Και….συνεχίζει

Ο Ολυμπιακός, για ακόμα ένα παιχνίδι, κατέδειξε την αδιαμφισβήτητη ποιότητα  και δυναμική του σκορπώντας τον  Αστέρα Τρίπολης  με ένα ξέσπασμα ουσίας για  ένα πεντάλεπτο σε κάθε ημίχρονο. Πλέον, οι “Ερυθρόλευκοι”  αρχίζουν να κυνηγάνε και ρεκορ που θα γραφτούν στην ιστορία.

Αυτή ήταν η 12η νίκη του Θρύλου σε 13 παιχνίδι για τη φετινή περίοδο. Ταυτόχρονα, έχουν καταφέρει να μείνουν αήττητοι στο Πρωτάθλημα για 50 ολόκληρα παιχνίδια σε κανονική περίοδο με 42 νίκες και 8 ισοπαλίες. Αν μπορέσουν να μην χάσουν στις επόμενες δύο υποχρεώσεις (Παναιτωλικό και το εξ αναβολής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για τον πρώτο γύρο) ,τότε θα ξεπεράσουν  το ρεκόρ των 51 αγώνων του “Δικεφάλου” του Βορρά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που νίκησε τον Ολυμπιακό για τελευταία φορά σε κανονική περίοδο(Φεβρουάριος του 19 με 3-1 στην Τούμπα) και μάλιστα “κλείδωσε” και το Πρωτάθλημα .