Στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ο Κούντε [vid]

Απίθανο, συναρπαστικό, χιτσκοκικό φινάλε στο τελευταίο μπαράζ της αφρικανικής ζώνης. Στο ζευγάρι ανάμεσα στο Καμερούν και την Αλγερία. Οι Αλγερινοί είχαν νικήσει 1-0 εκτός έδρας, στο πρώτο ματς. Αυτό συνέβη και στον επαναληπτικό, με το Καμερούν να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί, στο 118′ έγινε το 1-1 για τους γηπεδούχους, στο 120’+4 το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ο Κούντε.

Μετά τον Σισε, στο Κατάρ και ο Κούντε

Μέσα σε λίγη ώρα και δεύτερος παίκτης του Ολυμπιακού εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την εθνική του ομάδα. Μετά τον Σισέ και τη Σενεγάλη, σειρά είχε ο Πιέρ Κουντέ και το Καμερούν. Η εθνική του ομάδα «ισοφάρισε» την εντός έδρας ήττα 1-0 από την Αλγερία στο πρώτο ματς. Επικράτησε στο 90λεπτο με το ίδιο σκορ, χάρη στο γκολ του Τσούπο-Μοτίνγκ, στο 22′. Με την αναμέτρηση να λήγει 1-0 στα 90 λεπτά. Ο Πιέρ Κουντέ μπήκε στο ματς στο 87′, στη θέση του Ογιόνγκο.

Συναρπαστικό φινάλε στην παράταση

Το έξτρα ημίωρο ήταν απίστευτο, ειδικά σε ό,τι αφορά τα τελευταία του λεπτά. Στο 118′ ο Τούμπα πέτυχε το 1-1. Ένα γκολ που θα μπορούσε να αποδειχθεί «χρυσό» για την Αλγερία, καθώς την έστελνε στο Κατάρ. Ως το 120’+4! Το Καμερούν κέρδισε πλάγιο από τα δεξιά, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Ο Κούντε πήγε να το εκτελέσει με δύναμη προς την περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή επέλεξε να δώσει την μπάλα στον Φαί, που ήταν κοντά του. Εκείνος έκανε τη σέντρα, ο Ενγκαντό σηκώθηκε ψηλότερα και με κεφαλιά τροφοδότησε τον Εκαμπί. Ο τελευταίος με σουτ μέσα από το ύψος του πέναλτι, πέτυχε το 1-2 κι έστειλε το Καμερούν στο Κατάρ. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ο Κούντε.