ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

The King of Europe!!!!!!

Ο Βασιλιάς του Ευρωπαικού Πολο φοράει Ερυθρόλευκα και είναι ο Ολυμπιακός. Μετά από μία απόλυτα συγκλονιστική εμφάνιση, οι  Πειραιώτες κατέκτησαν το πιο μάγκικο Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας της Πρό Ρέκο ,μέσα στην Ιταλία με 9-7.. Δεύτερο Ευρωπαικό σε σπί τι αντίπαλης ομάδας όπως το 2002 στην Ουγγαρία.

Hταν ένα παιχνίδι που στο πρώτο 6 λεπτο της πρώτης περιόδου ήταν   πολύ νευρικό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρούν το δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτός που έσπασε την επιθετική ανομβρία των δύο ομάδων ήταν ο  Ομπράντοβιτς για το 1-0, οι Ιταλοί απάντησαν ,αλλά ο Μπούσλιε ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες για το 2-1.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί πέτυχαν αντικανονικό γκολ με τον Ρίος για το 2-2 και το ματς ήταν ντέρμπι. O Oλυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γούνα, αλλά ο Ιβοβιτς έφερε το ματς στα ίσια.  Η αναμέτρηση κύλαγε σε γρήγορο ρυθμό  και ο Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω σκόραρε για το 4-3, με τους Ιταλούς να επιστρέφουν με γκολ του Ντι Φούλβιο.

Ο Ομπράντοβιτς είχε δοκάρι  με τους Ιταλούς να κερδίζουν πέναλτι  στην εξέλιξη της φάσης και τον Πάβιτς να νικάει τον Ιβοβιτς.  Κάπως έτσι έληξε και η δεύτερη περίοδος .

Στην 3η περίοδο, ο Φουντούλης έκανε το 5-4 από την περιφέρεια, αφού ο Πάβιτς σταμάτησε τον Μάντιτς,ενώ  ο Δερβίσης έκανε το 6-4.

Οι Ιταλοί απάντησαν με  τον Ντι Φούλβιο και απο κει και πέρα ο Ολυμπιακός έδωσε πραγματικά σεμινάριο άμυνας , ο Πάβιτς ήταν εκπληκτικός ,αλλά οι Πειραιώτες έβγαζαν εκνευρισμό στην επίθεση και κάπως έτσι οι Ιταλοί βρήκαν τρόπο για το 6-6.

Ο Γεννηδουνιάς αμέσως έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 7-6 , οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ,ενώ και ο Γούνας δεν μπόρεσε  να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, και αφού ο Πάβιτς πραγματοποιήσε δύο δύσκολες αποκρούσεις ο Φουντούλης με σουτ έκανε το 8-6.Κάπου εκεί οι Ιταλοί άρχισαν να τα χάνουν, ο Πάβιτς ήταν πιο ψύχραιμος απο την ψυχραιμία και ο Φουντούλης με νέο σουτ απο την περιφέρεια έκανε το 9-6.

Το παιχνίδι κυλούσε με το μέρος του Ολυμπιακού, οι Ιταλοί μείωσαν σε 9-7 και αφού οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ήρθε ο Πάβιτς να πεί όχι στον Φίλιποβιτς ένα λεπτό πριν το τέλος και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.