Συνεχίζει τη «μάχη» για το πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 6η του νίκη σε 7 ματς στη Β’ φάση της Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 σετ του Μίλωνα στο Ρέντη. Αλλά το αποτέλεσμα στον Άγιο Θωμά δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν κι άλλο την πρώτη θέση. Πλέον, ο πρωταθλητής έχει δύο τελικούς μπροστά τους. Την Κυριακή 17/4 με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και την Μεγάλη Πέμπτη 21/4, στο «Μελίνα Μερκούρη» με τον ΠΑΟ. Με δύο «καθαρές» νίκες, ο Θρύλος θα το σηκώσει ξανά. Συνεχίζει τη «μάχη» για το πρωτάθλημα.

Με «όπλο» την επίθεση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κακά το ματς με τον Μίλωνα. Μετά το αρχικό 5-4, ο Ολυμπιακός με το μπλοκ του κατάφερε να βρεθεί στο 10-5. Ένα διάστημα αδράνειας στο ματς επέτρεψε στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα να πλησιάσει στον πόντο (10-9). Ο άσσος του Μιγιαήλοβιτς έδωσε… αέρα στον Ολυμπιακό (12-9), με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν ξανά (14-13). Το μπλοκ του Ζουπάνι έφερε το +3 (16-13), ενώ ο Τέπαν πέτυχε το 18-14. Δύο σερί πόντοι του Μιγιαήλοβιτς (20-15) κι ένας του Τέπαν (21-15) έφεραν το Θρύλο μια… ανάσα από το πρώτο σετ. Άλλοι δύο πόντοι του Σέρβου ακραίου που ήταν πρώτος σκόρερ στο σετ διαμόρφωσαν το 23-18. Ο Πέριτς έκλεισε το σετ για το 25-19.

Χάθηκε το μυαλό

Η εικόνα στο δεύτερο σετ δεν ήταν καλή. Μεγάλη χαλάρωση από τους «ερυθρόλευκους» που πίστεψαν πώς το ματς είχε τελειώσει μετά το 1-0 σετ. Αλλά ο Μίλων ήταν αξιόμαχος και δεν το παράτησε το ματς. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και τις κακές θέσεις στο μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια διαφορά από το 4-6 και την μεγάλωσαν (6-10). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον άσσο του Παγένκ (11-11), αλλά η άστοχη επίθεση του Τέπαν έκανε το 12-15. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-17, αλλά και πάλι ο Μίλων έκανε επί μέρους 3-0 (16-20). Με Μιγιαήλοβιτς και Παγένκ ο Θρύλος μείωσε σε 19-21 και 20-22, αλλά εκεί έγιναν πάλι λάθη όπως στο φινάλε με Μιγιαήλοβιτς και Τέπαν για το 22-25.

Ζήτημα καρδιάς

Το φινάλε του δεύτερου σετ συνοδεύτηκε από αντιδράσεις των «ερυθρόλευκων». Με τον Τζουλιάνι και τον Πέριτς να βλέπουν κόκκινη κάρτα και το σετ να ξεκινά με σκορ 0-2. Ισοφάρισε σε 3-3, ενώ με το λάθος του Μίλωνα τον έφερε για πρώτη φορά μπροστά (6-5) στο σετ. Ανάλογη η συνέχεια με μπλοκ του Στιβαχτή και πόντο του Τέπαν (9-6). Ο Εσθονός διαγώνιος πέτυχε το 11-8 με τον Μίλωνα να μειώνει σε 14-12 με το μπλοκ στον Παγένκ. Εκεί, όμως, οι πρωταθλητής πάτησαν… γκάζι. Με σερί 7-1 βρέθηκαν στο 21-13 με τον άσσο του Στιβαχτή. Το μπλοκ του Τέπαν έφερε το πρώτο σετ μπολ (24-14), για να τελειώσει το σετ με το πλασέ του Εσθονού (25-16).

Το σερβίς έκανε τη διαφορά

Όσον αφορά στο τέταρτο σετ, εκεί τα σερβίς του Ολυμπιακού έκαναν τη διαφορά. Έξι άσσους πήραν οι πρωταθλητές. Μετά το αρχικό «μουδιασμένο» ξεκίνημα (2-5), πήραν μπροστά. Ο Τέπαν με δύο σερί άσσους ισοφάρισε 5-5. Με Πέριτς και Μιγιαήλοβιτς ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα (8-7). Με τον Μιγιάηλοβιτς στο σερβίς ήρθαν άλλοι δύο άσσοι (13-9), ενώ και ο Τέπαν πήγε έναν ακόμα, ανεβάζοντας το σκορ στο 17-11. Δύο σερί μπλοκ του Ζουπάνι και +8 (19-11) με τον Τέπαν να παίρνει τον 6ο άσσο του Ολυμπιακού στο σετ (20-11). Ο Πέριτς με πάιπ έφερε το Θρύλο σε θέση νίκη, στο ματς μπολ (24-14) και το χαμένο σερβίς του Μούχλια να διαμορφώνει το 25-16, για τη νίκη 3-1 σετ του Θρύλου. Συνεχίζει τη «μάχη» για το πρωτάθλημα.

Τα σετ 3-1 σε 95′: 25-19, 22-25, 25-16, 25-16.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-16

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-12, 25-16

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 2 άσσους, 14 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 18 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 14π. (6/11, 6 μπλοκ, 2 άσσοι, 100%υπ.), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 17 (10/22επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Τεπάν 18 (13/26επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζουπάνη 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 13 (11/20επ., 2 μπλοκ, 69%υπ., 50%αρ.) / Ζήσης (λ. – 94%υπ., 75%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 57%υπ., 29%αρ.).

Μίλωνας (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 5π. (3/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 11 (8/21επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 32%αρ.), Μπράιν 12 (7/11επ., 5 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 19 (18/35επ., 1 μπλοκ), Ματσιέι 8 (4/8επ., 4 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Χανδρινός Άρης (λ. – 67%υπ., 44%αρ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/2επ.), Δρογκάρης, Λάππας.