Στο ίδιο έργο θεατές!

Ιστορία που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση! Όπως στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ, στο Ρέντη, έτσι και στον δεύτερο στο ΟΑΚΑ, το σκηνικό ήταν ίδιο! Δηλαδή, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 σετ. Αλλά μετά υστέρησε σε καίρια σημεία και ηττήθηκε ξανά με 3-2 σετ. Το αποτέλεσμα ήταν να απωλέσει και τον δεύτερο εγχώριο τίτλο, μετά το κύπελλο Ελλάδας. Ακολούθως, το βάρος πέφτει στο πρωτάθλημα. Στο ίδιο έργο θεατές.

Με «όπλο» το σερβίς

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και μετά το 7-6 του Στερν, πήρε τρεις σερί άσσους με τον Ιντάλγκο (10-6). Με πόντο του Κουμεντάκη έγινε το 14-11, ενώ ο Ιντάλγκο ανέβασε το σκορ στο 16-13. Αν και ο Παναθηναϊκός πλησίασε (18-19), το μπλοκ του Παγένκ έδωσε… αέρα 3 πόντων (23-20) στον Θρύλο. Ο Κουμεντάκης έδωσε τον 24ο πόντο (24-21), ενώ το χαμένο σερβίς του Ερνάντες έκλεισε το σετ (22-25) για το 0-1.

Το σερί του ΠΑΟ

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στην εκκίνηση του δεύτερου σετ και προηγήθηκαν 6-3. Όμως με τον άσσο του Στερν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8. Στη συνέχεια, με το μπλοκ του Παγένκ οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 10-9. Όμως, χάθηκε η συγκέντρωση, η υποδοχή δεν λειτούργησε καλά. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 6-0 του Παναθηναϊκού για το 15-10. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο με την ομάδα του Ανδρεόπουλος να προηγήθηκε 22-14. Αν και ο Στερν με άσσο μείωσε σε 23-17, οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-17.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Ένα διαφορετικό πρόσωπο έδειξαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ. Μιας και ο Κουμεντάκης με τον Στερν πήραν διαδοχικούς πόντους για το 5-2. Ο άσσος του Κουμεντάκη έκανε το 7-3. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο πλέον. Έτσι, ο Ιντάλγκο τελείωσε την επίθεση για το 17-10. Μια διαφορά που παρέμεινε και την μεγάλωσε, με μπλοκ, ο Κουμεντάκης (13-21). Ένα ακόμη μπλοκ -μονό- του Παπαγγελόπουλου έφερε το 14-23, για να τελειώσει ο Ιντάλγκο στο σετ με 25-17, για το 2-1 του Θρύλου. Με την «ερυθρόλευκη» επίθεση να είναι κομβική.

Φινάλε με λάθη

Αν και ήθελε ένα σετ για να πάρει τον τίτλο, ο Ολυμπιακός είχε σκαμπανεβάσματα. Καθώς, το φιλέ του Γιάκομπσεν και οι λάθος θέσεις των «πράσινων» διαμόρφωσαν το 2-6. Αλλά εκεί πάλι ο Θρύλος έχασε το μυαλό του. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 6-0 των «πράσινων» που βρέθηκαν στο 8-6. Όμως ο Ιντάλγκο ισοφάρισε ξανά, σε 8-8. Το ματς ήταν στην… κόψη του ξυραφιού ως το 14-14. Ωστόσο παρότι ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 15-14 μετά το άουτ του Ερνάντες, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο ματς και το σετ. Έτσι βρέθηκε μπροστά με 22-20. Ο Στερν μείωσε 22-21, ο Κόβαρ αστόχησε (22-22), αλλά στην τελική ευθεία η ομάδα του Ανδρεόπουλου έκανε τη δουλειά της, έφτασε στο 25-22 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο ίδιο έργο θεατές

Το ματς στο τάι μπρέικ ξεκίνησε με προβάδισμα των «πράσινων» με 3-1. Αλλά ο Ολυμπιακός με τον Στερν ισοφάρισε 3-3. Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 7-7. Όμως εκεί που η μπάλα «έκαιγε», ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο πόντους, 9-7. Στη συνέχεια, το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη διαμόρφωσε άλλη μια ισοπαλία στο πέμπτο σετ (11-11). Στο πιο κρίσιμο σημείο, ο ΠΑΟ έκανε σερί 3-0 για το 14-11 και πήρε το σετ (15-12), το ματς (3-2 σετ) και τον τίτλο του Λιγκ Καπ. Στο ίδιο έργο θεατές.

Τα σετ 3-2 σε 2.12: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12.

• 1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25
  • 2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17
  • 3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 17-25
  • 4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23
  • 5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-11, 15-12

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 16 (10/27 επ., 6 μπλοκ, 64% υπ. – 55% άριστες), Πετρέας 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 11 (11/19 επ., 50% υπ. – 41% άριστες), Ερνάντες 20 (19/36 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ., 56% υπ. – 44% άριστες), Μπάσης 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 24 (22/40 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 15 (11/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Ιντάλγκο 17 (13/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 34% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. – 48% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη.