Στον πρωταθλητή, όλοι… σούζα!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2018 ο Ολυμπιακός που πέρασε “αέρα” από την AEL FC Arena! Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να νικήσουν 3-0 την Λάρισα έχοντας σε δαιμονιώδη βραδιά τον Μάρκο Μάριν που πραγματικά έκανε τα… πάντα στο γήπεδο!

Ο Γερμανός έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” με γκολ στο 54′ ύστερα από μαγική κάθετη του Ταχτσίδη και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ σφράγισε την νίκη στο 69′. Μόνοι πρώτοι παραμένουν οι πρωταθλητές στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ μετά από 16 πλέον αγωνιστικές. Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Τζούρτζεβιτς στο 89′ που έγραψε το τελικό 3-0. Απίστευτος Προτό, πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις που θέτουν υποψηφιότητα για κορυφαίες της σεζόν!

Το παιχνίδι:

Οι Βασίλης Βούζας και Χρήστος Κόντης που κάθησαν στον πάγκο για το παιχνίδι απέναντι στην Λάρισα παρέταξαν τον Ολυμπιακό με μία άκρως αναμενόμενη σύνθεση. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Προτό με στόπερ τους Ένγκελς – Σισέ και Κούτρη – Ομάρ στα άκρα της άμυνας. Ρομαό και Ταχτσίδης πήραν θέση στα χαφ, την ώρα που Μάριν και Πάρντο ξεκίνησαν αριστερά και δεξιά στα “φτερά”. Δεκάρι ξεκίνησε ο Φορτούνης και επιθετική αιχμή του δόρατος ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Αρχή με διπλό “όχι” σε πέναλτι

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν με ιδιαίτερα επιθετικές βλέψεις και στόχο να φτάσουν στην εστία του Μπόζοβιτς για να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια. Η πίεση τους φάνηκε να καρποφορεί ειδικά στο 5ο λεπτό, αλλά υπήρχε και ο αστάθμητος παράγοντας… Διαμαντόπουλος! Ακριβώς τότε ήταν που ο Μάρκο Μάριν ελίχθηκε από αριστερά, έβγαλε μία συρτή χαμηλή σέντρα, η οποία όμως βρήκε στο χέρι του Λαγού ξεκάθαρα. Τόσο “μαρς” ήταν το πέναλτι που δεν δόθηκε, που φάνηκε μέχρι και με γυμνό μάτι από την μετάδοση. Λίγα δευτερόλεπτα μετά από αυτή τη φάση, ο Μάριν ξανακινήθηκε από αριστερά, απέφυγε τον Ρέντζα μέσα στην περιοχή με τον τελευταίο να βρίσκει με το πόδι τον Γερμανό άσσο του Ολυμπιακού. Και πάλι όμως ο Διαμαντόπουλος έκλεισε τα μάτια σε δεύτερη παράβαση.

Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σταδιακά και στο 25ο λεπτό παραλίγο οι γηπεδούχοι να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Τότε ο Ναζλίδης προσπάθησε να βρει τον Μασούρα κι ο Σίλβιο Προτό, από τον οποία αρχικά πέρασε η μπάλα, ξανασηκώθηκε και έβγαλε την μπάλα την τελευταία στιγμή από τη γραμμή για να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι αυτή η επέμβαση θέτει υποψηφιότητα για την απόκρουση της χρονιάς.

Μέσα σε ένα λεπτό απάντησε ο Ολυμπιακός με τον Ομάρ να σεντράρει από δεξιά αλλά τους αμυντικούς της ΑΕΛ να διώχνουν σε κόρνερ πριν ο Καρίμ γίνει απειλητικός για την εστία του Μπόζοβιτς.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν έγινε κάτι άλλο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Μία κάθετη και μία γκολάρα!

Χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ώστε ο πρωταθλητής Ελλάδος να ανοίξει το σκορ. Μία φάση του αρκούσε! Ο Καρίμ κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ήταν εκείνος που εκτέλεσε πανέξυπνα και γρήγορα το φάουλ, δίνοντας συρτή πάσα κάθετη στον Μάρκο Μάριν. Ο Γερμανός βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπόζοβιτς και με ένα ωραιότατο ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό!

Διπλό “κρίμα” για τον Καρίμ

Στο 58′ παραλίγο κιόλας να γίνει το 0-2. Ο Καρίμ εκμεταλλεύτηκε μία κακή εκτίμηση του Λαγού, του έκλεψε την μπάλα, κινήθηκε από δεξιά παράλληλα με την γραμμή και μοίρασε προς τα πίσω. Όμως εκεί δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα να διώξει ο Γκόλιας. Άτυχος όμως στάθηκε ο Ιρανός και στο 65′ όταν πήρε μία καταπληκτική κάθετη μπαλιά από τον Μάριν που τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον Μπόζοβιτς. Ο πορτιέρο της ΑΕΛ έδιωξε το σουτ που δοκίμασε ο Καρίμ με αποτέλεσμα να μείνει το 0-1.

Τρίτη και… φαρμακερή!

Μία, δύο, τρίτη δεν γινόταν! Με μία φάση – μαγεία, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ κατάφερε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς! Αλλά ας δούμε τα πράγματα από την αρχή. Για την ακρίβεια από την άμυνα! Ο Ένγκελς έδιωξε την μπάλα προς τον Ρομαό κι αυτός έδωσε στα δεξιά του προς τον Μάριν. Ο Γερμανός που χαρακτηρίζεται MVP του αγώνα ασφαλώς, άλλαξε παιχνίδι για τον ξεχασμένο από αριστερά Φορτούνη. Ο Θεσσαλός άσσος πάσαρε στον Καρίμ κι ο Prince Of Persia απέφυγε δύο παίκτες για να πλασάρει. Η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπόζοβιτς και κάπως έτσι, με μία μαγική φάση γράφτηκε το 0-2 στο 69′! Ωστόσο ο Ιρανός στάθηκε άτυχος αφού τραυματίστηκε ελαφρά στην επόμενη φάση, δίνοντας την θέση του στον Ούρος Τζούρτζεβιτς.

Κερασάκι στην τούρτα από “Τζούκα”.

Ενώ το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, Μάριν, Φορτούνης και Τζούρτζεβιτς βγήκαν μπροστά, με τον Γερμανό να δίνει στον Θεσσαλό πριν αυτός βγει οφσάιντ. Εκείνος πανέξυπνα κινήθηκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε προς τον Τζούρτζεβιτς από την άλλη πλευρά του γηπέδου. Ο “Τζούκα” απλά σούταρε και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 3-0 σε μία πολύ σπουδαία νίκη για τους πρωταθλητές Ελλάδος!

Αξίζει να σημειωθεί και ο ρόλος του Προτό στην σπουδαία νίκη. Εκτός από την μεγάλη επέμβαση στο 25′ είχε άλλη μία τεράστια στιγμή που έδειξε την κλάση του στο 91′! Αρχικά έβγαλε σουτ του Κριζμάν και στην συνέχεια, ενώ ήταν πεσμένος κάτω, σηκώνει το χέρι και βγάζει και σουτ του Ναζλίδη από πολύ κοντά! Σημειώνεται επίσης πως ο Βέλγος πανηγύρισε σαν μικρό παιδί αυτή του την απόκρουση ενώ το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό στην κορυφή του πρωταθλήματος και τον… Μιραλάς καθ’οδόν για Ελλάδα!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Α. Λουδαριάς): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Αγκάνοβιτς (64′ Μιλοσάβλιεβιτς), Λαγός (81′ Λεοζίνιο), Ντέλετιτς, Κριζμάν, Μασούρας (66′ Περόνε), Ναζλίδης

Ολυμπιακός (Β. Βούζας – Χ. Κόντης): Προτό, Σισέ, Ένγκελς, Κούτρης, Ομάρ, Ταχτσίδης, Ρομαό, Μάριν, Φορτούνης, Πάρντο (61′ Σεμπά), Καρίμ (78′ Τζούρτζεβιτς)