Στο Κάουνας ερχόμαστε να το σηκώσουμε

Η καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα ήταν ο Ολυμπιακός. Ωστόσο, δεν γίνονταν να λείπει από το Final-4. Λοιπόν, δεν θα λείψει. Η ομαδάρα του Μπαρτζώκα νίκησε 84-72 στο ΣΕΦ την Φενέρμπαχτσε στο πέμπτο ματς και πάει Λιθουανία. Στο Κάουνας ερχόμαστε να το σηκώσουμε.

• MVP: Κώστας Σλούκας. ΗΓΕΤΗΣ με όλη τη σημασία της λέξης. Καθώς έκανε ένα εκπληκτικό ματς από όλες τις απόψεις (22π., 6ασ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε εξαιρετική δουλειά και κράτησε τους Τούρκους στους 72 πόντους, με 26 του Γκούντουριτς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ντεσόν Πιέρ. Ο φόργουορντ της Φενέρ τελείωσε το ματς χωρίς πόντο και ένα λάθος στα 33:40 που αγωνίστηκε.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» στο διάστημα 16′-20′ έκαναν σερί 15-0 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, ενώ ήταν στο -2.

Η καρδιά του αρχηγού

Με άκρως επιθετική τακτική μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Ειδικότερα ο αρχηγός του. Μιας και ο Κώστας Παπανικολάου είχε 7 πόντους (2/2διπ., 1/1τρ.) στα πρώτα 4′ (11-6). Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν τα μις ματς στην άμυνα της Φενέρεμπαχτσε. Χτύπησαν σε αυτά ως το 13-8 (5′) με τον Βεζένκοφ. Ωστόσο, οι παίκτες της τουρκικής ομάδας πίεσαν περισσότερο στην μπάλα, αλλά και στη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό. Με σερί 5-0 στα τελευταία 1:54, έκλεισαν το δεκάλεπτο με +5 και τον «Παπ» να είναι ήδη διψήφιος (10π.).

Ο Σλούκας το πήρε πάνω του

Ωστόσο, η Φενέρμπαχτσε είναι ομάδα με πολύ μεγάλο μπάτζετ και σπουδαίους παίκτες. Σε αυτή την κατηγορία εντάσσεται ο Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Σέρβος γκαρντ σημείωσε 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του, ως το 16′ (29-30), έχοντας στο διάστημα αυτό 4/5 τρίποντα και 14 πόντους. Ωστόσο τέτοιους παίκτες έχουν και οι «ερυθρόλευκοι» Καταρχάς τον ηγέτη του, στον Κώστα Σλούκα. Αλλά και τον εκρηκτικό Σακίλ ΜακΚίσικ.  Ο πρώτος έδωσε το έναυσμα για το σερί 15-0 του Θρύλου. Πιο συγκεκριμένα με 8 πόντους και 2 ασίστ, ενώ συνολικά είχε 10 στην περίοδο. Ο δεύτερος με την ενέργειά του, σε άμυνα και επίθεση. Έτσι η διαφορά έφτασε ως το +13 (44-31, 29.7”).

Ηγετική παρουσία

Πράγματι, σε ένα τόσο σημαντικό ματς μετράει και η καρδιά. Αλλά και το πάθος. Δηλαδή τα στοιχεία που είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Όπως ο Παπανικολάου που ήταν 100% εύστοχος με 12 πόντους (4/4διπ., 1/1τρ.) για το 48-37 (22′). Επιπλέον, ο Βεζένκοφ μπήκε στο ματς για το +13 (52-39, 23′). Ο Σλούκας συνέχισε να καθοδηγεί τον Ολυμπιακό μετά το 24′ και το τρίτο φάουλ του Γουόκαπ. Το μοναδικό… θέμα ήταν ο Μότλεϊ που βρήκε πεδίο δράσης (8π.) για το 57-49 (27′). Ο ηγέτης του Ολυμπιακού (18π.), ωστόσο, έστειλε ξανά τη διαφορά στους 13 (62-49 στο 29′), κάνοντας σπουδαία εμφάνιση.

Στο Κάουνας ερχόμαστε!

Η εκκίνηση της τελευταίας περιόδου συνδυάστηκε από την ακόμη πιο πιεστική άμυνα της Φενέρμπαχτσε. Αλλά και την νευρικότητα των παικτών του Μπαρτζώκα στην επίθεση, ως το 33′. Με το επί μέρους σκορ στα τρία λεπτά να είναι 2-4! Ο προπονητής του Ολυμπιακού κάλεσε τάιμ άουτ και η… απάντηση του Θρύλου ήταν σερί 5-0. Ειδικότερα η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 15 (71-56, 35′). Ο Γκούντουριτς συνέχισε να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. (8/12τρ.) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολυφωνία στην επίθεση με Σλούκα, Βεζένκοφ και ΜακΚίκ (78-64, 37′). Επίσης, ο Βεζένκοφ πέτυχε το 80-66, 2:34 πριν το τέλος και «κλείδωσε» τη νίκη. Στο Κάουνας ερχόμαστε να το σηκώσουμε.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.