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε το «νεκρό» διάστημα του Ολυμπιακού και μείωσε στους 17 (49-32) με το τρίποντο της Μπουντούρη στο 25′. Η ίδια, με νέο τρίποντο, κατέβασε τη διαφορά στους 15 (54-39) στο 28′. Με μόνο σερί 4-0 από Βίτολα και Σταμολάμπρου και μια καλή άμυνα της Άννας-Νίκης στη Φιτζέραλντ έληξε το τρίτο δεκάλεπτο 58-39.

Στην τελευταία περίοδο, η Σπυριδοπούλου ανέλαβε δράση. Με το σκορ στο 62-45, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 11-0. Η διεθνής φόργουορντ πέτυχε τους 7 από τους 11 πόντους και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +28 (73-45). Το ματς είχε κριθεί και η διαφορά μεγάλωσε. Ο Ζίμπαρτς άρχισε να βγάζει τις βασικές και να δίνει χρόνο συμμετοχής στις αναπληρωματικές. Αλλά το σκορ δεν έπεσε. Με τη βολή της Δίελα η διαφορά πήγε στους 30 (82-52). Για να έρθει η Νικολοπούλου, με γκολ-φάουλ στα 18”, για διαμορφώσει το τελικό 87-54. Θρυλική 33άρα και 3-2 στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.