Σλούκας με κάτι cojones νααααααα!

Ο μεγάλος παίκτης δεν είναι μεγάλος μόνο αθλητικά. Αλλά γενικότερα, ως προσωπικότητα, ως οντότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΗΓΕΤΗΣ του Θρύλου έκανε ένα εκπληκτικό ματς στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν ο παίκτης που καθόρισε το αποτέλεσμα της τρίτης αναμέτρησης της σειράς. Όχι μόνο για το τρίποντο της νίκης, αλλά για την ΗΓΕΤΙΚΗ του εμφάνιση. Σλούκας με κάτι cojones νααααααα!

Ο Σλούκας είναι ο ΗΓΕΤΗΣ του Ολυμπιακού!

Λοιπόν, το ματς της Τετάρτης ήταν το πιο δύσκολο ματς της σειράς. Εκτός έδρας, σε ένα δύσκολο γήπεδο. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός είχε πίεση μετά το 1-1 της περασμένης Παρασκευής στο ΣΕΦ. Ακόμη βρέθηκε στο -11 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και στο -9 σχεδόν σε μέσα του τέταρτου. Ωστόσο σε αμφότερες περιπτώσεις επέστρεψε. Με τον Κώστα Σλούκα είναι είναι κάτι παραπάνω από καθοριστικός για αυτό!

Μιας και στη δεύτερη περίοδο είχε συμμετοχή σε 15 από τους 23 πόντους του Θρύλου. Ακόμη, στο τέταρτο δεκάλεπτο σε 24 από τους 27 των «ερυθρολεύκων»! Ειδικότερα πέτυχε πολλά και σημαντικά σουτ, μαζί με το τρίποντο της νίκης. Ειδικότερα εκεί που οι συμπαίκτες του είχαν μπλοκάρει από την άμυνα του Ιτούδη. Όπως και έδωσε καθοριστικές ασίστ στα σημεία που «έκαιγε» η μπάλα. Έχοντας σε 23:18 ακόμα 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 2 λάθη! Δηλαδή 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Σλούκας με κάτι cojones νααααααα!

Με κάτι cojones νααααααα!!!

Η τελευταία φάση είναι απίθανη. Δεν είναι μόνο το τελείωμα για τη νίκη 72-71! Καθώς ο Βεζένκοφ έχει κάνει ένα εξαιρετικό σκριν για να απελευθερωθεί. Επιπλέον, ο Σλούκας έχει πάρει ένα δύσκολο σουτ, το έβαλε και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1. Εξάλλου, από το… σπίτι του σούταρε, σιγά μην το έχανε!

Ακόμη, νωρίτερα ο Σάσα έχει βάλει ένα τεράστια τρίποντο, με το οποίο ισοφάρισε σε 69-69! Ο Παπανικολάου έχει παίξει απίθανη άμυνα στον Ντόρσεϊ πριν κάνει το λάθος ο Γουόκαπ, που τελικά δεν στοίχισε. Βέβαια σε μια κατάμεστη Ulker Arena ο Ολυμπιακός έχει κάνει ένα συγκλονιστικό ματς και το έχει πάρει με 25% στο τρίποντο! Αλλά με παίκτες που είχαν καρδιά και κάτι cojones ναααα!!!