ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τελικά έτσι τις σταμάτησαν!

Μετά από ένα ματς που κράτησε 45 λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Για την αλήθεια, δεν τον άφησαν. Μιας και το κλίμα για τη διαιτησία που δημιούργησε ο ΠΑΟ μετά τον πρώτο τελικό, έπιασε τόπο! Ειδικότερα, 3:42 πριν τη λήξη οι βολές είναι 22-7 υπέρ του ΠΑΟ! Για την ακρίβεια, σε ένα ματς που οι «πράσινες» κυνηγούσαν το σκορ, αλλά τα φάουλ καταλογίζονταν εις βάρος του Ολυμπιακού! Επίσης, ο τραυματισμός της Βίτολα στο πρόσωπο (22′) -δεν δόθηκε τίποτα- έπαιξε ρόλο, καθώς ο ΠΑΟ πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ μετά. Έτσι, το ματς έληξε 68-65 και η σειρά πήγε στο 1-1. Αλλά έχει συνέχεια την Κυριακή το μεσημέρι (13:00) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Τελικά έτσι τις σταμάτησαν!

• Η MVP: Ρεμπέκα Τόμπιν. Έπαιξε και για την Βίτολα. Σπουδαία εμφάνιση με 11π., 13ρ., 2ασ., 1κλ., 5κοψ. σε 39:30.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι βολές ήταν 22-7 υπέρ του ΠΑΟ ως το 37′, σε ένα ματς που «κυνηγούσε» το σκορ!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Διονυσία Αλεξανδρή. Με 2/12 σουτ (2/8διπ.) και 4 φάουλ σε 36:40 δεν βοήθησε καθόλου!
  • THE POINT: Ο ΠΑΟ μετά τον τραυματισμό της Βίτολα (22′) πήρε 13 επιθετικά ριμπάουντ. Επίσης τα λάθη κόστισαν (17-7)!

Επέβαλλε το ρυθμό του

Πράγματι, οι δύο ομάδες είχαν νευρικότητα στα πρώτα λεπτά. Εξάλλου, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν 90” για να πετύχει το πρώτο σουτ εντός παιδιάς. Όταν η Νικολοπούλου έκανε το 2-3 (2′). Ακολούθως τα τρίποντα (σ.σ.: μετά το 4′) χαρακτήρισαν το παιχνίδι και των δύο ομάδων για το 10-11 (7′). Καθώς ο Θρύλος είχε 2/2 με την Νικολοπούλου, ενώ και ΠΑΟ το ίδιο διαδοχικά, αλλά 2/4 συνολικά. Ωστόσο μετά το 12-11 (8′), ο Θρύλος «έτρεξε» επί μέρους 9-3 για να κλείσει το δεκάλεπτο με +5 (20-15), μετά το καλάθι της Χριστινάκη. Παρότι οι «ερυθρόλευκες» έκαναν 5 λάθη.

Δεν κράτησε το +10!

Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός έδειχνε καλά διαβασμένος. Διότι δεν είχε βιαστικές επιλογές, αλλά σωστές. Έτσι, με επί μέρους 9-4 ως το 15′, ο πρωταθλητής βρέθηκε με +10 (29-19). Όταν σκόραρε, δηλαδή, η Τόμπιν για δεύτερη σερί φάση. Αν και οι «πράσινες» απάντησαν με σερί 6-0 για το 25-29 (16′) με τη βολή της Αλεξανδρή, ο Θρύλος κράτησε το προβάδισμα. Καθώς βρέθηκε στο +7 (26-33) μετά το δίποντο της Βίτολα (18′). Εντούτοις με σερί 4-0 στα τελευταία 121” του ημιχρόνου, το πρώτο μέρος έληξε 30-33

«Οδηγός» η άμυνα

Όμως το κλίμα που δημιούργησαν οι «πράσινοι», μετά τον πρώτο τελικό για τη διαιτησία, έπιασε τόπο. Διότι στο 8:50 η Βίτολα σκόραρε (30-35). Ωστόσο στη φάση δέχθηκε ένα χτύπημα στο πρόσωπο, αλλά οι διαιτητές δεν είδαν τίποτα! Το αποτέλεσμα ήταν η Λετονή φόργουορντ να πάει στα αποδυτήρια και να μην αγωνιστεί άλλο! Παρόλα αυτά, τα κορίτσια του Θρύλου έπαιξαν με τσαμπουκά! Ύστερα, μέσα από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 6-0 για το +11 (34-45, 26′), ενώ κράτησαν τον Παναθηναϊκό για σκορ, για σχεδόν 3:30. Καθώς ο ΠΑΟ μείωσε σε 40-45, η Σπυριδοπούλου -όπως στον πρώτο τελικό- ήταν κομβική στο τρίτο δεκάλεπτο (5π.). Για να κλείσει το δεκάλεπτο με το δίποντο της Νικολοπούλου (44-52).

«Κόλλησε» επιθετικά

Επιπλέον, το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την Γουίλιαμς να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (44-54, 31′). Ωστόσο, οι παίκτριες του Ολυμπιακού έχασαν το καθαρό μυαλό τους. Διότι όσο μυαλωμένα είχαν παίξει ως εκείνο το σημείο, το ακριβώς αντίθετο έκαναν! Έτσι, οι «πράσινες» έκαναν σερί 8-0 και με μια βολή της Τζόουνς μείωσαν 52-54 (36′). Αξίζει να σημειωθεί πώς η Χριστινάκη έβαλε τέλος στο επιθετικό black out του Θρύλου μετά από 5 λεπτά! Μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε για το 52-56 (36′). Εξίσου σπουδαίο καλάθι της Τόμπιν (10π. 10ρ.) για το 54-58 (37′). Όμως με 6-0 ο ΠΑΟ προσπέρασε 60-58 με την Τζόουνς (1:25). Αλλά η ψύχραιμη Σπυριδοπούλου με 2/2β. ισοφάρισε 60-60 (42,8”) και το ματς πήγε στην παράταση.

Έτσι θα τις σταματούσαν!

Αν ο δεύτερος τελικός της Α1 Γυναικών ήταν μια μεγάλη «μάχη» για 40 λεπτά, στην παράταση αυτή κορυφώθηκε. Διότι στο πρώτο μισό, οι «πράσινες» προηγήθηκαν 64-61 με την Αλέιν. Όμως, με δύο προσωπικές φάσεις της Νικολοπούλου, ο Θρύλος το γύρισε και έκανε το 64-65 (1:37). Αλλά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έκαναν πιο δύσκολο το έργο των κοριτσιών του Νίκλα. Διότι ο ΠΑΟ είχε διαρκώς δεύτερες επιθέσεις και έτσι πήγε στο 68-65 (16,1”) με την Αλέιν. Στη συνέχεια, η Γουίλιαμς (8,7”) είχε 0/2 βολές, αλλά παρά το επιθετικό ριμπάουντ της Τόμπιν, Χριστινάκη και Νικολοπούλου αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων. Τελικά έτσι τις σταμάτησαν!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60 (κ.δ.) 68-65.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.