ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο… ρελαντί ο Ολυμπιακός Β’ (video)

Πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου αντίπαλος θα είναι το Μαρούσι.

Η αναπτυξιακή ομάδα νίκησε 96-72 στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας.

Με το… δεξί ξεκίνησε η νέα σεζόν για την αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, όσον αφορά στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια άνετη νίκη-πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Παίζοντας ωραίο μπάσκετ, νίκησαν… στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου. Επόμενος αντίπαλος θα είναι το Μαρούσι, το οποίο επικράτησε 92-54 του ΑΟ Αγρινίου. Με την αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Τετάρτη, 16 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη από το ξεκίνημα του ματς είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα. Προηγήθηκαν με 10-2, αλλά η Δάφνη αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (15-16), με τον Ολυμπιακό Β’ να είναι πάντα μπροστά στο σκορ και την περίοδο να λήγει 27-21. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό που οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση. Μάλιστα, σημείωσαν μόλις 14 πόντους. Ήταν το σημείο που προσπέρασε, 36-33 με το τρίποντο του Γεροπαπαδάκου. Αλλά με σερί 8-2 και τον Νικολαΐδη πρωταγωνιστή, έκλεισε το ημίχρονο με +3 (41-38).

Στην αρχή του τρίτου το ματς ήταν αμφίρροπο με την Δάφνη να ισοφαρίζει 45-45, αλλά εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη πάτησαν το… γκάζι. Έκαναν σερί 10-0 και πήγαν στο 55-45, για να μεγαλώσουν κι άλλο τη διαφορά με πολλά τρίποντα φτάνοντας και στο +16 (70-54), για να τελειώσει η περίοδος με 70-56. Όσον αφορά στην τελευταία… Ο Ολυμπιακός Β’ συνέχισε να «εκτελεί» από την περιφέρεια, με τη διαφορά να φτάνει και στο +20 (78-58) και να μεγαλώνει κι άλλο. Με τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν πρόβλημα. Η μέγιστη διαφορά ήταν το + 29 (96-67), με τελικό σκορ το 96-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 38-41, 56-70, 72-96.

Δάφνη Δαφνίου (Γ. Καλαμπόκης): Ζαραϊδώνης 10(4ρ.), Κολτσίδας 1, Δημητρακόπουλος, Μπίλιος, Στέφος 2(2κλ.), Καννάς 8, Μαλέλης 9(1τρ., 2κοψ.), Θεοδοσίου 14(4τρ.), Καραΐσκος 6, Μπέμπης 11(2τρ., 4ασ.), Γεωργοπαπαδάκος 11(1τρ., 6ασ.).

Ολυμπιακός Β’ (Δ. Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4(5ασ.), Κουρτίδης 2(4ρ.), Μωραΐτης 6(2τρ., 2ασ.), Νικολαΐδης 20(4τρ., 3ασ.), Κολοβέρος 17(3τρ., 3ασ.), Καμπούρης 2, Τσόχλας 6(2τρ., 3ασ.), Σκουλίδας 12(2τρ.3 ασ.), Καδράς 6, Χρηστίδης 9(5ρ., 4ασ., 2κλ.), Τσάμης (5ρ., 2κλ.), Μελισσαράτος 12(4ρ., 2κοψ.).