ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σοκ στο 96’ για τους Γουλβς

Απώλεσε τις ελπίδες της έξοδο στο Champions League η ευρωπαϊκή αντίπαλο του Ολυμπιακού, η οποία «κόλλησε» στο 1-1 κόντρα στην Μπέρνλι δεχόμενη το γκολ της ισοφάριση στο έκτο λεπτό καθυστερήσεων

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, ιδιατηρήθηκε στην 6η θέση και στο +1 από την 7η Τότεναμ, που την ίδια ώρα περνούσε με «διπλό» από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» επί της «αδιάφορης» βαθμολογικά, Νιουκάστλ, με 3-1, με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει δύο φορές.
H Γουλβς μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πήρε τον έλεγχο, πίεσε και προσπάθησε να απειλήσει τη Μπέρνλι. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι, κλείνοντας τους διαδρόμους. Ποντένσε, Χιμένες και Τραορέ προσπάθησαν να βρουν δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφεραν.O Λύκοι πίεσαν στην επανάληψη και στο 77′ βρήκαν δίχτυα. Εξαιρετική κούρσα του Τραορέ και απίθανο τελείωμα του Χιμένες για το 1-0. Ωστόσο, στο 90+5′ ο Νέτο έκανε χέρι και ο Γουντ από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 1-1.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο τεχνικός των «λύκων» Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν η ακόλουθη: Ρουΐ Πατρίσιο, Σάις, Κόαντι, Μπολί, Βινάγκρε (85΄ Τζόνι), Μουτίνιο, Νέβες, Τραορέ, Ζότα (78΄ Νέτο), Χιμένες (84΄ Ντεντόνκερ), Ποντένσε.