Σούπερ Θρύλος για την κούπα

Αν και ο ημιτελικός δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο σετ, η συνέχεια ήταν εξαιρετική. Μιας και η ομάδα του Καστελάνι έπαιξε βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Ειδικότερα με το εξαιρετικό της σερβίς και τους 11 άσσους, «διέλυσε» την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Επιπλέον, με πολύ καλή επιθετική λειτουργία δεν άφησε περιθώρια στον Δικέφαλο του Βορρά. Επομένως απολύτως δίκαια πήρε τη νίκη με 3-1 σετ. Αλλά και την πρόκριση για τον τελικό του Final-4 της Λάρισας όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (20:15) τον Μίλωνα. Σούπερ Θρύλος για την κούπα.

• Ο MVP: Τόντσεκ Στερν. Ο Σλοβένος διαγώνιος έκανε πολύ μεγάλο ματς (26π.) με 55% στην επίθεση, 5 άσσους και 4 μπλοκ!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός κατατρόπωσε τον ΠΑΟΚ από το σερβίς, καθώς είχε 11 άσσους έναντι 2 για τον Δικέφαλο του Βορρά.
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΟΥ ΦΙΛΕ: Οι δύο ομάδες πήραν 13 πόντους από μπλοκ, αλλά το «ερυθρόλευκο» 5-1 του τρίτου σετ μέτρησε πάρα πολύ!
  • MATCH STATS: Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν τα ποσοστά στην επίθεση. Ο Θρύλος είχε 53% και ο ΠΑΟΚ 39%.

Οι μικρές λεπτομέρειες

Πράγματι, ο δεύτερος ημιτελικός άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Διότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Όμως ο Ολυμπιακός με το μπλοκ του Στερν προσπέρασε (5-4), ενώ ο άσσος του Τράβιτσα έκανε το 6-4. Αλλά μετά το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο (8-6), ήταν λες και βλέπαμε άλλο ματς! Καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0, με τον Λινάρδο στο σερβίς. Ειδικότερα με άσσο ισοφάρισε (8-8), ενώ τα μπλοκ του Τρούχτσεφ ήταν κομβικά (8-12). Επιπλέον, η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (11-16). Μιας και το μπλοκ του Θρύλου δεν βοήθησε καθόλου (14-19)! Επιπρόσθετα, η υποδοχή του Ολυμπιακού ήταν «χαλασμένη», για να έρθει ο άσσος του Βαν ντεν Ντρις (15-21). Ωστόσο, με τον πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, το λάθος του Γιαλιώτου και το μπλοκ του Τζούριτς, ο Θρύλος πλησίασε στους 2 (20-22). Όμως τόσο το σερβίς του Ζουπάνι στο φιλέ (20-23) όσο και το μπλοκ του Φαν Γκάρντερεν στον Στερν (21-24), ήταν καθοριστικά. Για να τελειώσει ο Τρούχτσεφ, με πάιπ, το πρώτο σετ (22-25). Αυτό κρίθηκε στα μπλοκ και το σερβίς από πλευράς ΠΑΟΚ.

Επιστροφή με επίθεση!

Εν τω μεταξύ, με τον ίδιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο σετ του β’ ημιτελικού. Ειδικότερα ως το 3-3. Μετά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 5-3. Διότι ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει θέμα στο μπλοκ, που δεν απέδιδε όπως θα έπρεπε για ένα τέτοιο ματς. Παρόλα αυτά, η επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Κουμεντάκη έφεραν το ματς στα ίσα (7-7). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βγάζουν μεγάλες άμυνες. Επιπλέον, καθοριστικό σημείο ήταν οι δύο, διαδοχικοί άσσοι του Στερν. Για το σερί 4-0 του Θρύλου που μετέτρεψε το 10-11 σε 14-11 με τον Ιντάλγκο. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κράτησε το +3 με καλύτερο βόλεϊ. Για να πάρει πόντο ο Στερν για το +4 (21-17), ενώ το μπλοκ του οδήγησε στο πρώτο σετ μπολ (24-17), με σερί 5-0. Έτσι, ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο τέλειωσε το σετ (25-18) για το 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Θρύλος είχε 60% στην επίθεση (σ.σ.: 15 πόντοι)!

Καταιγιστικός Ολυμπιακός!

Κατόπιν, με ανεβασμένη την ψυχολογία, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο τρίτο σετ. Ειδικά ο Κουμεντάκης ήταν καθοριστικός στην αρχή, αλλά και ο Τζούριτς. Μιας και ο άσσος του Έλληνα ακραίου έφερε το 5-2, ενώ το μπλοκ του Στερν το +4 (6-2). Ακολούθως ο Σλοβένιος διαγώνιος πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-4, ενώ ο άσσος του Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 11-5! Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Θρύλος είχε βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, για να πάρει δύο σερί πόντους ο Κουμεντάκης για το +7 (13-6)! Έπειτα ο τρίτος άσσος στο σετ από τον Γκουσταβάο έκανε 14-6! Επίσης, το ίδιο έκανε και ο Τζούριτς για το 19-11! Μετά ο Στερν με τρομερό πλασέ έκανε το 23-16, για να κλείσει το σετ με τη χαμένη επίθεση του Τρούχτσεφ (25-16). Για την ακρίβεια, το 2-1 σετ ήρθε με το Θρύλο να έχει 4-0 άσσους και 5-1 μπλοκ!

Σούπερ Θρύλος

Αν υπάρχει ένα στοιχείο που αξιοποίησαν ιδιαίτερα οι παίκτες του Καστελάνι, αυτό ήταν η καλή τους υποδοχή. Μιας και αυτό επέτρεψε στον Τράβιτσα να παίζει αρκετά τον πρώτο χρόνο. Ωστόσο, από την άλλη ο Θρύλος χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να κάνει κακές επιθέσεις. Επιπρόσθετα, η επιλογή του Γκουσταβάο στους κεντρικούς ήταν πετυχημένο. Διότι ο Βραζιλιάνος έκανε το 5-3 και με μπλοκ το 7-4! Για να ακολουθήσουν οι πόντοι του Ιντάλγκο, δείγμα της ποιότητάς του (σ.σ.: 8-5 και 11-7). Όμως μετά τον νέο πόντο του Γκουσταβάο (14-10), οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και με σερί μπλοκ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14. Αλλά το μπλοκ άουτ του Στερν και το μπλοκ του Τράβιτσα έφεραν το +2 (16-14), ενώ ο άσσος του αρχηγού το 19-16. Πράγματι, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και με τρεις, σερί άσσους του Στερν στο τέλος, ολοκλήρωσε τη νίκη-πρόκριση (25-19 και 3-1 σετ) για τον τελικό. Σούπερ Θρύλος για την κούπα.

Τα σετ 3-1 σε 1.46: 22-25, 25-18, 25-16, 25-19

• 1ο σετ: 8-6, 11-16, 15-21, 22-25
  • 2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-18
  • 3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-16
  • 4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-19

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 26 (17/31 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκουσταβάο 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Τράβιτσα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (13/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 35% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 33% υπ. – 27% άριστες), Βαϊόπουλος, Ζουπάνι, Δαλακούρας.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόβσκι): Βαν Γκάρντερεν 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 27% άριστες), Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Τρούχτσεφ 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Βαν ντεν Ντρις 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 5 (2/6 π., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ)/ Κοκκινάκης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης 1 (1/3 επ.), Σιδηρόπουλος, Γάτσης, Τακουρίδης.