Σπουδαίοι Νίζετιχ – Φαριόλ και Καστελάνι

Νέα σπουδαία εμφάνιση και διάκριση για την εθνική βόλεϊ Γυναικών της Αργεντινής. Μιας και τα ξημερώματα της Κυριακής νίκησε 3-1 σετ τις ΗΠΑ, στον ημιτελικό του Παναμερικανικού Κυπέλλου. Έτσι η «αλμπισελέστε» για πρώτη φορά στην ιστορία της, πέρασε στον τελικό! Σπουδαίοι Νίζετιχ – Φαριόλ και Καστελάνι.

Ο ρόλος του Καστελάνι

Λοιπόν, η Αργεντινή επικράτησε 3-1 των ΗΠΑ και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της, στον τελικό του Παναμερικανικού Κυπέλλου. Μετά τη νίκη επί του Καναδά στα προημιτελικά. Καθώς η «ερυθρόλευκη» συμβολή ήταν καταλυτική. Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση από την Γιάς Νίζετιχ. Επιπλέον, καθοριστική ήταν και η Φαριόλ με την παρουσία της πάνω στο φιλέ. Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε τον Ντανιέλ Καστελάνι. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της «αλμπισελέστε» και νέος κόουτς της ανδρικής ομάδας του Θρύλου, έχει βάλει την… πινελιά του.

Αν και δεν είχε μεγάλη εμπειρία από το βόλεϊ Γυναικών, συνεργάστηκε άψογα με τα κορίτσια της Αργεντινής. Το αποτέλεσμα είναι η πρόκριση στον τελικό. Ειδικότερα μετά την απώλεια του πρώτου σετ με 26-24. Όμως στη συνέχεια, η «αλμπισελέστε» ήταν εξαιρετική. Πήρε το δεύτερο σετ με 25-23, αν και ήταν πίσω με 22-19! Επίσης, το τρίτο με 25-20 και το τέταρτο με 27-25!

Σπουδαίες Νίζετιχ και Φαριόλ

Ωστόσο, καταλυτική ήταν η συνδρομή και των παικτριών του Ολυμπιακού. Ειδικά στο τρίτο και το τέταρτο σετ του ημιτελικού του Παναμερικανικού Κυπέλλου. Καταρχάς η Νίζετιχ έκανε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση. Μιας και η νέα παίκτρια του Θρύλου τελείωσε το ματς με 15 πόντους, οι 9 στα δύο τελευταία σετ! Πήρε 13 πόντους από την επίθεση, έναν από άσο και έναν από μπλοκ. Επιπρόσθετα είχε το εξαιρετικό 56% στην υποδοχή, ενώ έβγαλε και 13 άμυνες.

Όμως και η Φαριόλ ήταν κομβική. Καθώς η νεαρή κεντρική έδωσε 4 πόντους, τους 3 από μπλοκ. Ήταν, δε, η κορυφαία της Αργεντινής σε αυτό τον τομέα! Αλλά τα ξημερώματα της Δευτέρας (14/8, 01:00) στον τελικό με το Πουέρτο Ρίκο θα έχουν την ευκαιρία να γράψουν ιστορία. Σπουδαίοι Νίζετιχ – Φαριόλ και Καστελάνι.