ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν τα κατάφερε η Κ19 του Θρύλου!

Μια φάση της στοίχησε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ηττήθηκε 1-0, δεχόμενη γκολ στο 73′. Στάθηκαν άτυχοι οι «ερυθρόλευκοι» στο 58′ με το δοκάρι του Λιάτσου.

Το νικηφόρο σερί των πέντε αγωνιστικών που είχε η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, σταμάτησε το μεσημέρι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη. Στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που έληξε 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την τύχη να μην είναι με το μέρος του Θρύλου.

Διότι σε αυτά τα ματς μια φάση είναι αρκετή για να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης. Στο 58′ ο Λιάτσος σε σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπαλωμένου. Αντίθετα, στη φάση του 73ου λεπτού, ο Παναγιώτου με κεφαλιά, εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Κωνσταντέλια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο φάσεις που έκριναν το ματς και έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ, υποχρεώνοντας την Κ19 του Ολυμπιακού στην πρώτη της, φετινή ήττα. Αλλά το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δείξει φέτος πώς μπορούν να πετύχουν πολλά.

ΠΑΟΚ Κ19 (Π. Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τάχατος (78′ Δαρέλας), Παναγιώτου, Μανωλιούδης, Αβεντισιάν, Γιαξής (54′ Κουντεντάκης), Γρόσδης, Τσοπούρογλου, Κωνσταντέλιας (78′ Πιπιλιάρης), Πανίδης (64′ Κιτσάκης), Γκορτεζιάνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Αντ. Νικοπολίδης): Καραργύρης, Φρέρης, Ντόι, Χριστοφιλόπουλος (82′ Σαπουντζής), Κατσογιάννης (79′ Χαϊκάλης), Μαυρουδής, Κίτσος, Μπέλιτς, Σταμούλης, Λιάτσος (82′ Αρσενίδης), Τσέλιος (68′ Κασέμι).